Проф. Кантарджиев: Омикрон заразява много лесно преболедувалите от Ковид-19
Бустерна доза от "Астра Зенека" и "Пфайзер" вдига защитата до 75%, казва той
Омикрон заразява много лесно преболедувалите от Ковид-19. Пет пъти е по-голяма вероятността да се заразиш с омикрон, ако си прекарал делта, отколкото да се заразиш с делта, ако си минал през алфа, казва бившият шеф на Националния център за заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев в интервю за в. „Марица“. Затова той препоръчвам бустерна ваксина, особено за тези, които са боледували отдавна.
Европейските власти вече го казаха – половината от населението на континента ще се сблъска с Омикрон. Който е с бустер, няма и да разбере. Този с две ваксини ще му се разтече носа, може да вдигне температура. Останалите ще вдигнат температура и ще пазят леглото повечко дни, допълва още той.
Според проф. Кантарджиев, статистиката показва, че две дози от „Астра-Зенека“ пазят на 30 процента. Ваксинираните с тях трябва задължително да си поставят бустерна доза, защото в България става въпрос за около 250-300 хиляди души. След третата доза защитата им от тежко прекарване и евентуално влизане в болница се качва до 70-75 процента. „Не е проблем 2-3 дни да ти тече носът. Стига да се пазиш да не заразяваш“, казва професорът.
Той добавя, че при РНК-а ваксините имунитетът пада с времето до 50 процента, но един бустер повишава защитата от тежко боледуване до 75 процента. За „Янсен“ – задължително бустер, за да качат до 70%, защото са предпазени дори по-малко от 30 процента.
Резултатите в ЮАР и САЩ показват, че Омикрон заразява по-трудно белия дроб от делта и алфа вариантите, но не трябва да разчитаме на това.
„Бързото развитие говори и за бързо спадане, но още не сме стигнали върха. До края на месеца вероятно и това ще стане, но през февруари ще продължим да имаме доста случаи. Надявам се в края на март и април да отбележим намаляване до изчезване на епидемичното разпространение в края на втория месец. Есента Ковид-19 може би ще получи характер на сезонна вирусна инфекция, както е респираторният синтициален вирус или сезонен грип“, прогнозира той.
Важно е хората да знаят – заболи ли те гърло, взимаш лимон със сода. Започне ли кашлицата, инхалация с вряща вода и сода. И да се обадиш на личния лекар, а не да чакаш последния момент да падне сатурацията. Възрастните хора с рискови болести могат профилактично да вземат по четири капки витамин D в продължение на 20 дни, после 10 почивка. Кисело зеле и кисели туршии на салатка също са много полезни. Освен витамин С, те дават лактобацилите и дрождите, които са най-добрият стимулатор на имунната система, съветва проф. Кантарджиев.
Според него, училищата трябва да купят апарати за стерилизация на въздуха. Ако толкова липсва бюджет, да съберат по 30 лева от родителите.
Следващият път може и да не е така !
Не дърпай дявола за опашката !
Които оцелеят стават ваксъри!