Вечният дебат продължава: Кой имунитет е „по-добър“ – след преболедуване или след ваксинация
Спорът се засили в последните дни, след като от МЗ обявиха, че ще признават антителата за покзател на защита срещу COVID и съответно издаване на „сертификат“
Най-важният спор в края на 2021 г. се очертава да бъде относно това кой имунитет е „по-добър“ – този на преболедувалите или този на ваксинираните. Откакто във вторник от Министерството на здравеопазването обявиха, че „зелено удостоверение“ ще могат да получат и хората, които имат определен титър антитела, спорът започна масово да се разраства и дискусия в социалните мрежи прерасна в истински дебат с аргументи от една и другата страна. Всъщност така е и по света.
Така например в Германия натуралният имунитет се признава – доказва се с положителен тест, карантина и последващ отрицателен тест и важи за 6 месеца. В САЩ обаче се препоръчва дори преболедувалите да се ваксинират.
Кое от двете е правилно според науката и дали изобщо въпросът е бинарен, предстои да разберем.
Натурален срещу придобит чрез ваксина имунитет
Въпреки сензационните заглавия в медиите за това как преболедували се заразяват повторно, че и по-тежко, този феномен остава, от научна гледна точка, изключително рядък. Ако даден човек е преболедувал и не е ваксиниран, шансовете да се зарази повторно са изключително малки. Предварителен доклад на израелски учени демонстрира ясно, че от 149 735 човека с потвърден COVID-19, документиран с положителни PCR тестове, при едва 154 е имало сведения за повторна инфекция. Иначе казано – шансът е 1 към 1000.
Друго проучване обаче води до още по-малък риск. То е проведено в клиниката в Клийвланд, САЩ и е обхванало всичките 52 238 души персонал. Резултатите са покъртителни – нито един от неваксинираните, но преболедували са демонстрирали повторна инфекция. Същото изследване демонстрира, че ваксинираните, които не са преболедували, са имали по-малък риск да се заразят в сравнение с неваксинираните. Учените заключиха, че „индивиди, които са преболедували COVID-19, вероятно не се нуждаят от ваксинация, но пък ваксините са безопасни за тези, които не са били заразени на предходен етап“.
Инфекция със сарбековируси пази от бъдещи болести
Натуралният имунитет обхваща не само COVID. SARS-CoV-2 – причинителят на заболяването, е част от фамилия патогени, наречени сарбековируси. Симптомите след заразяване с тях са различни при почти всеки човек, но в общи линии вирусите водят до едно и също състояние – придобит респираторен синдром, който обикновено започва с треска, температура и болки в тялото. Историята познава не един или два случая, в които SARS вируси са заразявали хора. Така например през 2003 г. оригиналния SARS-CoV-1 зарази 8089 човека, от които 774 починаха. Година по-късно същият патоген отново се прояви, но този път значително по-мимолетно.
И двата случая обаче бяха самоизолиращи се – хората успяха да преодолеят болестта натурално, без масова кампания за ваксинация. Изследванията за тези други сарбековируси са ограничени, но изглежда, че разболявайки се от тях, придобиваме имунитет и към бъдещи болести.
Опитвайки да докажат това, учени от Сан Франциско взели кръв от хора, преболедували коронавирусни инфекции – както от SARS-CoV-2, така и от SARS-CoV-1. Те открили 12 антитела в кръвта им. Както съобщава списание „Nature”, калифорнийските изследователи открили едно антитяло – S2H97, което е било способно да атакува много различни сарбековирусни инфекции и да не им позволява да се размножават в лабораторните си експерименти. Когато тествали въпросното антитяло в хамстери, те не се заразявали. Това „супер антитяло“, което е придобито по натурален път, на практика блокирало SARS вирусите от това да се разпространяват в други клетки. И докато въпросното проучване всъщност се ползва, за да се промотира идеята от създаването на широкообхватна ваксина, то показва още силата на натуралния имунитет след преболедуване.
Вирусни болести: Натуралният имунитет предоставя по-дългосрочна защита
Изследвайки други вирусни инфекции през годините, човечеството е виждало многократно, че преболедуването предоставя дългосрочна протекция на организма от патогените, по-добра от тази, получена чрез ваксини. Например, в проучване от 2017 г., обхванало зрели хора от Чехия и публикувано в научния журнал PLOS One демонстрира, че най-силна протекция срещу дребна шарка, измерена с нивата на антитела в кръвта, имали хора над 50-годишна възраст, които са били натурално инфектирани и преболедували заболяването преди въвеждането на ваксините срещу дребна шарка.
Друго проучване върху свинския грип (H1N1 – същият патоген, отговорен за пандемията през 1918-1919 г.), открило „изключително“ силни антитела в кръвта на 9 пациенти, които са се разболели от заразата и са оздравели. Отново – това проучване също се е използвало с друга цел – като доказателство, че е възможно да се създаде една ваксина за всички щамове грипни вируси. Това, което обаче очевидно демонстрира още е, че преболедуването не само дава на хората краткосрочен имунитет срещу даден вирус, но и дългосрочни ползи в борбата с различни вируси.
Тъй като SARS-CoV-2 е нов вирус и ваксините срещу него са достъпни от по-малко от година, не е научно доказауемо каква е дългосрочната им ефективност при изграждането на имунитет. Това важи, разбира се, и за натурално придобития имунитет.
Колкото повече данни по тази тема обаче се събират през месеците, толков по-ясна става картината. А тя показва постепенно, че дори и леката инфекция със SARS-CoV-2 води до силна защита от повторна инфекция. Изследване от юли т.г. проследило 254 ковид пациенти за срок от 8 месеца. Резултатите – за целия срок на проучването те запазили силен, широкоспектърен имунитет, дори сред пациентите, които били на практика безсимптомни.
Друго подобно проучване – този път от Финландия, публикувано през септември от Европейския журнал по имунология, показва пък, че преболедувалите COVID имат имунна защита, траеща повече от година.
Имунолог: Натуралният имунитет е по-добър от ваксината
Друго голямо проучване от август е прегледало медицинските картони на 2.5 млн. израелци и открило, че „натуралният имунитет предоставя по-дългосрочна и по-силна защита от инфекция, симптоматично заболяване и хоспитализация срещу Делта варианта, от имунитета, предоставен от две дози на ваксината BNT162b2“.
В заключенията на същото изследване е описан, че хората, които са ваксинирани, но не са преболедували, са изложени на 6 до 13 пъти по-голям риск от това да се заразят, сравнено с хората, които не са ваксинирани, но пък са преболедували. „Това е пример по учебник за това как натуралният имунитет наистина е по-добър от ваксинацията“, каза пред списание “Science” Шарлот Талин – имунолог и специалист по вътрешни болести в Стокхолм, Швеция.
“Тъжна шега е, че мислим, че знаем повече от природата. Отиваме в грешна посока. Наистина е арогантно да мислим, че можем да пренапишем имунната си система“, каза на свой ред Лори Ленц-Марино – преподавател в колежа Маунт Холйоук в Масачузец с 20 години стаж. Тя наскоро е напуснала позицията си заради задължителните ваксинации в колежа, както и заради задължителното носене на маска.
Източник: The Epoch Times
И без това Ковид е лъжа!!!
За забогатяването на фармацевтичната фашистка мафия-след ,,ваксинация".