„Мъртъв“ ли е интернетът
От напълно децентрализирана, днес мрежата се управлява от шепа глобални корпорации и ботове
Интернетът се разви защото беше децентрализиран, без контролни органи. С представянето на първите смартфони обаче през 2007 г. този процес започна да се обръща постепенно и мрежата започна да става все по-централизирана. В момента на практика 6 големи компании управляват целия поток от информация и изглежда дори се съчетават в идеологическите си концепции. Точно този процес даде в последните няколко месеца началото на една странна на пръв поглед хипотеза – „Мъртвият интернет“.
Това е много общ термин, който все още няма конкретна дефиниция. В общи линии с него се описват различните промени в структурата и съдържанието на интернета, които през последните години стават все по-очевидни. Те включват:
- Огромен ръст в броя на активни ботове в мрежата, което пък води до идеята, че една немалка част, може би повече от 50% от съдържанието в интернет, не е създавано от истински хора, а от машини;
- Онлайн съдържанието в последното десетилетие изглежда все по-хомогенно и централизирано;
- Огромна част от преди известните малки места в мрежата, като специализирани форуми, са мъртви, заменени от корпоративните гиганти, които по-лесно могат да управляват потока на информация. Такива са Reddit, Twitter, Facebook, Youtube и т.н.;
- Идеята, че Изкуствения интелект (ИИ) е значително по-развит, отколкото ни се иска да вярваме и че той се използва масово за различни цели в мрежата, включително за създаването на плоската и куха на съдържание медия на модерното общество.
Всичко това води до една странна концепция – че интернетът, какъвто го познавахме от края на 90-те и началото на първото десетилетие от 21 век, е мъртъв. Сега мрежата се усеща празна, все едно липсват реалните хора в нея, все едно липсва съдържание, цел.
Това, комбинирано с факта, че действително огромна част от популацията на мрежата е централизирана в няколко платформи, които пък на свой ред въвеждат масова цензура по отношение на това какво може и какво не може да се дискутира, води до странно заключение:
Че интернет е контролирано място, където свободата на словото вече не е на пиедестал, че в „нета“ има властващи и властвани, а всяка информация минава през специален филтър. Че последният бастион на свободата, който трябваше да отключи новите небосводи на човешкото знание, се е превърнал в поредния инструмент на корпорациите, които събират и продават информация под формата на човешки животи с цел материални облаги. А гласовете на дисидентите и истинската дискусия бива напълно заглушена от милиарди ботове, които манипулират не само статистиките за лайкове, но и самата информация.
Но това е просто конспирация.
Това е въпрос на личен избор и ако си овца или магаре, все ще се намери някой, който да ти сложи самара или да те подкара с гегата.
Но това простолюдието няма да го разбере.
За такива Интернет е начин да си покажат манджите, масата , тук там някоя смачката от робството полу-усмихната физиономия, теглене на някой филм.
Био роботите не виждат по далече от собствения си нос и джоб , целия свят им се върти около хладилника , и няколко "свръхтехнологични" придобивки , като телевизора , климатика , автомобила , който има същия смачкан вид, като и този на притежателя си. Същото това общество не може да осъзнае , че е от много време е роб , не само на господарите си, но и на собственото си мислене. За това общество Интернет е парче кабел , който се подава под дограмата на прозореца...