„Призракът на Кадафи“ заплашва политическия баланс в Либия 10 години след преврата
Президентският вот, насрочен в страната за 24 декември, най-вероятно ще бъде отложен
След 4 дни в Либия предстоят президентски и правителствени избори, които по всяка вероятност няма да се състоят. Това почти е сигурно на този етап и се очаква само официално комунике от Националната електорална комисия, която да го потвърди. Страната рискува нов вакуум в политическото си пространство, защото кандидатурата на Саиф ал Ислам Каддафи буквално унищожи крехкия баланс между различните факции, конкуриращи се за властта в Либия, които се пръкнаха директно след финансирания от Запада преврат преди 10 години.
Към момента африканската държава е разделена на три основни зони на влияние. Триполитания, базирана около столицата, е под протекциите на Турция; Циренайка – в момента единствения „спокоен“ регион – се управлява от Либийската национална армия, водена от генерал Хафтар. Тя е под руско и егепетско влияние; и не на последно място Фезан – „резервоарът на Либия“, където се намират над 70% от залежите на горива. Точно от там се включва като кандидат-президент най-големият син на убития зверски Муамар Кадафи – Саиф ал Ислам Кадафи.
Ако действително се състоят избори на 24 декември, либийският народ несъмнено ще избере именно него. Само името „Кадафи“ е достатъчно в случая, въпреки че човекът всъщност има достатъчно лидерски качества. Но изборът му би бил епохална катастрофа за Обединените нации и за новите лидери на Либия след преврата от 2011 г. Съответно шансът от такъв изход на изборите е минимален.
И за това има ясни знаци от политическия и военния спектър в страната. Триполи миналата седмица отново бе „завзет“ от въоръжени милиции. Полковник Сала Бади и неговата „Ал Самуд“ бригада демонстрираха, че само за няколко часа могат отново да си върнат града – от президентския дворец до Министерството на отбраната. В същоъо време ЛНА обсаждаше град Себа. На практика в момента армията на Хафтар управлява два от трите големи региона в Либия.
Това подозрително започва да прилича на гражданска война, която служи да се препозиционират силите и да се възстанови политическия баланс. За сегашните лидери на страната обаче няма никаква надежда да останат такива след потенциалните избори на 24 декември.
Затова някои от т.нар. „вечни съперничества“ между някои от лидерите на Либия в последните 10 години, съвсем скоро могат да се превърнат в удобни съюзи. Такива например са вече възрастният Бешир Салех – бивш помощник на Муамар Кадафи; и Фати Башага – бивш министър на вътрешните работи от 2018 г. досега. Двамата, които до този момент бяха контрапункт един на друг, се представиха заедно в края на 2020 г. по време на форума за либийски политически диалог, провел се в Женева, с което сигнализираха почти публично, че на практика „играят заедно“.
„Духът на Кадафи“, в лицето на първородния му син, обаче се оказва огромна сила, толкова, че тя обедини двама стари противници в съюз. Споразумението е преминало през директното одобрение на турския президент Реджеп Ердоган. Веднъж встъпило във власт, правителството на Салех и Башага ще трябва да назначи нова дата за изборите. Но вероятно ще мине много време. На първо място за тях най-важно е да решат проблема, веднъж завинаги, с „най-страшния враг“ – призръкът на Кадафи.
Превод: Георги РУСЧЕВ
Източник: southfront