Радев ще свика КСНС за РС Македония: Отваряме врата към ЕС само при гаранции за национален интерес
Президентът е в Брюксел, където има среща на Европейския съвет.
Президентът заяви, че ще свика Консултативен съвет за национална сигурност, на който да се обсъди отношението на България към Република Северна Македония и да се търси консенсус с всички политически партии в българския парламент.
Радев добави, че този въпрос е обсъден с новия премиер Кирил Петков, съобщава БТВ.
Президентът е в Брюксел, където има среща на Европейския съвет.
"България ще отвори вратата на РСМ само при гаранции и защита на националния ни интерес. Ако успеем да постигнем едно такова решение, това ще бъде исторически акт, но нека не забравяме, че този процес – и като време, и като резултат, е изцяло в ръцете на страната-кандидат, каза още Радев.
„Нашите партньори вече разбират къде е същината на проблема – спазването на правата на македонските българи. Този въпрос вече не се повдига в Европейския съвет. Това е заслуга на българската дипломация”, заяви Румен Радев.
Той обясни, че е провел срещи по въпроса с президентите на Германия, Австрия, Португалия, Италия, Гърция, Словения и Румъния. „Навсякъде обясняваме и отстояваме нашата позиция. Важно е да има консенсус и вътре в България. Обменям мнение с министър-председателя. Двамата споделяме мнението, че в интересите и на България, и на Европа е Западните Балкани част по-скоро да се интегрират в ЕС”, заяви Радев.
„Надявам се, че и в момента правителството работи за пълен анализ защо стигнахме до пълна невъзможност България да каже „да”. Важно е и ще го направя – Консултативен съвет по национална сигурност, на който да обсъдим отношението на България към Северна Македония”, каза още Радев.
„Предлагам българският парламент да инициира един структуриран диалог с парламента на Северна Македония, за да търсим най-добрите решения и да може да отворим вратата колкото се може по-бързо. Но единствено при гаранции за защита на нашия национален интерес”, заяви Радев.
Припомняме, управляващата коалиция у нас стигна до съгласие, че България ще продължи да спазва досегашната политика към Скопие, която изключва допускането на компромиси, ако македонските управляващи не изпълнят българските изисквания.
Премиерът Кирил Петков обясни, че ще предприеме нов подход в отношенията със Скопие, като според него до шест месеца спорните въпроси могат да бъдат решени.
Управляващите в Скопие обаче коментираха, че настояват България да одобри преговорната рамка на Северна Македония още по-рано.
Петков разясни, че още през януари ще заработят работни групи и за културата, икономиката и инфраструктурата.
В момента се работи и по подписване на двустранен протокол с 5+1 точки, който трябва да помогне за вдигането на българската блокада по пътя на Северна Македония към ЕС.
В протокола трябва да има ангажимент македонските българи да бъдат записани наравно с останалите народности в Конституцията на Република Северна Македония, да спре фалшификацията на историческата истина, да спре преследването на хората, които се самоопределят като българи в Република Северна Македония, и други.