"Фортисимо“ на премиерата на книга за „Йоан Кукузел“ в Бургас
Авторката Таня Христова, която е и пръв художествен ръководител на ансамбъла, разказва как са извадени старобългарски химнографски творби и песнопения
Вокалистите от "Фортисимо“, които прославиха наскоро Бургас, ставайки отново световни шампиони в категории „Вокални ансамбли и камерни хорове“ и „Фолклор и акапела“ на Световните хорови игри в Антверпен – Белгия, са поканени на премиерата на „Трънливият път към славата“ – истината за камерен ансамбъл „Йоан Кукузел“ на Таня Христова. Създателят и диригентът на вокалния ансамбъл Милена Добрева е потвърдила пред организаторите, че ще присъства с талантливите си ученици от "Фортисимо“.
Книгата на Таня Христова, която е основател на ансамбъл „Йоан Кукузел“, ще бъде представена днес от 18 часа в Конферентната зала на Център за съвременно изкуство и библиотека, обявиха от Община Бургас.
Книгата ще бъде представена от редакторката Илиана Петкова, която е доцент в Софийския университет и от журналиста-музикант Румен Спасов. Ще бъде показан и филм с участието на Таня Христова. Тя е създател и дългогодишен художествен ръководител на Камерния ансамбъл "Йоан Кукузел" и на Университетския състав за старинна музика "Св. Климент Охридски".
„Трънливият път към славата“ – истината за камерен ансамбъл „Йоан Кукузел“ ще те развълнува с изстраданата лична истина за пресътворяването и оживотворяването на едно уникално духовно чудо. Феномен, който пряко кореспондира със същността, с идентичността ни на съвременни достойни българи, пише в предговора на книгата Румен Сапасов.
„Като част от общност, много приличаща на съборната християнска, но с пълнокръвие, в което сме заедно и с личности като Таня Христова, и с нейните учители-насърчители през годините, а също със знайни и незнайни предходници, обобщени в символния образ от сакралност и изящество - Йоан Кукузел Ангелогласният“, добавя бардът-журналист.
„Камерният ансамбъл „Йоан Кукузел“ е създаден през 1966-та година. Това просто изречение отключва контекст, към който и днес всеки е в правото си да се отнесе в зависимост от нагласата си – схематично или с благодарствена памет. Редовете на авторката увлекателно разказват и изискват съпреживяване като разказа – от първо лице, единствено число“, пише в рецензията си бардът и журналист, който през 2014 г. спечели конкурса за нова песен с активна гражданска позиция „Срещу вятъра“ в Бургас.
„Научаваме как технологичната светска литургичност на киното „акушира“ за прераждането на някогашно безценно духовно достояние – неизличимо записано с ярки звуци и букви в историята на българското изкуство, но и в сърцата на вдъхновени последователи“, добавя той.
Книгата разказва за това как, от къде, от кого са извадени и нормализирани старобългарски химнографски творби и песнопения – монодии и по-късни хорови разработки на тяхна основа, разказва Спасов.
Според него, старата българска музика – свидетелства и естетиката, и книгата на Таня Христова – е израз на едно преродено и завещано за бъдещето богатство от културата на Средновековието ни, в неговите златни хуманистични измерения, предхождащи Ренесанса, но и Реформацията и днешността, която тепърва ще бъде мислена като преходност към нещо качествено ново.
Ученици от НУМСИ "Проф. Панчо Владигеров" и писатели също ще присъстват на премиерата на „Трънливият път към славата“ – истината за камерен ансамбъл „Йоан Кукузел“.