Докторът, открил Омикрон: Опитаха да ме „притискат“ да не говоря за леката клинична картина на варианта
“Беше ми омръзнало, в един момент казах, че в Южна Африка вирусът води до леко заболяване, но в Европа е сериозно. Това искаха политиците“, казва д-р Анджелик Кетзи
Докторът, открил за първи път Омикрон варианта на коронавируса – Анджелик Кетзи, е била „притискана“ от европейските правителства да не разкрива, че патогенът води до лека симптоматика. Това заяви самата тя в интервю за немския вестник Die Welt.
„Казаха ми да не разкривам информацията публично. Помолиха ме да се въздържам от това да заявявам, че вариантът води до много по-леко заболяване. Отказах им“, казва Кетзи. Запитана какво означава това, тя отговаря, че е лекар и базирано на клиничната картина, която е виждала в практиката си, вирусът не води до тежките усложнения на предходните варианти.
„Дефиницията на лек COVID-19 е ясна и тя е описана от Световната здравна организация – пациентите могат да се лекуват вкъщи и не се нуждаят нито от кислородна терапия, нито от хоспитализация. Сериозната клинична картина е тази, при която се наблюдават ридобити изменения в респираторната система. Това се наблюдаваше при Делта, но не и при Омикрон. Затова, като ме помолиха да не разкривам информацията, казах, че не мога да пропусна да кажа, че вторият не води до по-лека симптоматика, защото просто няма да е коректно“, казва Анджелик Кетзи.
Тя твърди, че определени хора са се опитали да я „притиснат“ да говори определени неща в публичното пространство, да спести определени истини за заболяването. „Опитаха да ме принудят, но не успяха“, казва тя.
„В един момент казах – защото вече ми беше омръзнало – че в Южна Африка Омикрон води до леко заболяване, но в Европа е много сериозно. Това е, което политиците искаха да чуят“, допълва лекарят.
Кетзи е категорична, че натискът върху нея не е идвал от правителството в Южна Африка. Тя е получила критики от „експерти“ в САЩ и Холандия, които са твърдели: „Как можете да обясните, че заболяването протича леко? Това е сериозна болест! Вижте мутациите!“.
„По време на пандемия, освен да гледаме голямата картина, трябва да изследваме и „всяко стръкче трева“. Джипитата, които се срещат с болни всеки ден трябва да бъдат анкетирани – да бъдат запитани какво виждат те всеки ден, как се презентира клиничната картина“, пише във вестник Welt.
Интервюто на д-р Анджелик Кетзи поставя за пореден път под съмнение мантрата „следвайте науката“, защото се оказва, че понякога „науката“ не е толкова важна, колкото определени здравно-политически директиви.
Пък има един неин колега от Ухан дет отдавна го изядаха прасетата!!!......
Щастливка!!!......Курбан да напрай!!!