ББР да дава кредити на туристическия бранш? Убеден съм, че ще има твърде малко кандидати
Състоянието на малкия и средния бизнес няма да създаде възможността да се търсят кредити
- Г-н Иванов, Вие сте жива история за туризма в Бургаска област, Вие сте човек, който е присъствал на десетки подобни срещи като днешната като председател на Бургаската регионална туристическа камара. Доволен ли сте от изнесената информация, имаше ли диалог, имаше ли разумни предложения и възприети ли бяха те? Как можем да обобщим всичко това, което слушахме два часа този следобед?
- По принцип замисълът на срещата днес беше добър. Видимо се налагаше необходимостта въпросите да бъдат изпратени предварително. Тогава оценката за качеството щеше да е много по-висока.
8 спешни мерки за оцеляването на туризма в Бургаско представиха на ББР и новите депутати
- Можем ли да задълбаем в предложенията, които Вие изказахте по време на срещата?
- Човекът, който стои срещу Вас, е изучавал и френско законодателство. Познавам италианското, испанското и на близки до България страни. Никъде няма Закон за туризма с 228 члена и без правилник за приложението му. Затова се налага цялостна преработка на Закона за туризма. Българските граждани много добре знаят, че по Южното Черноморие почиват много деца и юноши – както от ЕС, така и от трети страни. Нашата наредба е некачествена и се нуждае от диференциране - какво е необходимо да се направи по отношение на българските деца и какво – по отношение на чуждестранните такива. Третият момент, който заслужава внимание, е по отношение на т.нар. „зелени коридори“, които аз наричам „свободни“, защото: автобусът тръгва от Братислава и има точно определен маршрут. Самолетът лети от Лондон и има точно определен маршрут. Няма контролни институции, които да задържат тяхното движение. Ние през последните 2-3 години бяхме единствените, които закъсняхме с подготовката на този въпрос, защото Министерството на външните работи и Министерството на транспорта не бяха придвижили и не бяха съгласували тези действия със съответните външни министерства на Чехия, Словакия, Полша, Беларус, Украйна и т.н. Това налага спешно решаване на въпроса, тъй като множество туроператори вече споделят, че ние ще започнем сезон 2022 през втората половина на месец април и по-активно през май.
- Засегнахте и друга важна тема – въпросът с визовия режим. За това се говори от години. Какво е направено всъщност по това отношение или по-точно - направено ли е изобщо нещо?
- Откровен ще съм – не е направено абсолютно нищо. Свикнал съм да оценявам нещата според моите критерии. Не може Испания в Санкт Петербург да е заангажирала студенти от Испанска филология трети и четвърти курс да носят на съответните адреси паспорти и визи, а ние между 7 и 14 дни да задържаме издаването на въпросния документ. Нашите генерални консули, особено в Беларус, Украйна, Молдова и Руската федерация, не са подхранени с IT специалисти, които навреме да подготвят издаването на съответните визи. Много страни вече започнаха да издават електронни визи. Ние миналата година заговорихме по този въпрос и фактически след това млъкнахме.
- По време на срещата заговорихте и за връщането на туристическите аташета.
- Срещите на нашия министър с посланиците имат опознавателно значение. Един посланик не може да се ангажира с решаването на въпросите в туризма и да прави оценка на пазарите. Това може да се направи само от човек, който е специално назначен с тази цел. Аз съм работил като търговски директор на „Балкантурист“ почти с всички страни, където посрещахме и обслужвахме туристи.
- Казахте и за проблема с пътищата.
- Пътищата са в изключително окаяно състояние край границата. Това не може да бъде така. Това е лицето на българския туризъм и създава лошо впечатление.
Има и друг проблем в тази област – ГКПП „Малко Търново“ и състоянието, в което се намира районът около него и самото то. Това е показателно за българската икономика, за българския народ.
- Представиха и идея по време на срещата в Бургас – от Българската банка за развитие (ББР) говореха за ликвидни средства, които се оказват на практика чисти кредити с дори по-висока лихва от тази при търговските банки и облекчени условия за кандидатстване. Смятате ли, че ще има достатъчно кандидати за тази помощ?
- Според мен, казвам го най-откровено, търсенето няма да бъде според очакванията на ББР, защото потенциалните кандидати не разполагат с други средства. Всичко е изтощено максимално, до краен предел. Така че ако някои от тях проявят интерес, това ще бъдат само големите играчи. От малкия и среден бизнес... съжалявам, но не мога да си го представя.
- Десетки хотели в момента са „на тезгяха“, обявени са за продан, а държавата предлага подпомагане чрез кредити, и то с по-високи лихви...
- Повече от 20 хотела са, както казахте „сложени на тезгяха“ за препродажба.
- Работеща мярка ли са тези кредити?
- Първо мярката 60/40 ще бъде неработеща. Второ трябва да се помисли за 80/20. Трето – състоянието на малкия и средния бизнес няма да създаде възможността да се търсят кредити.