Федералният съд в САЩ отхвърли задължителната ваксинация на малкия и среден бизнес
Решението на Байдън е в разрез с Конституцията, отсякоха магистратите
Федералният съд в САЩ отказа да приеме новата мярка в борбата с коронавируса на президента Джо Байдън, която предвиждаше задължително ваксиниране не само за всички федерални работници, но и за фирми в частния сектор с повече от определен брой персонал. Причината за отказа са „сериозни нарушения на Конституцията“, съобщи Кен Пакстън – главният секретар на Републиканската партия.
„Предложените от Байдън мерки за частния бизнес са невероятен пример за злоупотреба с власт. Те са напълно противоконституционни и затова призовавам съда да ги отхвърли“, написа преди броени дни Пакстън, след като самият той входира съдебния иск.
В същото време обаче Белия дом остава непреклонен и смята, че в крайна сметка съдът ще приеме крайната мярка. „От правна гледна точка, нека сме кристално ясни, за да разсеем всякакви съмнения за дезинформация около временната извънредна мярка. Важно е да се ваксинираме. Тук не става въпрос за нищо друго освен за стандарт, осигуряващ безопасна работна среда. Работниците имат опции – или да се тестват всяка седмица, или да се ваксинират“, заяви заместник пресаташето на Белия Дом Карин Жан-Пиер.
Случващото се в САЩ идва в контекста на много събития от подобен характер в световен мащаб. Днес правителството на Австрия прие нови, сравнително крайни мерки в борбата с коронавируса, които някои анализатори вече определиха като тиранични. Ситуацията в Австралия и Нова Зеландия пък остава почти непроменена – със затворени по домовете си жители, отворени заведения, които обаче могат да се посещават само от ваксинираните, а въпреки тежките мерки там, инфекцията продължава да се разпространява. В същото време в България вече се заговри за признаване на антителата на преболедували при издаване на т.нар. „зелен сертификат“.
Припомняме още, че въпросният документ бе прие в първата половина на 2021 г. от ЕС, но не като мярка за ограничаване на правата на хората в собствените им държави, а като средство, с което международните пътувания в рамките на Европейския съюз да се осъществяват безопасно.