9 дни ваканция след първия срок, Денков обеща безплатна градина за всички деца
Акад. Денков поиска увеличаване на учителските заплати, за да се повиши качеството на образованието
Всички българчета на възраст над три години ще ходят на детска градина безплатно. Това обяви министърът на образованието и науката акад. Николай Денков. Той предлага дните от 31.01 до 6.02 да са нeучебни.
На брифинг Денков представи приоритетите си за 2022 г.
„Те са подчинени на една основна цел – повишаване на качеството и с разширяване на обхвата на образователната система. Първият приоритет е свързан с повече обхванати деца в системата, като са предвидени няколко групи мерки. Едната от тях е за средства за безплатно включване в детските градини на всички деца от тригодишна възраст нагоре. В новия бюджет ще бъдат осигурени средства затова“, каза министърът.
„Втората група дейности е свързана с развитието на изцяло нова програма за инвънкласни дейности в областта на спорта и културата. Тя ще се реализира съвместно с министерствата на спорта и на културата, като целта е да бъдат обхванати максимален брой деца в групови, извънкласни дейности, които да им помогнат да се включат отново в социалния живот при по-приятни условия, за да може училището да е едно хубаво място за забавление, за развитие на творческите способности на децата“, добави той.
„Третата група дейности от този първи приоритет е стартирането на нова програма за ремонт на спортни площадки и физкултурни салони. Тя ще е многогодишна. Ще стартира през тази година“, уточни акад. Денков.
„Вторият приоритет е свързан с повишаване на качеството на училищното образование. Добре подготвените и мотивираните учители са най-важният фактор за реализацията му. Затова сме поискали от Министерството на финансите да се повишат заплатите на учителите“, добави той.
„Втората мярка по този приоритет е повишаване на образователният стандарт за издръжка на училищата. Това не се е случвало през последните 10 години“, заяви министърът.
„Ще бъде създадена и тествана нова методика за оценка на добавената стойност на обучението в училищната среда, която да се превърне в основно средство за оценка на качеството. Това ще е основната мярка, оценяща доколко училището успява да помогне за развитието на децата в образователната система“, добави той.
„Ще стартира разработката на единна платформа за образователни услуги и съдържание, т.е. на т.нар. електронен облак за образователни ресурси, който трябва да даде достъп на всички ученици, родители, учители до наличната система“, обяви министърът.
„Другите приоритети са свързани с подкрепата на професионалното образование. Предвидили сме повече средства за прием на повече деца в прием в паралелките по защитени професии и по такива, за които има недостиг на пазара на труда", добави той.
"Ускорено работим по подготовката на финансирането на тези 24 професионални гимназии, които са заложени в плана за възстановяване и устойчивост. Те ще служат като хъбове в съответните региони. Ще бъдат разпределени равномерно в страната, за да подпомогнат регионалния бизнес“, изтъкна академикът.
Една от целите е да върнем привлекателността на професионалното образование, за да може да се конкурира по качество, по интерес от страна на учениците с най-добрите профилирани гимназии, добави той.
„Важен приоритет за министерството е и повишаването на качеството на висшето образование. Една от мерките е свързана с увеличаването на борбата с плагиатството, тъй като в университетите няма място за хора, които са свързани с такива практики и с фалшифициране на данни. Ще бъдат направени промени в Закона за висшето образование, в Закона за развитие на академичния състав, за да може всяка научна организация и ВУЗ-овете да създадат комисии по академична етика, които да проверяват за наличие на плагиатство", заяви Денков.
„Националната комисия по академична етика ще играе ролята на втора инстанция. Ако има възражения, ще проверява сигналите, след като проверката вече е минала на първа инстанция. Досега можеше да се проверяват за плагиатство само научни публикации, които са участвали в конкурси, което оставяше широко отворена врата за хора, които са писали книги или публикували статии, но не са ги включили в конкурси, да преписват без това да може да бъде санкционирано“, уточни той.
„Трябва да се обсъди възможността за по-дълга междусрочна ваканция заради натрупаната умора и при учителите, и при учениците, и при родителите. Тази идея получи подкрепата както от работодателските организации, така и от единия от синдикатите“, обяви министърът.
„Янка Такева предлага нещо друго, но аз ще взема решение на базата на реалната ситуация в страната. От справката от тази сутрин става ясно, че са карантинирани 3,6% от учителите, а от непедагогичския персонал – 2,3%, от ученици и деца – 2,58%. Вижда се, че нямаме някакви изключително високи стойности средно за страната. В различните региони обаче разликите са от пет до осем пъти“, добави той.
„Няма никаква причина на национално ниво да затваряме каквото и да било в момента и да повтаряме грешките от миналата година. Училища без нито един заразен учител и ученик бяха затваряни, защото в други региони имало проблем“, изтъкна Денков.
"Може да обявим неучебни дни. Най-добрият вариант за това е да се използва седмицата след завършването на първия срок. Като се слеят с почивните, може да се получат 9 неучебни дни. Това трябва да бъде обсъдено на отраслов съвет, а той е насрочен за 13 часа в петък", добави той.
"4 февруари ще бъде обявен за неучебен ден. На 7-ми децата ще са отново на училище, ако няма забрана от страна на здравното министерство. В моите правомощия е да обявя такива неучебни дни. Една от причините да предлагам този период е защото има очаквания тогава да имаме пик на настоящата ковид вълна", заяви министърът.
Или трябва да звучи по мащабно?!
5 са дните г-н Министър! 5!
Задължителна е, защото такива са наредбите от Брюксел за създаване на правилно европейски ориентиран матрял... НО има гратисен период до 2023г.
Здравеопазването е пазарно СЪЩО заради критериите и препоръките от Брюксел.
Относно градините - родителите могат сами да си преценят кое е по-важно - "кариерата" или детето. Явно на повечето "кариерата" е толкова успешна, че не могат да заделят 200лв, но по-важна от детето.
1. Детската градина я направиха задължителна със закон, а като те задължават, не е редно и пари да ти искат. Понеже вкъщи може да има баба детска или начална учителка примерно, която по-добре ще го гледа, учи и възпитава.
2. От тази лицемерна пишманпазарскост образованието и здравеопазването са пълна катастрофа.
2. Когато решат за щяло и нещяло да връщат детето от градина, дали е платена или безплатна- все тая! Редовните реплики “Днес кихна” ( обърнете внимание, че е еднократно)” или “Днес кашля” ( а като си прибереш детето не се изкашля и веднъж) и любимото ми “ О това дете не е доизлекувано” ( при минат преглед и диагноза “Клинично здрав”). Безсмислена и граничеща с идиотия мярка! Акад. Денков, имах много високо мнение за Вас!
Отделно, че искането за безплатни градини показва колко ценни са днес децата за родителите.