Колко сигурна е паролата ви? Вижте защо трябва да използвате главни и малки букви, символи и числа
Обикновен компютър разбива ключа ви моментално, ако той е 8-символен, но съставен само от малки букви
Парола, 123456, 123123, qwerty – това са някои от най-обичайните пароли, които хората използват в ежедневието си. Те са и такива, които със сигурност трябва да бъдат „пенсионирани“, тъй като дори значително по-уникални пароли могат да бъдат „разбити“ с помощта на компютър изключително бързо.
По данни на сайта Security.org, прибавянето дори на една главна буква към паролата може драматично да увеличи времето, нужно за разбиването ѝ. Така например 8-символен ключ с една главна буква се краква за 22 минути, вместо за секунда, какъвто е случая, ако нямаше главната буква. Това е увеличение от над 10 пъти.
Но прибавянето на допълнителното време, необходимо за разбиване на паролата, не е достатъчно. Когато се ползва поне едно число, главна буква и специален символ, едва ли има компютър, който може да премине през вашата защита. 8-символна парола, следваща това правило, отнема на стандартните машини около час. Добавянето на още един символ увеличава времето на 8 часа. Когато броят на символите в паролата стигне до 12 и ако използвате всички налични на клавиатурата опции, на компютрите им трябват буквално десетки хилядолетия, за да разкодират ключа ви, предава statista.com.
Това се дължи на факта, че колкото повече различни видове символи използваме в паролите си, толкова повече се увеличава потенциала на комбинациите, който буквално расте експоненциално. Какво показва математиката?
8-символна парола, използваща само малките букви на клавиатурата (26 броя), има общо 209 000 000 000 комбинации. Прибавяйки само една главна буква те се увеличават на 53 500 000 000 000 (53.5 трилиона). С наличните на клавиатурата числа, комбинациите скачат рязко до 218 000 000 000 000 (218 трилиона). Добавяйки символите комбинациите стават около 430 трилиона. И това, разбира се, касае 8-символната парола, която компютрите разбиват за 8 часа. Повече информация за това коя комбинация от символи води до най-сигурните пароли и колко трябва да е дълга, вижте в таблицата.
Има и по лесни начини. Пак да си използваш всички необходими компоненти за силна парола и да въпреки че е различна да не я забравяш.
30! : 8!(30-8)!
Надали се решава за минути от компютър, още повече, че след 3 грешни отговора пощата се заключва за 30 минути. А Гугъл и т.н. са с двойна верификация.
Никой не спири, че е добре паролите да са по-слижни, но брут форс атаките отдавна са отживелица. Паролите в днешно време се прихващат, а не се разбиват по този начин
всеки написан коментар може да се преследи от кого е написан ;)