×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • От днес настъпват промени в маршрута на автобусна линия №6
  • Ден на траур в Турция, жертвите на пожара в хотела станаха 76
  • Тръмп налага мита на ЕС, облага стоките от Китай с 10% от 1 февруари
  • Словашкият премиер Фицо се размина с вот на доверие
  • Вече 22 щата обжалват указа на Тръмп, ограничаващ правото на американско гражданство по рождение
  • Япония търси бърза среща на премиера Ишиба с президента на САЩ Доналд Тръмп
  • Франция издаде заповед за арест на Башар Асад
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Пикът на вълната ще е до седмица, няма да е последната


02 Февруари 2022, Сряда, 17:51 ч.
Автор: Флагман.бг

След 5-6 месеца ще имаме нова вълна 

Проф. Христова има 30-годишен опит в областта на микробиологията, вирусологията, имунологията. Има 9 специализации, от които 5 в САЩ, 2 в Германия, една в Нидерландия и една в Румъния. Удостоена е с 8 награди от национални и международни научни организации, вкл. награда Morrison Rogosa на Американската асоциация по микробиология за принос в медицината. Председател е на експертния съвет по вирусология към Министерството на здравеопазването. Тя е зам.-председател на Българската асоциация на микробиолозите. Вижте интервюто й пред вестник Монитор.

- Проф. Христова, може ли да се говори, че Омикрон вече се превръща в обикновен грип?

- Не, Омикрон си е вариант нa SARS-Cov-2, при който инфекцията протича доста по-тежко и с по-голям процент на хоспитализация и смъртност от грипа. Грипът също е тежко заболяване и не бива да се подценява, но двете величини са несравними. COVID-19 протича много по-тежко, дори и в по-лекия си вариант. Омикрон също не бива да се подценява. Новият вариант се развива предимно в горните дихателни пътища и причинява хрема, болки в гърлото и отпадналост, но има и много други случаи, при които има вирусна пневмония, тежко протичане, хоспитализация и смъртност.

- Има ли данни какъв е процентът на тези случаи, при които Омикрон протича тежко?

- Все още няма такива данни. Това, което знаем, е, че около 40% от случаите с него протичат безсимптомно или много леко. Това всъщност е големият проблем - тези хора се движат сред обществото, без да осъзнават, че са с коронавирус и съответно разпространяват вируса, като заразяват. Отделно заразяването с Омикрон става много по-лесно. За останалите 60% все още няма точни данни, тъй като са в процес на обобщаване от учените. Процентът на тежките случаи обаче е по-нисък, отколкото при Делта варианта. На фона на това, че заразените са в пъти повече, отново става дума за същия брой хора, които са приети за лечение в болница.

- За съжаление у нас в рамките на няколко дни починаха две деца от коронавирус, които имаха и придружаващи заболявания. Засяга ли Омикрон повече хората с други заболявания?

- Това е така и го знаем още от предишните варианти на COVID-19. Пациентите с хроничните заболявания, с наднормено тегло, с имунен дефицит са рисковите групи. Това е така и при млади, и при стари. По същия начин е и при децата с придружаващи заболявания или с наднормено тегло. При тях COVID-19 протича много тежко и има смъртност, независимо че са заразени с по-лекия вариант Омикрон.

- Омикрон вълната вече е в разгара си. Може ли вече да кажете кога ще бъде пикът й и какви параметри на заболели ще достигне?

- През последните дни има известно забавяне на темпа на нарастване на случаите, което означава, че вероятно до седмица ще достигнем пика на тази вълна. След пика се очаква сравнително бързо да се понижат стойностите на заразените през следващите 3-4 седмици. При всички случаи в края на февруари се очаква да имаме една значително по-спокойна епидемична обстановка. Вълната обаче ще продължи и през март.

Трудно може да се каже дали ще се стигнат нови рекордни стойности на новозаразени на ден. Дори и да има рекорди, те няма да са много по-високи от това, което регистрираме сега. Очаква се известно повишаване, но умерено, без стряскащи стойности.

- Според вас ще се стигне ли до локдаун и трябва ли да се затегнат противоепидемичните мерки?

- В Националния план за справяне с пандемията от COVID-19 е разписано при каква епидемична обстановка ще се стигне до локдаун. Според мен вероятността да не се стигне до локдаун е по-голяма, от тази да се стигне до такова затваряне. Всичко зависи от динамичността на ситуацията. До голяма степен зависи и от всеки един от нас като част от обществото - в каква степен осъзнаваме опасността и доколко сме разумни да я предотвратим. Това как ще преминем през тази вълна ще бъде пореден тест за обществото.

- Тази вълна последната ли ще бъде или може да очакваме и други след нея?

- Това едва ли ще бъде последната вълна, защото вирусът не е изчерпал възможностите си за мутации. Не е ясно и колко ще трае имунитетът от Омикрон.

Предвид факта, че все пак за кратък период от време ще имаме голям брой заразени и преболедували, като добавим и ваксинираните, ще се създаде подходящ имунитет, така че голяма част от населението да бъде относително нечувствително към коронавируса. Това означава, че за един период от време - който може да е 2-3 месеца, но може и да е 5-6 месеца; ще имаме по-спокойно епидемично положение. След това се опасявам, че имунитетът ще спадне и вирусът, който постоянно се опитва да мутира и да заобиколи нашия имунитет, ще намери начин и пролука да го направи. Затова и е вероятно след тази вълна да имаме и нова.

- Може ли да направите равносметка как еволюира COVID-19 и с какво се характеризират различните вълни?

- Първо той тръгна много стремително, прескачайки към нас от животински вид. Вирусът беше абсолютно непознат за нас и ни хвана неподготвени. След това започна нашата имунна система да натрупва възможности за съпротива – чрез ваксиниране или преболедуване. От друга страна той започва да се променя, за да бъде актуален. Ако не се променяше, отдавна да сме забравили за него. На практика първата вълна при нас беше много ниска, но тя беше и с драконовски мерки с идеята да се ликвидира вирусът и да няма следващи вълни. Но това трябваше да се случи на цялото човечество, което е невъзможно, а респираторните вируси много лесно се предават. След това последваха втора и трета вълна - с английския вариант и после с Делта. Вълните бяха сходни като времетраене, височина и максимални стойности. След това вирусът отново мутира и стана много по-инвазивен спрямо всички останали варианти досега. За щастие протича по-леко, но по-лесно се разпространява и се заразяват огромен брой хора. Той е много по-различен генетично. Мутациите в него са повече, което променя антигенната му структура и съответно не е достатъчно разпознаваем за антителата, които имаме срещу предходните варианти.

- При Омикрон има много регистрирани болни деца. Това на какво се дължи?

- В действителност има много чувствително повишение на заболеваемостта сред децата. Освен тях много боледуват и хората в активна възраст между 30 и 50 години. Децата са много рискова група. Причината за това е, че бяха сравнително пощадени от предишните вълни и останаха с недостатъчен имунитет. Като цяло при тях протича по-леко, но има и малък процент, при които е тежко. Затова не трябва да се подценява Омикрон. Той отново е коронавирус и е проблем и не е толкова различен спрямо първия. Не трябва да се забравя откъде произлиза – коронавирус. При децата с придружаващи заболявания, с имунна супресия, с наднормено тегло, може да протече много тежко, дори фатално.

Децата е добре да се ваксинират, за да запазят здравето си, от една страна, а от друга, за да запазят здравето на техните родители, баби и дядовци и преподавателите им. Една ваксина предпазва всички тях. Освен това ваксините срещу коронавирус са приложени при толкова много деца и родителите не трябва да имат притеснения. Децата понасят имунизацията много леко и ваксината при тях е много ефикасна.

- В Белгия вече няма да карантинират цялата паралелка при болно дете. Според вас дали може лекото протичане на Омикрон да е предпоставка за намаляване на карантинирането на класовете и у нас?

- При по-големия процент от хората заболяването протича по-леко. Освен това вече има много заразени и контактните са огромен брой, а не може да спре целият живот, карантинирайки всеки, който е имал контакт до заболял. Това е причината там да предприемат подобно действие.

Всъщност при Омикрон имаме по-кратък инкубационен период и по-бързо се изчиства човекът от вируса. Карантината е, за да не се разпространява вирусът сред обществото. Това е разумна стъпка, базирана на научните данни.

- В този ред на мисли може ли да се намали още срокът на карантината у нас?

- Към момента у нас не се обсъжда такава идея. Сравнително скоро се намали карантината у нас и не мисля, че ще последва ново намаляване.

- Към момента колко са регистрираните грипни случаи у нас и може ли да се очаква силна грипна вълна тази зима?

- Грипната вълна традиционно е в края на януари и продължава през февруари. Засега сме установили 15 грипни случая, но и при малък брой изпратени за изследване проби. Затова може да се каже, че грипният вирус активно циркулира у нас. Ако се изследват хората за грип, той ще бъде открит. Затова е важно при случаите на отрицателен тест за COVID-19 да се изследва и за грип. На Запад задължително се изследват и двете инфекции, защото не са редки случаите на коинфекциите – т.нар. Флурона, при които едновременно протича грип и коронавирус. В петък за първи път засякохме и у нас един случай на такава коинфекция при дете, като засега няма други установени. За да има коинфекция, трябва и двата вируса да са много често срещани сред хората.

- Според вас трябва ли да отпадне сертификатът за антитела?

- За мен като вирусолог са важни неутрализиращите антитела, а не общото ниво на антителата. Те са тези, които дават реална представа за антителата, които могат да ни защитят. Ако ще остане този сертификат, трябва да се включи изискване за наличието им. Освен това може да се помисли за прецизиране на срока, в който да е валиден този документ. Няма спор обаче, че наскоро преболедувалите наистина имат защита и не е необходимо да се ваксинират. За предпазване от Омикрон този срок е два-три месеца.


В категории: COVID-19


Днес имен ден празнуват...
Днес имен ден празнуват... 22/01/2025, Сряда 08:40 0
бТВ го оставиха без пари
бТВ го оставиха без пари 22/01/2025, Сряда 08:30 0
Ето прогнозата за времето
Ето прогнозата за времето 22/01/2025, Сряда 07:30 0
Флагман.БГ Забравете за падане на визите от САЩ Забравете за падане на визите от САЩ 22/01/2025, Сряда 07:22 2
Флагман.БГ Силно земетресение до България Силно земетресение до България 22/01/2025, Сряда 07:10 0
Флагман.БГ Нов млад "лъв" е луд по нея? Нов млад "лъв" е луд по нея? 21/01/2025, Вторник 21:58 1
1
Коментара по темата
1.
Теди
02.02.2022 20:47:05
5
11
Тази е много голям бокл.к
Незнам защо медийте постоянно и дават трибуна може би такива са заповедите
Португалия ваксинирани на 92% елате да видите за какво става дума а Франция
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
бТВ го оставиха без пари бТВ го оставиха без пари Това не е първият случай, в който Кадиев отправя критики към шоуто, като само преди дни намекна, че предаването трябва да бъде свалено от ефир Ето прогнозата за времето Ето прогнозата за времето Облачността остава значителна, следобед започва разкъсване   Полицаи заклещиха черен Голф на бул.“Христо Ботев“ в Бургас Полицаи заклещиха черен Голф на бул.“Христо Ботев“ в Бургас Млад шофьор е употребил алкохол, показа теста с дрегер Силно земетресение до България Силно земетресение до България Сериозното природно бедствие се случи в Турция Разтърсващи подробности за ареста на шеф в СДВР Разтърсващи подробности за ареста на шеф в СДВР Твърди се, че Йотко Андреев е създал схема за прибиране на 400-600 лева от желаещи да останат в България Измамен пенсионер платил 50 000 лева за жилище, продадено от строителя Измамен пенсионер платил 50 000 лева за жилище, продадено от строителя Оказва се, че има още потърпевши Недялко видя ченгета в жк. "Меден рудник" и се притесни, защото ... Недялко видя ченгета в жк. "Меден рудник" и се притесни, защото ... 34-годишният бургазлия прекара нощта в ареста, спипаха го с пико и мара по улиците на най-големия жилищен комплекс по морето  Извънредно! Шеф от НСО пострада при катастрофа в София Извънредно! Шеф от НСО пострада при катастрофа в София  Сблъсъкът се е случил на пътния възел „Бояна“ и Околовръстен път Тежка атака по Стойчо Младенов Тежка атака по Стойчо Младенов Ето какво твърди бивш "червен" ръководител Обгазената жена при пожара край „Меден рудник“ остава в болницата, гасят го вече седми час Обгазената жена при пожара край „Меден рудник“ остава в болницата, гасят го вече седми час Причините за огъня все още се разследват
Турция е в траур! Много деца починаха при фаталния пожар в Карталкая Турция е в траур! Много деца починаха при фаталния пожар в Карталкая Цяло семейство с 14 деца е загинало в огнения ужас Хванаха лодки за мигранти на ГКПП "Лесово", декларирани като дюшеци Хванаха лодки за мигранти на ГКПП "Лесово", декларирани като дюшеци Те са били скити в румънски камион, влизащ у нас от Турция Забравете за падане на визите от САЩ Забравете за падане на визите от САЩ За това сме виновни самите ние. Падането на визите за румънците беше резултат от добре организирана и целенасочена кампания на Румъния, коментира Керемедчиев Нов млад "лъв" е луд по нея? Нов млад "лъв" е луд по нея? Деми Мур е сексимвол на киното, пак я свързват с млад любим 76 са вече жертвите на пожара в турския курорт Карталкая 76 са вече жертвите на пожара в турския курорт Карталкая Ранените са 51 През 2019 тя бе елегантна първа дама, а сега налага волята си През 2019 тя бе елегантна първа дама, а сега налага волята си Сега вече Мелания е строга и решителна Дама до съпруга си, решителен и напорист лидер на "Революцията на здравия разум" Зелените ревнаха срещу Тръмп, тръбят за климатичен геноцид и вещаят катастрофални последици Зелените ревнаха срещу Тръмп, тръбят за климатичен геноцид и вещаят катастрофални последици  Има ли опасност от ускоряване на глобалното затопляне, след като САЩ напусна пак  Парижкото споразумение за климата Медведев с тежки думи за САЩ Медведев с тежки думи за САЩ Той наблегна върху партньорството между Русия и Китай Асен Генов: Тръмп слага край на розовия фашизъм и начало на кафявия, но бръкна в джоба на европейците Асен Генов: Тръмп слага край на розовия фашизъм и начало на кафявия, но бръкна в джоба на европейците Заедно с Тони Николов той коментира речта на новият US президент и коментара на френският военен министър, че тя е ритник в задника на Европа Каза "не" на руснаци Каза "не" на руснаци Погба не иска да играе в отбор от Русия
Милен КЕРЕМЕДЧИЕВ, анализатор Милен КЕРЕМЕДЧИЕВ, анализатор Визите за САЩ едва ли ще паднат при мандата на Тръмп Виц на деня Виц на деня След като почистих телефона си със спирт, той се включи сами поиска и мезе Виц на деня Виц на деня Нови коли карат само тези, които нямат пари да поддържат стари Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не си истински българин, ако покрай спагетите болонезе не хапнеш и две филии хляб.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори