Шоково поскъпване на тока след мораториума?
Ако издържим дотогава, ще искаме 30% увеличение на цените, защото загубата ни ще е около 500 млн. лева, каза Асен Христов
След изтичането на мораториума, който бе наложен срещу поскъпването на тока, цените на електроенергията вероятно ще се вдигнат шоково. В „Здравей, България“ по Нова телевизия председателят на Надзорния съвет на „ЧЕЗ Разпределение“ Асен Христов заяви, че ако колегите му от другите ЕРП-та оцелеят до март, ще поискат поскъпване на електроенергията с 30%.
Този мораториумът не решава проблема, а го отлага и го прави по-голям, подчерта той.
„В цялата енергийна система има една верига, в която са производителите, потребителите и по средата стоят доставчиците – трите ЕРП-та в България и държавното предприятие, което доставя високото напрежение. Те имат технологични загуби. От закона са признати около 7,5%. Този ток ние ЕРП-тата го губим по веригата и го плащаме. Купуваме го между 500 и 600 лева (б.а. на мегават/час). Потребителите ни го плащат на 130 лева“, обясни Христов.
Веднъж годишно регулаторът вдига леко цените и ние си покриваме загубите от по-ниската цена от предната година, добави той.
„Когато скокът в цената е много рязък, както сега, законът дава право на регулатора промяната в стойността, която потребителите плащат за мегават/час да стане веднъж на шест месеца. Проблемът е, че в това време ние натрупахме огромни загуби поради голямата разлика“, уточни експертът.
„Към Нова година на трите ЕРП-та и държавното предприятие приблизителната сума ще е около 250 млн. лева. В ЧЕЗ загубите ще са около 70 млн. лева“, добави той.
„Всеки ден ние плащаме 1,5 млн. лева повече, отколкото получаваме. Заради тази загуба КЕВР вдигна тока с 11%. Идва мораториумът обаче“, обясни Христов.
„Токът можеше да поскъпне и до 25%, но от регулаторът правилно казаха, че 11% ни стигат, за да не трупаме нови загуби. Всичко дотук е прекрасно, но идва този мораториум и ни заявяват, че няма да имаме и това, но ще продължим да трупаме нови загуби. Проблемът е откъде ще дойдат парите“, добави той.
„ЕРП-тата са използвали всичките си резерви. Ако ние още 3 месеца трупаме загуби няма откъде да вземем средства. Спираме инвестиционните програми, започваме да ограничаваме разходи. Това означава аварии и по-лошо качество на услугите“, предупреди експертът.
Когато трябва да извикаме някой да оправи бутнатите стълбове, ще забавим на фирмата плащанията, изтъкна той.
„Не може да няма ток. Ако искаме да не се увеличава, тогава експертите могат да обсъдят как да бъдат компенсирани ЕРП-тата за загубата“, подчерта Христов.
„До края на мораториума натрупаната загуба ще е около 500 млн. лева. Дружествата няма да издържат. Ако те не могат да купуват ток от борсата, тогава може да се стигне до това да има все по-малко напрежение в системата“, добави той.
Според него АЕЦ Козлодуй има 1 млрд. лева печалба за тази година.
Поредната подлога . Скрийте се и си гледайте застрахователния бизнес и автомобилите. Оставете електричеството на хора които разбират.
Нека да печелят хората живи и здрави