Какво е Web3 и защо предизвика спорове
Всичко започна от шега на Илон Мъск в Twitter
Интернет се подготвя за новото поколение технологии. В момента се намираме в т.нар. "второ поколение" на Интернет, което е известно като Web 2.0. А вече се работи и по следващото, което ще се нарича Web3.
Web3 ще бъде фокусиран върху технологии като блокчейн, метавселени, криптовалути и др. Ще разчита на т.нар. децентрализация, т.е. платформите да са разпределени между множество локации, сървъри и да не са притежавани само от една компания.
Идеята на Web3 е да предостави по-голяма свобода на онлайн услугите и повече възможности за бизнес, конкуренция, развитие на технологии. Всичко това трябва да бъде по-свободно и независимо и за потребителите, като няма големи играчи, които да доминират определени сфери. Поне на теория.
Web3 да е още в зародиш и привлича интерес на инвеститорите по света. Те заделят милиарди за инвестиции в подобни компании. Еуфорията обаче не се споделя от всички.
В типичния си стил Илон Мъск реши да се пошегува, като написа в Twitter: "Някой виждал ли е Web3? Не мога да го намеря".
Мнението му беше потвърдено и от основателя на Twitter Джак Дорси. Той обяви, че "вие не притежавате Web3", като има предвид разработчиците.
Дорси смята, че Web3 е собственост на инвеститорите и фирмите "никога няма да избягат от техните стимули". Той допълва, че "това е централизирано тяло с друг етикет. Запознайте се с това, в което навлизате...", предупреди още Дорси.
Коментарът му предизвика остри реакции, като Дорси беше критикуван, че "превантивно убива надеждите и мечтите на много смели хора, които оформят наистина независим Web3". Дорси обаче смята, че ако един туит постига това, "значи имаме по-големи проблеми". "В момента това не е грешно. Критиката може да помогне да го поправим или да пренасочим енергия към нещо по-важно" , пише той.
Web3 действително се развива по-бавно от очакваното. Основните технологии около него, като криптовалути, NFT и други подобни разработки все още не спечелват потребителите за нещо повече от инвестиции и средство за печалби.
Други технологии като метавселените пък са в началото на своята разработка и ще е нужно време преди да са готови за масова употреба. И дори тогава пак не е сигурно, че потребителите ще ги харесат достатъчно много, за да променят Интернет из основи.
За сега сме на Уеб 2