Сълзи от радост след чудото в бургаската болница, малкият син на Веселин се моли за здравето му
Благодарение на екипите от УМБАЛ и КОЦ- Бургас, пациентът е спасен, каза проф. Христо Бозов
Сълзи от радост искрят в очите на лекарите и на близките на Веселин Косев, който отново диша след 2 седмици интубация. След емоционален разговор по телефона с малкия си син пред камерата на бТВ той сподели, след три месеца в болницата най-много му липсва момчето.
Тате, много те обичам и искам по-бързо да оздравееш, каза малкото дете.
След 40 дни в COVID реанимация, интубиран и на апаратна вентилация, 49-годишен полицай от Бургас живее втори живот.
Воля за живот: Веселин от Бургас отново диша сам след 2 седмици интубация
Веселин Косев е спасен благодарение на усилията на лекари от две болници, в които прекарва 3 месеца, казаха лекуващите лекари.
Началникът на ОАИЛ в КОЦ – Бургас д-р Димчо Димов каза, че Веселин е бил приет с тежко протичащ коронавирус.
„Това е един от случаите, които завинаги ще останат в моето съзнание. След неуспешно лечение вкъщи, попадна в общо отделение за ковид лечение и при галопиращо влошаване, пациентът бе приет при нас в реанимация. Състоянието му много бързо се влоши, беше интубиран още на втория ден, с което започна борбата за живота на Веселин“, добави той.
Зад мен стоят още трима лекари, сестринският колектив и санитарите, без които успешният край нямаше да се случи, подчерта д-р Димов.
Веселин се разболява през октомври и за дни се влошава. С бронхиална астма и двустранна пневмония той е приет в ковид отделението на КОЦ-Бургас.
„Бях с кислородна маска, но нещата не се оправяха и в един момент трябваше да постъпя в реанимацията. Не знаех какво ще се случи с мен“, споделя Веселин.
„Всеки един момент беше тревожен. Като беше интубиран, просто стоях и гледах в една точка. Не знаех какво да си мисля“, добавя съпругата му Евгения Косева.
„Няма да забравя цял живот нито докторите, нито всички хора, които полагаха грижи за мен“, казва 49-годишният граничен полицай.
„Изключително е важно нашите пациенти да не падат духом. Призоваваме пациентите, които в момента са в неговото положение, да продължават да се борят“, каза пък д-р Ивета Боранова.
„След като един пациент дълго време е интубиран, трябва да е трахиостумиран, за да не се получат усложнения в трахеята. След като е изписан от реанимацията, е преместен при нас, тъй като сме длъжни да се грижим за трахеята, за да започне самостоятелно да диша“, обясни специалистът УНГ в УМБАЛ – Бургас д-р Рафаил Лефтеров.
„При нас той получава грижата на рехабилитатори за по-бързото възстановяване на мускулите, тъй като от дългото лежане има атрофия и не може да се движи пълноценно“, добавя той.
На въпроса дали е чудо оцеляването на Веселин, управителят на КОЦ – Бургас проф. Христо Бозов отговори, че това е станало благодарение на усилията, които са положили колегите му. „Това е труд на целия колектив на ковид сектора, на реанимацията в нашата болница, на реаниматорите от УМБАЛ – Бургас, на колегите от УНГ. Благодарение на всички усилия, които положи колективът, пациентът е спасен“, каза още професорът.