Петата вълна си отива, но май се задава нов пик
Прогнозата на математика Лъчезар Томов е стряскаща
Въпреки спада в броя на новите заразени с COVID- 19 у нас, експерти прогнозират нов пик на петата вълна. Това заяви математикът Лъчезар Томов пред Нова ТВ. Според него покачването на случаите ще се види най-много до седмица две.
Седмицата, в която учениците бяха вкъщи заради междусрочната ваканция е причина в последните няколко дни да наблюдаваме по-малко нови заразени на дневна база, казват математици. Според тях обаче скоро цифрите отново ще тръгнат нагоре, тъй като голяма част от населението все още не се е срещнала с Омикрон.
А педиатри наблюдават покачване на случаите при децата в детските градини, които за разлика от училищата не са оставали затворени през тази вълна.
В последните 3 седмици педиатри отчитат ръст на заразени деца, какъвто не е имало в предходните вълни на пандемията. Симптомите при малките пациенти се различават от тези при възрастните, забелязва д-р Минева.
„Около 40 до 50% от децата, преминали през кабинетите в ДКЦ-тата са положителни за COVID. Много голяма част от децата идват с оплаквания от коремни болки в съчетание с повишена температура. При някои от децата има повръщане, при други стомашни-чревните прояви”, обясни педиатърът д-р Пенка Минева.
Най-висок е броят на заразените деца в детските градини.
„В последната седмица поради ограничаване на контактите при учениците във връзка с ваканцията се наблюдава едно известно намаляване на заболеваемостта, но при децата в градините между 3 и 6 години, там е значително повишена все още заболеваемостта”, добави педиатърът.
Математици изчисляват, че случаите на коронавирус при деца са нараснали 18 пъти след появата на Омикрон. Прогнозата е за нов пик на вълната след междусрочната ваканция.
„Сега ще има отново скок при децата с някакво закъснение, средно седмица две след това отново скок при възрастните. Ще имаме пак скок, пак спад”, обясни математикът Лъчезар Томов.
Според Лъчезар Томов е рано за разхлабване на мерките у нас.
„Ние имаме голяма част от населението, която все още не е била засегната от вируса - по селата, по изолирани региони. Този път с този вариант, който имаме, ще стигне това навсякъде, ако се остави така. Ние не знаем колко възрастни хора по селата са били изпуснати от предишните заразявания”, добави математикът.
Смъртните случаи от петата вълна могат да стигнат 10 хиляди или почти двойно повече от тези, които са регистрирани в момента, допълва Томов.
„23 пъти по-нисък е рискът за хоспиталиция на хората с бустерна доза. На тези с две дози от ваксината той е пет пъти по-нисък. С възрастта обаче рискът расте”, предупреждава той.
Лъчезар Томов обърна внимание и на последиците след преболедуван COVID.
„20-25% от заразените хора не се възтановяват напълно след първите 12 месеца. Става дума за сърдечни и венозни изменения, както и неврологични щети. Това важи и за децата, но в по-малък процент”, обясни той.
Според математика бебетата и бременните жени са поставени в сериозен риск.
20-25% от заразените хора не се възтановяват напълно след първите 12 месеца.
Нали уж беше настинка, грипче?
Неврологични нарушения: заболявания, засягащи главния мозък, гръбначния мозък и свързващите ги нерви.
Бъркате неврологията с психоневрологията.
Има и ваксини,който се страхува или иска да намали риска-да се ваксинира! Не може заради бабите и дядовците на село,на които не им пука,и които са и болни,и неваксинирани,да страда активната част на населението...И не е до заведенията,а до образованието,което се срива...