Сложиха край на далаверата със застрахователните стикери
„Маркирането” на застрахованите автомобили, което показваше на автокрадците кой си е платил лептата и не трябва да се пипа, вече е забранено. Решението е на Министерския съвет и бе съобщено пред журналисти днес лично от вицепремиера Симеон Дянков.
В Бургас маркирането ставаше в неугледна стаичка до входа на гробищата. Ако си нов, плащаш 40 лева, ако само подновяваш застраховката – 20 лева. Кво му плащаш, дето се казва? Цените за маркирането бяха универсални за всички. Така се получаваше стотици пъти странен парадокс – плащаш 100 лева за пълно автокаско на таратайката си, а после даваш още 40 лева, за да я маркират. Някак не се вързваха нещата. А и в много случаи маркирането просто показваше на автокрадците, които според вътрешния министър Цветан Цветанов често са в комбина със застрахователите, кой шофьор си е платил лептата, в смисъл застраховката, за да не го закачат.
На днешното си заседание обаче правителството одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането. С промените се цели да бъдат прекратени трайно наложени практики по налагане на задължително изискване от страна на застрахователи за поставяне на "пасивни маркировки", представляващи знаци, стикери или други белези върху дадено моторно превозно средство.
От Министерския съвет обясниха, че предлаганите мерки са насочени към осигуряване на пълна прозрачност в отношенията шофьор - застраховател чрез премахването на междинни структури и лица. Досега неизменно условие за влизането в сила на застрахователния договор и осигуряване на покритие по определени рискове, като например рискът "кражба" по застраховка "Автокаско", бе именно маркирането на автомобила.
Сега това условия не просто отпада - вече ще се глобява за него. Шофьорите ще го отнасят по-леко - с глоба от само 50 лв. Но застраховател, който извърши или допусне извършването на това нарушение, ще се наказва с имуществена санкция от 30 хил. до 60 хил. лева, а при повторно нарушение - от 60 хил. до 120 хил. лева.
Контролът по спазването на тази мярка ще бъде на Комисията за финансов надзор по отношение на застрахователите и техните търговски практики и на Министерството на вътрешните работи - по отношение на водачите на моторни превозни средства, които въпреки въведената забрана и ограничения продължават да поставят върху колите индикации за наличието на сключена застраховка "Автокаско".