След вълната „Кирил и Асен“: За първи път ГЕРБ, БСП и ДПС нямат мнозинство в парламента
През 2013 г. трите партии на статуквото имаха 217 депутати, т.е. над 90% от местата в НС, сега присъствието им ще е под 50%
Настъпва ли системна промяна в българската политика с нахлуващата вълна нови партии за сметка на старите сили на статуквото? Този въпрос се поставя с изненадващата изборна победа на набързо създадения проект „Продължаваме промяната“ на Кирил Петков и Асен Василев. Той бе предшестван от успехите на „Има такъв народ“, „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри вън!“ на вотовете за парламент през април и юли т.г.
От друга страна, най-впечатляващ е продължаващият срив на Българската социалистическа партия. Това е една от най-старите политически сили у нас, управлявала 45 години под името БКП по времето на тоталитарния режим. БСП продължи да има водеща роля и през целия преход след това.
Символите на така нареченото статукво през последните 10-15 години са ГЕРБ, БСП и ДПС, които никога не са управлявали заедно, но винаги са имали нужното мнозинство за това. В някои парламенти – дори конституционно (повече от 160 депутати).
Една от новините от последните избори е, че за първи път трите партии няма да разполагат с повече от 50% присъствие, т.е. с мнозинство за управление от поне 121 депутати. (Народното събрание се състои от 240 народни представители.)
Това се дължи на спада в доверието към ГЕРБ и БСП, които ще имат съответно 59 и 26 народни представители в следващия парламент – печален рекорд и за двете формации.
За сметка на това ДПС повиши присъствието си и ще е с 34 депутати. Впрочем, в последния парламент Йордан Цонев от партията на Доган артикулира възможността ГЕРБ, БСП и ДПС да се обединят за управление, след като силите на промяната не могат да се разберат. Това обаче вече не може да се случи след вота на 14 ноември – трите партии сега ще имат само 119 депутати. С други думи, и да искат, партиите на статуквото не могат да управляват заедно, ако не намерят четвърти партньор.
Това не бе така дори в последните два парламента тази година, в които нахлуха т. нар. сили на промяната.
В 45-ото Народно събрание партията на Бойко Борисов ГЕРБ имаше 75 депутати, БСП – 43, ДПС – 30. Т.е. общо те разполагаха със 148 депутати.
В 46-ото ГЕРБ получиха 63 мандата, БСП – 36, ДПС – 29. Заедно те пак можеха да сформират управление със 128 депутати.
Ако се върнем по-назад в 44-ото Народно събрание, избрано през 2017 г., трите партии разполагаха с внушителните 201 депутати! ГЕРБ имаха 95, БСП – 80, ДПС – 26.
В 43-я парламент от 2014 г. те пак имаха конституционно мнозинство – 161 мандата. ГЕРБ бяха с 84 депутати, БСП – 39, ДПС – 38.
В 42-ото НС от 2013 г. е рекордът в сбора на депутатите на трите партии – 217! ГЕРБ имаха 97, БСП – 84, а ДПС – 36. Това би било мнозинство от над 90%.
Първият парламент, в който партията на Бойко Борисов взе участие, бе през 2009 г. В 41-ото Народно събрание тя имаше 117 депутати, БСП – 40, а ДПС – 37. Общо трите партии тогава разполагаха със 194 депутати.
Макар и партия на статуквото БСП се очертава да е сериозен фактор в предстоящото 47-о Народно събрание. Предвид перманентно опозиционната й роля спрямо ГЕРБ и критичното й отношение спрямо ДПС през последната година, социалистите се оказват приемлив партньор за формациите на протеста „Продължаваме промяната“ (ПП), „Има такъв народ“ и „Демократична България“.
В следващия парламент ще има и още една нова сила – радикалната националистическа партия „Възраждане“ на Костадин Костадинов. Формациите на промяната заедно с нея биха имали крехко мнозинство от 121 депутати. ПП обаче предпочете да изключи „Възраждане“ от коалиционния формат в полза на БСП.
Ако четирите преговарящи сили успеят да се съюзят за общо управление, то ще разполага със 134 депутати в 240-членния парламент, което си е комфортно мнозинство.
Тук трябва да се отбележи, че във всяко Народно събрание през годините се появяват поне няколко отцепници в различните групи, което може да доведе и до разпад на мнозинството.
Задача на президента е да свика 47-ото Народно събрание. По конституция срокът е до месец след изборите. Румен Радев тази седмица даде да се разбере, че няма да бърза заради нуждата от повече време на преговорите за управление.
властта ти мутренска кога угасне,
и кой те види – да му се повръща,
и да му иде с нещо да те прасне…
Да ти тежи народната умора
от твойте кражби и от твойте гаври…
И да поемеш пътя към затвора…
… И всичко да разкажеш на бай Ставри…
Ако искат да се провали тогава да го бавят свикванети и да го отложат .
Къде са 5-те милиарда окрадени за 6 месеца от Радев и какви проценти от бъдещите кражби ще предложат на БСП?
Радевите Кирчо и Кокорчо, двамката харвардци посред нощите цъфнаха при Корнела.
За балъците остава иначе бля – бля „прозрачността“ на преговорите в МОЛ-а.
Дeтрoнирaхa Окончателно вoждa борисоФ.!
Oтнeхa му влacттa бeз кoятo тoй e никoй!
Oтнeхa му джипкaтa!
Oт ГEРБ ce гърчaт и квичaт.
Нa Aмбрaзурaтa ce хвърлят Гeрбeр, cлeд Гeрбeр, Мeдия, cлeд мeдия, нo вeчe e къcнo.
Вoждa бoриcoФ e пoлитичecки труп, a cкoрo мoжe дa cтaнe и клиeнт нa прoкурaтурaтa!
Блaгoдaря Ви гocпoдин Прeзидeнт.
Благодаря на Петков и Василев от ПП.
Блaгoдaря нa Cлужeбнoтo Прaвитeлcтвo!
Бoг дa пaзи Bg.!
По-страшното е, че конците на тези некомпетентни в политиката момчета, се дърпат от ченгета от Държавна сигурност, стари муцуни, червени синове, зетьове и внуци, олигарси. Като тези, които дърпат конците на Румен Радев.
Пропорцията е точно същата като същите кадесари и доносници в Инициативния комитет на Румен Радев. Огледални са. Като скачени съдове. Това няма как да учудва някой. Любопитно е да се гледат пазарлъците на уж десните, антикомунисти, прозападни членове на ДБ с ченгетата като Хиновски, агент Хабов, Таско Ерменков, агент Радулов, провален разузнавач от РУМНО в Западен Берлин, сивият кардинал на българската енергетика Р.Овч., с офицера от ДС Николай Радулов и икономическият титан на Жан Виденов-Румен Гечев, агент на Първо главно управление на ДС с псевдонима „Економов“. Политическа перверзия.
БСП ако не се отърват от Нинова, ще се борят за 4 %.
ДПС намаляват и намаляват. Като им резнат схемите и те са около 5 %.
Копейкин няма да го има в следващия парламент. Куха лейка е.
И кои остават...сами се сетете.
Или БСП ще се върне към своите исторически и идеологически корени.
като резултат Кико, Кокорко, Пинокио, Славчо, Импексова и цялата компания,
ще изчегъртат радевите калинки-стръвници,
за да освободят места за своите, нови калинки :)
Схемата 8:5:3:2 трябва да освободи радевките за да има места за новата схема.
Кеф на бучки, Мунчо ще го духа...
На ДСБ обаче ѝ е много трудно да седне на една маса да преговаря с Румен Гечев и Румен Овчаров.
Hовото правителство няма да маха кадри на ГЕРБ,
а тези от служебния кабинет, което ще доведе неминуемо до конфликт между държавния глава Румен Радев и евентуалния премиер Кирил Петков.
Схемаджия и продажник!!!
Скоро може да се окажат и неблагодарни синковци, които са се приютили под неговия юмрук, за да извършат преразпределение в позициите на местните олигарси.
Малииии голямо шоу!!! Сина на стария измамник Вальо Шотев ще докара промяната в България!!!
Също като бащата на ИВО ХРИСТОВ-работел резидент РУМНО във БРЮКСЕЛ 1984-1986 по егида на руската служба ГРУ
ИВО ХРИСТОВ -първи съветник на президента и 1-ви в списъка на инициативния комитет за издигането на РАДЕВ за президент
Еманация на соросоидите и кРадев!