Пробиотични храни за силен имунитет и отлично храносмилане
Пробиотиците могат да бъдат намерени под формата на добавки, но те също присъстват естествено във ферментирали храни и млечни продукти
Ако мислите, че бактериите са синоними на „микроби”, помислете отново. Пробиотиците се намират в червата и второто им име е живите добри бактерии!
Вярно е, че някои видове микроорганизми могат да причинят поражения върху имунната ви система, ала пробиотиците всъщност могат да помогнат за нейното укрепването и борбата с бактериите, причиняващи заболявания, и пораждането на инфекции.
Пробиотиците могат да бъдат намерени под формата на добавки, но те също присъстват естествено във ферментирали храни и млечни продукти, разказват Gotvach.bg.
Ето 8 варианта за пробиотични храни, както идеи как да им се насладите:
Kисело мляко
Подобно на кефира, киселото мляко съдържа много пробиотици; също така е с ниско съдържание на мазнини, някои видове съдържат и бактерията Lactobacillus. Киселото мляко може да се похвали с впечатляващите 20 г протеин в 200 г порция.
Също така има високо съдържание на рибофлавин - витамин В, който помага на клетките ни да се поддържат здрави. Богато на минерали като калций и калий, нужни за изграждането на силни кости и поддържането на функционирането на бъбреците и сърцето.
Можете да ядете кисело мляко и плодове за закуска или междинна закуска, но и не само. Добавяйте го към супи, сосове и сладкиши.
Кисело зеле
Естествено ферментирали храни като кисело зеле също съдържат пробиотици. Според проучване от 2018 г., киселото зеле съдържа млечнокисели бактерии, включващи Lactobacillus brevis, пробиотик, който намалява шансовете за заразяване с грип.
Киселото зеле съдържа фибри (около 3 г за чаша), калий, витамин С и витамини В. Освен това има фитонутриенти, общи за кръстоцветните зеленчуци, за които е установено, че имат свойства за борба с рака.
Кисели краставички
Както киселото зеле, киселите краставички също са отличен източник на пробиотици. Един голям буркан предлага почти 2 г фибри и 31 мг калий.
Кимчи
Азиатското кимчи се прави от зеле, червени чушки, лук и репички. Съдържа бактериите Lactococcus и Streptococcu. Изследванията показват, че също така е добър източник на други хранителни вещества, включително бета-каротин (ярък пигмент в сладките картофи, който действа като антиоксидант), витамин С и фибри (2. 4 г на 1 чаша). Можете да си приготвите кимчи и да го сервирате като гарнитура към нудълс, рамен, сандвичи, ориз и др.
Темпе
Темпе или ферментирали соеви зърна съдържа пробиотични бактерии от вида Bifidobacterium, както и Lactobacillus rhamnosus. Около 100 г темпе съдържа 346 мг калий и 17 г протеин – почти толкова, колкото една кофичка 200 г кисело мляко.
Мисо
Мисо или японската ферментирала соева паста е друг много добър източник на пробиотици и за разлика от повечето източници на вегетариански протеини (като граха и конопа), соята е богата на протеин, което означава, че съдържа всичките 9 основни и незаменими аминокиселини!
Всяка супена лъжица мисо съдържа около 2 гр протеин и 634 мг натрий. Мисо придава солен и обогатен вкус на ястията. Добавете пастата към супи, зеленчукови ястия.
Кефир
Кефирът е истинска пробиотична бомба! 1 чаша обезмаслен кефир съдържа 12 вида полезни бактерии, включително Lactobacillus, тип бактерии, за които се смята, че предотвратяват и лекуват диария и Bifidobacteria – бактерия, която може да помогне за облекчаване на диария и запек.
Тъй като кефирът е ферментирал - това означава, че захарите се изяждат от активните бактерии – т.е. напитката е 99% без лактоза.
Също така кефирът е отличен източник на калций. Чаша кефир съдържа 316 мг калций и 9 г протеин, което е повече, отколкото бихте открили в едно голямо яйце. Можете да се насладите на кефира, като го комбинирате и подсладите с пресни плодове или като го прибавите към смути.
Комбуча
Тази газирана напитка е спечелила високо признание благодарение на високото си пробиотично съдържание. Традиционна комбуча се прави от подсладен със захар черен чай и след това се добавя стартерната бактерия, подобно на желирана палачинка, която седи в горната част на чая, за да стимулира процеса на ферментация.
Чаените листа са естествено богати на антиоксиданти като витамин С и В2, както и на полифеноли. Можете да си направите своя домашна комбуча, но по-добре се доверете на тази в магазина.
Източник: Една.бг