Врачки вещаят хиперинфлация до пролетта, а Хърсев – бензин за 3 лева
Докога спринтът на цените ще празни джоба ни? Според финансовият експерт скъпотията вече е в пика си
В момента сме в пика на инфлацията, защото видяхме, че най-неприятните движения, които се очакваха, се случиха. Достигнахме нивото на цените на петрола от 2014 г. и дори от 2006-та, т.е. 140 долара за барел. При новата политика с всички мерки за биодобавки ще видим цени на бензина до 3 лева/литър. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия финансовият експерт доц. Емил Хърсев.
Докога ще расте инфлацията, попита го водещият Виктор Николаев. „Моят отговор е, че не знам, но мога да ви кажа какво твърдят всички световни врачки и авторитети от Международния валутен фонд, от Еврокомисията, от Световната банка и ЕБВР. Твърдението е, че това ще продължи до пролетта, тъй като основният двигател на поскъпването е ръста на цените на енергоносителите и разбиването на веригите на доставка“, заяви доцентът.
След като бе попитан какви са тези вериги, той обясни, че когато поскъпне тока, дърпат шалтера и спират пещите, с които произвеждат чугун и ламарина. „Като тези суровини ги няма, не могат да направят автомобили. Като не ги направят, няма ново производство и поскъпват колите на старо“, добави Хърсев.
На въпросът дали ръстът на минималната и на средната заплата е изяден бившият социален министър Христина Христова пък отговори, че финансистите мерели инфлацията с индекса на потребителските цени, но тя означавала и намаляване на покупателната способност на хората.
„Държавата може да повлияе на доходите на държавните служители, до известна степен на пенсиите, ако се спазват правилата на пенсионно-осигурителната система. Има шанс да се влияе и на размера на минималната работна заплата. Все още нямаме механизъм за формирането й“, добави тя.
Обезценява се труда, констатира Христова.
„Нека погледнем цифрите! Имаме най-малко 10% в продължение на осем години среден ръст на работните заплати. При 7 процента инфлация имаме 3% реално нарастване на заплатите“, каза пък доц. Хърсев.
Процентът на реалната инфлация обаче според синдикатите е двуцифрено число и може тотално да обърка сметките на доцента.
"Вижте потреблението в различните страни! За всяка от стоките от т.нар. малка кошница ще видите един българин колко месо и хляб е изял, колко ракия е изпил. Ще излезе, че разликата с останалите балкански народи не е чак толкова голяма и доста повече е пил, отколкото един грък", възкликна той.
Финансовият експерт разкри, че не заради сивата икономика се отчита тази голяма разлика в доходите и потреблението, а в това, че парите на българските гастербайтери от чужбина се харчат в България. Тези доходи не ги отчитаме, уточни той.
„Трябва ясно да се обясни на хората, че има предели, в които държавата може да компенсира хората за това, което се случва по света и у нас. Няма друг начин, освен да произведем това, което потребяваме. Няма безкрайна помощ за държавни помощи. Ясно е, че не COVID-19 e увеличил цената на тока. Това са сторили безумните мегаломански идеи на европейските политици и с наложения данък върху производството на електроенергия“, обясни Хърсев.
„Има едни сертификати там, които се купуват. Това е един данък, наложен в полза на притежателите и на финансовите институции, инвестиращи в тези сертификати. Затова е най-високият ръст в цените на енергоносителите. 5000 мегавата в Германия са затворени. Защо? За да не вием на зеления масраф, защото трябва да затворим ядрените централи. Естествено оттам се пренася всичко“, добави той.
"Европейската комисия се държи като една опиянена от собственото си величие ловджийска компания, която си мисли, че може да се меси в световните съдбини, да оправя климата на света и стрела с пушките наоколо. Естествено, когато й свършат патроните, тогава от гората излиза мечката, защото тя не е глупава да се изправя срещу куршумите. Сега звярът излиза, а патроните са свършили. В тази ситуация е Европа", каза още експертът.