Касим Дал ще дели 50 на 50 с Бойко Борисов
Източник: Снимка автора
- Г-н Узун, угрижен сте, толкова ли е притеснително положението в ДПС?
- Няма какво да крия, то се вижда какво става. Ахмед Доган стои стабилно, тук областният ни лидер Февзи Хасан също, но в национален мащаб случващото се няма как да не ни засегне. Проблемът е, че Касим Дал 17 г. плътно стоеше до Доган и сега реши да се развилнее и да цепи сериозна част от актива, това ще повлече и електорат. Имам данни, не говоря празни приказки.
- В Руенския Балкан, в Сунгурларе, Айтос, Поморие живее огромна част от вашите избиратели и последователи. Дал идвал ли е тук?
- Да, идва скришно, провел е една разширена среща с потенциални отцепници в хотел „Мираж“, събирал ги е на няколко пъти в Руен и други населени места в тази община.
- От къде ще отцепи най-много?
- Най-много отцепници има в Руенско, ние си ги знаем, в Зайчар, напр., където е бившият председател на ОбС Мустафа Ходжа, който е реваншистки настроен. С Дал се е срещал и бившият кмет на Руен Хюсеин Ахмед, който има голямо влияние в този район. Де факто ние сме на кръстопът. Не знаем докъде може да стигне повличането на хора към Дал. Колко голяма може да стане формацията му. Защото настъпват и към по-висшия ни ешалон.
- Активът в областната организация разединен ли е?
- Известно ми е, че след последното ни заседание на областния съвет преди месец, когато махнаха от Бюрото Касим Дал, веднага след това, тук са идвали Рушен Риза, неговият заместник, както и Мустафа Карадайъ - самият секретар на Централното ни оперативно бюро. Изслушвали са хора от областния съвет, за да разберат какви са нагласите ни след изключването на Дал. Най-остро е реагирал бившият депутат от ДПС Юсеин Джамил, също и бившият областен лидер Сабри Мехмедали от с. Трънак. Те са защитавали Дал и съм сигурен, че работят за него.
- Сигурно ли е, че гражданската структура на Дал ще прерасне в партия?
- Абсолютно. Пръв
го каза Иван Костов – че има сходство, има връзка всичко това с ГЕРБ. Но
по-важното е какво мислят международните анализатори по въпроса. Защото в
Турция са важни гласовете! В Ялова, Бурса и Истанбул имаме около половин милион
изселници. Всички те са с двойно глажданство, от там дойдоха през 2009 г.
гласове за трима депутати на ДПС, ако избирателната активност не беше толкова
висока, щяхме оттам да имаме 5-ма депутати. Там през 2009 г. гласуваха 90
хиляди изселници, (максимумът обаче, който може да бъде мобилизиран е 200
хиляди, но такава мобилизация досега не беше нужна, за да не се взриви
политическата обстановка у нас, б.а.)
- Какво означава това, пренесено върху местните и президентски избори наесен, те ще са на една дата?
- Касим Дал е притиснат да формира оргавизация, за да участва и на двата вота. Ще направят така, че половината от неговите гласове да отидат към ГЕРБ, за президент – може и всичките. С думи прости – Ново ДПС трябва да даде рамо на ГЕРБ.
- Чакайте сега, нали вече са налице, според новия избирателен кодекс, ограничения за гласоподавателите от Турция?
- Какви ограничения?! Това са си пълноправни двойни граждани на България и Турция, за тях ще важи 3 месеца уседналост. Следим движението на Касим Дал през границата, той ходи по два пъти в месеца в Турция. Обикаля Бурса, Ялова, Одрин, Истанбул и Анкара. Имайте предвид, че в момента, на междуправителствено ниво текат договорки как ще гласуват тези, които си живеят в Турция и няма да пресекат границата с автобусите. Ще се вдигне голяма патардия, ако на тия хора не им разрешат да гласуват. Те са си двойни граждани. Нищо няма окончателно решено. Но то ще се реши така, че да устрои Бойко Борисов.