×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Отпадат „контактните бележки” за децата в детските градини и ясли
  • ГДБОП предупреди за измамна атака с мейли от името на реални адвокати
  • Затварят за движение на МПС на улицата между бл.184 и бл.181 в жк. Изгрев за ремонт
  • Децата до 14-годишна възраст могат да пътуват с безплатни карти в градския транспорт
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Османи: Има воля за вписването на българите в конституцията, но нямаме мнозинство


28 Януари 2022, Петък, 13:59 ч.
Автор: Флагман.БГ

Това е нашето най-силно оръжие - мултиетническата демокрация, която изградихме, каза външният министър на съседската ни държава

"Като воля - има я, като процес е комплицирано и това е част от разговорите" - така министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи отговори на въпрос за вписването на българите в конституцията на държавата като държавотворен народ. Това съобщава кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова. "Не можем да го обещаем като правителство, защото нямаме необходимото мнозинство в парламента, но имаме воля в конституцията да влязат и българите, и черногорците, и хърватите. Защото това е нашето най-силно оръжие - мултиетническата демокрация, която изградихме", каза Османи в интервю за македонската телевизия Канал 5.

Ден преди изслушването му по отговорите на Република Северна Македония в комисията по външните работи външният министър Буяр Османи говори по всички точки от пакета 5+1, уточнявайки, че като документи и в петък, на откритото заседание, няма как да бъдат показани отговорите, защото това са работни и неокончателни документи и не могат да се публикуват, но е отговарял на всички въпроси, свързани с преговорите и в тях няма нищо, което да смущава гражданите.  

 

Република Северна Македония е модел на държава по отношение на етническите права, заяви Османи и добави, че дори му е добре, че темата на преговорите с България се е преместила там, "където сме най-силни - правата на общностите. Държавата нищо не изгуби от Рамковия договор, тя е такава, каквато е, заради Рамковия договор. Не трябва да изграждаме стена срещу нещо, което не ни заплашва. Етническите групи трябва да си намерят място под слънцето. Тук сме силни. Това е наш терен - правата на етническите общности", каза Османи.

 

Според него не бива да се създава истерия и с точката за ненамеса във вътрешните работи, която в Република Северна Македония се коментира като отказ да бъдат защитени интересите на "македонското малцинство в България". 
"Това е решено през 1999 г. с декларацията, подписана от правителствата на Любчо Георгиевски и Иван Костов, и препотвърдено през 2017 г. в Договора за приятелство. Формулировката е една и съща - не се намесваме в начина, по който България се отнася към общностите, защото това са вътрешни работи", посочи Османи.  

 

Според него има решение и по въпроса с говора на омразата. "Не ни е необходим. Има наследени нагласи от времето на Югославия, които са били държавна позиция по отношение на съседите и които са наследени дали съзнателно, или по инерция. Не сме длъжни да носим това бреме от един съюз, от който сме излезли. Ние вече сме в съюз с България, с Албания или Гърция и не е нужно да носим този товар. Ние трябва да изградим наша позиция, на нашата независима държава. И в това трябва да влезем смело не само за наследения, но и за сегашния говор на омразата. Има и практични решения по въпроса, напр. двете правителства да създадат институция, която да следи и да реагира на говора на омразата. Да се институционализира, докато това не стане нормална култура на общуване по отношение на междусъседските отношения", посочи Османи.

 

"Реабилитацията на българите, пострадали по време на комунизма - това не е нещо, което да ни напряга. През един европейски процес, в който ще се даде възможност на гражданите да научат повече за това, че сред техните предци, заради етническо самоопределяне е имало хора, които са били репресирани - това трябва да се направи не само за гражданите с българско самосъзнание", каза още той. Според него е възможно да се улесни достъпът до архивите за гражданите. "Не смятам, че трябва да носим тежестта на миналото. Да не носим бремето от въпроси, за които не сме били отговорни", посочи Османи.  

 

Според външния министър на Република Северна Македония би било добре и историческата комисия да заседава в рамките на динамизирания календар на останалите работни групи. "Не винаги може да има резултати, не винаги ще се разбират, но е важно да се виждат. В последно време се срещат онлайн, но трябва да бъдат физически, тези срещи, и по-чести", посочи Османи и допълни, че трябва да бъдат създадени предпоставки заседанията на Смесената историческа комисия да са възможно най-чести, без да се засилват очакванията, че трябва да има резултати и обществото да се разочарова, че "една среща свърши и нищо не е решено".

 

"По отношение на промените в учебниците историческата комисия дава препоръките и за някои исторически периоди те са приети и предоставени на двете правителства. Не искаме да ги публикуваме едностранно, а заедно с българското правителство. Ще настъпи момент, в който ще бъдат публикувани договорените текстове и това ще насърчи комисията и ще се отрази на цялостния климат между двете страни", каза още Османи.

 

Според него двустранното сътрудничество, положителната политическа среда и решаването на проблеми са взаимозависими. "Влизаме ангажирани, готови и честни да намерим решение с България, защото европейската перспектива е важна за общия напредък на страната", каза Османи.

 

"Очаквано при две нови правителство се динамизираха отношенията. Започна добре. Ще се поучим от грешките и опита от първия цикъл на преговорите, който започна добре, имаше резултати със Споразумението за добросъседство и беше голямо постижение в двустранните отношения. Надяваме се, че този втори цикъл, който започваме сега, ще го увенчаем с успех в интерес на европейската перспектива на региона, разбира се, на двустранното сътрудничество", каза Османи и добави, че създадените работни групи ще помогнат, фокусът ще бъде в бъдещето, което ще улесни разрешаването на предизвикателствата. 

 

"Краткосрочни цикли и срещи се определят ежеседмично - на 1 февруари ще има заседание на икономическата група в Скопие, на 7 февруари - на групата по инфраструктура - в София, на европейската интеграция на 14 февруари - отново в Скопие, и на 21 февруари на образователната работна група", посочи Османи.

 

"Ако няма споразумение, ще останат същите предизвикателства. Нашите позиции са ясни. Водим преговори повече от година и позициите изкристализираха. Мисля, че те са по-ясни, отколкото преди година или шест месеца. Бяхме с отдалечени позиции, сега имаме определена рамка и се надявам да стигнем до определено решение. Има повече разбиране на позициите на другия. Ще дадем шанс на процеса. Преговорният процес започна и ние ще продължим да информираме обществеността", каза външният министър. 


В категории: Политика


Флиртувала с брат му
Флиртувала с брат му 08/02/2025, Събота 12:40 1
3
Коментара по темата
3.
възмутен теляк
28.01.2022 17:27:29
0
2
С албанците има шанс да се разберем за Македония, те знаят истината.
2.
Хахаха
28.01.2022 17:16:52
0
2
И ние искаме да ви пуснем, ама нямаме желание.
1.
ХХ
28.01.2022 11:09:43
0
4
Хахаха... поредното предателство, но това е нормално! Вместо македонците да са част от българския народ - малцинство.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Близо 50 % от браковете у нас завършват с развод Близо 50 % от браковете у нас завършват с развод Президентът подкрепи инициатива, насърчаваща щастието в семейните двойки Румънците ни обраха цигарите и алкохола Румънците ни обраха цигарите и алкохола Рекорден трафик през „Дунав мост” при Русе след влизането в Шенген Ученици от Математическата гимназия създадоха уникална образователна платформа Ученици от Математическата гимназия създадоха уникална образователна платформа Тя ще помага при подготовката за пробни изпити и НВО по математика в 4 и 7 клас Била по-интересна от Пепи Еврото Била по-интересна от Пепи Еврото Вчера прокуратурата повдигна обвинение на острието на ПП-ДБ Лена Бориславова Ако не искате да пратите любимата си в болница, не й подарявайте парфюм за Св. Валентин, защото... Ако не искате да пратите любимата си в болница, не й подарявайте парфюм за Св. Валентин, защото... На пазара плъзнаха менте аромати, които причиняват алергия и сърбеж Внимание, опасно, не отваряйте такива имейли, зове ГДБОП Внимание, опасно, не отваряйте такива имейли, зове ГДБОП Пращат ни вирус, че сме нарушили авторски права ЕК разреши: От 10 февруари българите ще ядат брашно от червеи ЕК разреши: От 10 февруари българите ще ядат брашно от червеи Европейският пазар за "нови храни" все още е слабо развит, но скоро може да се разшири, за сметка на синтетично месо и гъши дроб от епруветка Пребиха младо момиче с кол, защото отказало да проституира Пребиха младо момиче с кол, защото отказало да проституира 31-годишният насилник е арестуван за 72 часа Имен ден: Празнуват най-сладките имена, в чест на велик пророк Имен ден: Празнуват най-сладките имена, в чест на велик пророк На 8-ми февруари православната църква чества паметта на Свети пророк Захария Сърповидец   НИМХ със смразяваща съботна прогноза, по-добре не излизайте НИМХ със смразяваща съботна прогноза, по-добре не излизайте Прогноза за времето - събота, 8 февруари 2025 г. 
Как българите, обвинени в шпионаж за Русия, е трябвало да настройват обществото срещу Украйна Как българите, обвинени в шпионаж за Русия, е трябвало да настройват обществото срещу Украйна Те разлепили стикерите на Еврейския музей във Виена, свързвани със смятаната за крайнодясна бригада "Азов" на украинската армия 75 млн. цветя за Свети Валентин изнесоха турските производители 75 млн. цветя за Свети Валентин изнесоха турските производители Най-голям дял в износа за празника се пада на Холандия Излюпи се нов бизнес - дават кокошки под наем Излюпи се нов бизнес - дават кокошки под наем Птичият грип вдигна цените на яйцата до небесата Руснаците превзеха Торецк, вкарват в капан и хиляди украински бойци Руснаците превзеха Торецк, вкарват в капан и хиляди украински бойци Военните анализатори гадаят дали след падането на 74-хилядния град неговите завоеватели ще помогнат за обкръжаването на Покровск или ще тръгнат към Константиновка Шокиращо твърдение! Хората ще започнат масово да правят секс с... Шокиращо твърдение! Хората ще започнат масово да правят секс с... Роботи Учените бият тревога за пластмасата в мозъка ни, увеличила се е с 50 процента за 8 години Учените бият тревога за пластмасата в мозъка ни, увеличила се е с 50 процента за 8 години Теглото й е колкото на пластмасова лъжица Като във филм на ужасите: Семейство намери над 100 силно отровни змии в двора си Като във филм на ужасите: Семейство намери над 100 силно отровни змии в двора си В Сидни, Австралия Звезден спортист попадна зад решетките Звезден спортист попадна зад решетките Закопчаха легенда в кикбокса. "Във всяка история има множество версии", каза Бадр и призова за търпение Известна рускиня показа секси тяло Известна рускиня показа секси тяло Инстасамка има милиони фенове в социалните мрежи Прибра 90 милиона евро от... Прибра 90 милиона евро от... Сделка за тенис академия
Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър Системата на театрите колабира! Виц на деня Виц на деня - Брей, че си отслабнала! Каква е тайната?!
- Картофи, лук, чушки, домати, краставици, бамя.
- И само това ли ядеш, а месо?
- Абе какво ти ядене, копах ги!
Виц на деня Виц на деня - Какво работиш?
- Шофьор съм.
- Каква заплата ти дават?
- Седем милиона долара!
- Стига, бе, къде работиш?
- Във "ФОРМУЛА 1"!...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Когато мъж хване шаран, това е риболов.
Когато жена хване шаран, това е брак!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори