Туроператори искат зеленият сертификат да е валиден и за летния сезон
Това дава възможност да не се затварят бизнеси, но много хора напускат работа, каза министърът на туризма Стела Балтова
Дали ще има пълен локдаун в началото на зимния туристически сезон и какви мерки ще се вземат е решение, което здравните власти трябва да вземат. Налага се обаче мнението от чуждите туроператори, че е добре зеленият сертификат да е валиден не само за зимния, но и за следващия летен сезон, за да има предсказуемост. Това каза в „Денят започва“ по БНТ министърът на туризма Стела Балтова.
Според нея зеленият сертификат, който въведе здравното министерство, дава възможност да се работи, без да се затварят бизнесите. Има доста служители, които заради него напускат работа, добави тя.
„Много фирми с 240-249 души персонал през този период от началото на пандемията досега се превърнаха от средни в малки. Малките станаха микрокомпании. Хората трябва да видят перспектива. Задачата на държавата е да им я покаже и да осигури системата от мерки, която да им даде визията за развитието на сектора“, коментира Балтова.
„Туризмът се намира в безпрецедентна ситуация. Тя обаче не е типична за България. Такава е в Европа и в целия свят“, призна тя.
„За да се възстанови сектора и да се извършва нормална дейност, трябва да бъдат осигурени условия, които да позволяват бизнесът да продължи своята дейност по време на пандемията“, заяви служебният министър.
„Държавата още в началото на пандемията е започнала да подготвя икономически и социални мерки за подпомагане на сектора. Служебното правителство ги продължава, разработва нови. В рамките на последното Народно събрание бяха осигурени допълнително 70 млн. лева за подпомагане на туристическия сектор“, припомни тя.
„Наблюдава се не забавяне, а уточняване от правна и финансова гледна точка за това как ще бъдат изразходвани средствата, защото законодателят е решил до 30 млн. лева от тези средства да се посочи схемата, по която те да бъдат използвани“, обясни Балтова.
„Посочени са редица кодове на икономически дейности. По тази схема сме изработили и съгласували необходимото с различните институции. Изпратили сме за нотификация помощта в Европейската комисия. Туроператорите питат защо се забавяме, но това е държавна помощ и за отпускането й трябва разрешение от Брюксел“, добави тя.
„Втората част от средствата, които са общо 40 млн. лева, са предназначени за три различни области. 30 млн. от тях са за подкрепа на туристическия сектор. Това са безвъзмездни средства. Нито е посочено кой ще ги администрира, нито каква ще е схемата, по която може да бъдат изразходвани. Ние вече сме намерили решение“, заяви министърът.
„6 млн. лева са предвидени като помощ за туроператорите, за да могат да възстановят вземанията от крайни клиенти. Схемата е разработена. Тя ще бъде съгласувана с институциите и ще бъде нотифицирана. Ще помолим за по-кратък срок. Прави се всичко възможно, ако може още утре, средствата да бъдат приведени по сметките на хората, но процедурното време не го позволява“, добави тя.
„Тази празнина, която бе допусната с актуализирания бюджет - да не бъде посочено как точно да бъдат изразходвани парите, отне близо месец. През това време трябваше да съгласуваме точно тези процедури. Отговорността е изключително голяма. Тя е наша и ние сме в постоянен колегите, които готини наред са градили този бизнес. Те не биха желали фирмената им политика да бъде провалена с това, че няма как да си изпълнят ангажимента към клиентите“, коментира Балтова.
„Живеем в едно безпрецедентно време. Очевидно и мерките, които трябва да се вземат, са такива“, каза още тя.