Енергийната криза ще се задълбочава все повече
Високите цени на петрола заради неговия недостиг ще окажат влияние върху стойността на всичко – от храна до транспорт
Постепенно става ясно, че светът се намира в много по-голяма беда, отколкото ни се казва. В последните месеци всички форми на традиционна енергия поскъпват масово, а това подхранва скок в цените на всичко. Тази нова глобална енергийна криза е директно отговорна за ужасяващото поскъпване на изкуствени торове и съответно е основен фактор, причиняващ инфлацията. За съжаление обаче това е само началото, пише Майкъл Шнайдер.
Наскоро с мен се свърза геолог, който работи в сферата на добива на петрол от повече от десетилети. Той търпеливо ми обясни на дълго и широко защо ситуацията няма да ссе подобрява. Мъжът се съгласи да публикувам часто от това, което ми разказа и смятам, че следващите редове ще действат отрезвително за мнозина.
Ето какво ми сподели геологът:
Тъкмо завършвах училище по време на т.нар. „шистова революция“. През 2015 г. вече започнаха да излизат доклади от анализатори, че местата, откъдето може да се намира шистов петрол, ще свършат до 2021 г. Това не беше новина за мен, но поне даваше евентуална дата. Шистовото копане представлява копане в нискокачествени скали. Преди това нямахме фракови кладенци, защото качеството на скалите беше прекрасно, но всичко това вече е изкопано. В момента реално търсим на дъното на барела и още преди 10 години това беше ясно, че ще се случи.
Истината е, че повечето от шистовите компании бяха Понци схеми и цялата тази индустрия реално загуби милярди долари като цяло. Резултатът от тези загуби обаче беше огромен ръст в продукцията – рекорден. Уол Стрийт постепенно разбра, че пари от тази индустрия не се правят и съответно сега тя е без капитал. Това обаче е един от проблемите. Другият е, че просто вече няма къде да се копае. А липсата на инвестиции само ще продължи да натиска цената на петрола нагоре.
По-голямата част от петрола в САЩ например идва от шистови кладенци. Конвенционалният добив на петрол е отживелица. По света, държавите, които не инвестираха в тази индустрия, а предпочетоха да разчитат на натуралните си ресурси, в момента „го карат на изпарения“. Като в тази схема добави войните и/или природните бедствия, ситуацията започва да изглежда катастрофално.
Петролът е ресурсът, върху който е стъпила цялата икономика. Високите му цени водят директно до стачки за цената на хляба и събаряне на правителства (например Арабската пролет). Политиците се нуждаят от евтин петрол, но такъв повече няма да има. Някои хора от индустрията смятат, че ще се измисли нова технология, но те не могат да са по-далеч от истината. Технологията за фракинг е разработена през 60-те години. Няма да има „чудо“, което да ни спаси. Физиката и геологията са против нас. Вятърът и соларната енергия също няма да ни спасят, защото за тях е нужна още по-голяма инвестиция на материали и енергия. Няма изход.
Изводът от всичко това е, че в близкото бъдеще хората ще плащат все по-големи сметки за ток за отопление на домовете си. Ще плащат и много повече, за да напълнят резервоарите на автомобилите си. Не е нужно дори да се казва, но и цените на храните ще скочат рязко.
А това вече се наблюдава масово. И ще става по-зле.
Въглища за 8000г.
Нафта за 1000г.
Газ за поне още 3000г.
Всичко е игра, както си играят с цените на тока.
Умишлено създадена инфлация от правителството на Харвардкия ГЕЙ
Ако не можете да пишете грамотно, защото не сте получили опорки от дпс и гроб, поне спел чек на браузъра си конфигурирайте тъпи, претенциозни неграмотници!
Ако не можете да пишете грамотно, защото не сте получили опорки от Лорер, поне спел чек на браузъра си конфигурирайте тъпи, претенциозни неграмотници!
Ти, ако си неграмотен, нямате ли редактор? УжасТ и шоГ някакъв!