Преминахме поредната COVID вълна, но чака ли ни нова през януари
Броят на новоположителните вече е по-нисък от този на оздравелите, но по всичко личи, че SARS-CoV-2 най-вероятно вече е сезонна ендемична инфекция
Ситуацията с COVID в България се нормализира постепенно и от последните дни се наблюдава спад в новите случаи както на 24-часова база, така и на 7-дневна. За съжаление обаче през последните 2 дни скорстта на спада започва да се забавя, с което мнозина вече започват да се питат очаква ли ни поредна вълна.
През последното денонощие в системата на Министерството на здравеопазването са регистрирани 3462 нови положителни проби, но и 4777 оздравели. Трябва да се има предвид и фактът, че днес е вторник, а както вече е болезнено известно, в този ден от седмицата се кумулират данните от предходните няколко дни и затова бройката е силно завишена в сравнение с информацията от вчера, когато новите положителни бяха едва 733. За съжаление в тези данни фигурира и най-черната статистика, която сочи, че през последните 24 часа живота си вследствие на COVID са загубили 254 човека, чиято средна възраст е 71.8 години. (ВИЖ ПОДРОБНИ ДАННИ ЗА ДЕНЯ ТУК)
От 27 декември 2020 г. досега у нас са поставени 3 201 874 ваксини, близо 16 000 от които през последното денонощие. Данните за ковид от МЗ сочат, че за 24 часа 88% от новопостъпилите в болница 1004 човека са били неваксинирани, с което общият брой на хоспитализирани с пълен имунизационен курс за денонощието е 120 човека. В болници в момента се намират 7168 пациенти, 775 от които в интензивните структури.
Вечният дебат продължава: Кой имунитет е „по-добър“ – след преболедуване или след ваксинация
Най-много случаи за деня са регистрирани в София град (861), следвана от Пловдив (317), Благоевград (188), Варна (174) и Враца (151). Ситуацията в Бургас и региона запазва добрата тенденция от последните дни и областта продължава постепенно да излиза от опасната тъмночервена зона и да се доближава по заболеваемост все повече към жълтата такава. В момента областта остава в червената зона, но броят на пациентите в болници спада. Всъщност по този показател областта не успя дори да се приближи до данните от предходните пикови стойности в края на м.г. и началото на 2021 г., когато хоспитализираните тук достигнаха над 650 по време на пиковете на двете последователни вълни. Сега в момента числото остава под 300, като тенденцията изглежда е такава, че то ще спада в идните месеци.
Прогнозите, както Флагман.БГ писа преди няколко дни, са COVID да се превърне в сезонно заболяване, подобно на грипа. По последни проучвания, сезонност на това заболяване се наблюдава във всички държави, засегнати от пандемия, като пиковите стойности се отчитат в края на ноември и отново до края на пролетта.
Сезонен ли е вирусът SARS-CoV-2? Проучване сочи, че той се държи като инфлуенцата
Предвид започналата по-рано тази година вълна на заболеваемостта обаче можем да очакваме, че ако има следваща вълна, то тя ще премине през пик някъде във втората половина на февруари. Видно от данните от Европа обаче, където броят на новите случаи продължава да расте независимо от ограничителните мерки на правителствата, малко вероятно е страната ни да бъде подмината от поредна вълна. За щастие обаче броят на преболедувалите у нас става все по-голям, а ваксинционната кампания продължава да се движи в приемливи норми, продиктувани от това, че в момента в България има въведен ‚зелен сертификат“.
Невъзможно остава към момента да се прогнозира как ще се развие настоящият пик, а все по-ясно става това, че математическите модели и т.нар. „базово репродуктивно число“ категорично не се влияят от каквито и да е мерки, които така или иначе се спазват половинчато още от началото на пандемията, поне в България.
Критично мислене: Когато математиците станат епидемиолози
До момента в страната, за период от над 20 месеца, са починали с COVID 27 507 човека, а смъртността, изчислена на базата „потвърден случай – смъртни случаи“ към момента е около 4% - число, което обаче изгелжда силно завишено, тъй като средните стойности за света варират между 1 и 2%, а дори те са пресилени, тъй като не е малък броят на преболедувалите, които не са се регистрирали в системата. По неофициални данни смъртността от или с COVID е в границите на 0.05% до 0.4% в зависимост от начина на изчисляване.
Чакаме статия и от Флагман по въпроса
Дори да е вярно, не ми се вярва фармацевтичните гиганти да отхлабят хватката. Те си чакат мангизите
Между другото, намерете статията за ваксините в списание 8, брой 11 от тази година. А после прочетете и малко за нещо, синтезирано само преди 15 години. Градена!
А после се замислете, защо СЗО смени определението за ваксинация и колективен имунитет, преди само няколко месеца. А после мислете!
Англия при над 75 % ваксинирани имат повече случаи от нас.
Франция при над 75 % ваксинирани имат близо 3 пъти повече случаи от нас.
Германия същата работа. Време е да си отворим очите.
Януари 2021г. "Ваксините предпазват от заразяване";
Февруари 2021г. Ваксините не предпазват от заразяване, обаче ваксинираните не могат да разпространяват заразата;
Март 2021г. Ваксинираните също били заразни, ама със 76% по-малко от неваксинираните, тъй като произвеждали по-малко вируси;
Април 2021г. Ваксинираните могат да се заразят и да заразяват другите, също както и неваксинираните, ама карат болестта 94% по-леко;
Май 2021г. Някои от ваксините не са ефективни срещу някои щамове;
Юни 2021г. Всички ваксини не са ефективни срещу някои щамове;
Юли 2021г. Ще трябва да ви сложат трета доза, или яко ще мрете;
Август 2021г. Ваксините не предпазват от заразяване, не предпазват от заболяване, не спират разпространението на вируса, но ако въпреки това не искате да си ги слагате , вие сте антиваксъри и идиоти....
Ноември 2021г. Ваксините не предпазват от заразяване, не предпазват от заболяване, не спират разпространението на вируса, но ако въпреки това не искате да си ги слагате , вие сте антиваксъри, идиоти и "ЗАПЛАХА ЗА НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ"!