×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Тръмп ще отбележи първите 100 дни от управлението си с митинг в Детройт
  • Ето какво ще е времето днес
  • Тръмп ще намали въздействието на автомобилните мита
  • След великденската ваканция, депутатите се събират за две заседания, започвайки с извънреден парламентарен контрол днес
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Защо умните часовници повишават нивата на стрес


25 Октомври 2021, Понеделник, 20:40 ч.
Автор: Флагман.бг

Мнозина стават патологично обсебени от „здравните данни” и са склонни да надценяват всяко предупреждение от своите носими джаджи

Все повече хора носят смарт часовници. Дажджите услужливо измерват нивата на кислород, проверяват сърдечната честота, проследяват физическата активност и дори могат да правят ЕКГ. Носещите смарт часовник не се разделят със своя уред за „здравен мониторинг” нито в офиса, нито в колата, нито по време на тренировка. Това само предизвиква поне един въпрос: имаме ли нужда от подобно нещо?

Смарт часовниците могат не само да наблюдават здравето, но и да предлагат допълнителни функции. Поради това те стават все по-популярни, отбелязва Androidinsider в публикация „Как смарт часовниците повишават нивото на стрес”.

Как се променяме след покупката

Изглежда, че смарт часовниците ни позволяват да правим изводи за своя начин на живот и здраве и да следим себе си по-стриктно. На теория е добре – ще живеем по-здравословно, ще спортуваме по-сериозно, по-рядко ще си позволяваме нездравословен мързел. Но като че ли нарастването на популярността на тази джаджа ни струва скъпо. Тя предизвика вълна от безпокойство сред потребителите. Мнозина стават патологично обсебени от „здравните данни” и са склонни да надценяват всяко предупреждение от своите носими джаджи.

Д-р Линдзи Росман, клиничен психолог и асистент по кардиология в Университета на Северна Каролина, казва, че в нейната практика се наблюдава увеличение на броя на пациентите, притеснени от информацията, която получават от своите смарт часовници. Един показателен пример е жена, за която Росман пише в скорошна изследователска статия. 70-годишната жена с предсърдно мъждене е направила 916 ЕКГ теста чрез часовника си за една година! В резултат на това тя е хоспитализирана 12 пъти и често е търсила медицинска помощ дистанционно (по телефона).

Данните от смарт часовника не са повлияли на лечението на жената, но в крайна сметка диагнозата ѝ се е превърнала в обсебваща тема. Това оказа „изключително негативно влияние върху нейното психично здраве, взаимоотношенията и качеството на живот”, казва психологът от Северна Каролина.

Неверни данни

Една от причините подобни случаи да стават все по-чести е, че данните за здравословното ни състояние се изсипват върху нас с презумпцията, че „нещо може да не е наред”. Забележим ли някакво смущение, склонни сме веднага да мислим, че страдаме от медицинско състояние, което изисква да предприемем мерки.

Но доколко може да се вярва на смарт часовниците? Данните няма как да бъдат приемани като надеждни. Например, дори леко движение на китката е достатъчно, за да накара предполагаемото ЕКГ да даде неправилни резултати. В резултат потребителят ще получи предупреждение, че „има проблем” и с малко въображение е достатъчно той да си представи как умира от сърдечно-съдова болест.

Обсебване и паника

Смарт часовниците носят със себе си тенденция да налагат на потребителя свръхбдителен, натрапчив самоконтрол, казва Росман. Нейните данни са подкрепени и от други проучвания. Едно от тях е проведено в университета в Копенхаген и засяга повече от две дузини пациенти с хронични заболявания. Автори стигат до същите заключения като Росман.

Д-р Ема Рич, професор по физическа активност и здравно образование в университета в Бат, Англия, е открила, че вманиачаването по данните, събирани от смарт часовника, може да доведе до здравословни проблеми и при съвсем здрави хорa, пише TechNews. Тя посочва, че вторачването в показателите – например броя изминати стъпки на ден – без правилното разбиране за истинското състояние, може да доведе до това, че хората се държат неадекватно по отношение на храненето си.

Самият факт, че данните са в противоречие с това как всъщност се чувства човек, може да създаде още по-голям стрес.

Нужда от разбиране

Експертите смятат, че е необходимо по-тясно сътрудничество между производителите на смарт часовници и медицинските организации, за да се предотврати безпокойството, причинявано от умните носими джаджи. Пациентите и потребителите се нуждаят от образование, за да могат да разбират планините от данни, които техните носими устройства събират – да знаят доколко да им вярват, кога да се притесняват и кога наистина имат нужда от медицинска помощ.


В категории: Здраве


Коментари
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Мощен сблъсък в тежка категория на MAX FIGHT 61 Мощен сблъсък в тежка категория на MAX FIGHT 61 На 31 май в София, зала Lonsdale и MAX FIGHT CENTER, ще станем свидетели на епичен сблъсък в тежка категория Съветниците от ГЕРБ с добри предложения за крайните квартали и съставни селища Съветниците от ГЕРБ с добри предложения за крайните квартали и съставни селища В Бюджет 2025 са включени улици, клубове, осветление и обществени пространства Експерти от 4 държави обсъдиха в Камено общ механизъм за действие при трансгранични пожари Експерти от 4 държави обсъдиха в Камено общ механизъм за действие при трансгранични пожари Част от събитието е и днешното учение на пожарната в бургаския кв. Банево Видяхте ли много пожарни на сирени в Бургас? Не е каквото си мислите Видяхте ли много пожарни на сирени в Бургас? Не е каквото си мислите Вижте какво се случва в близкия кв. Банево, където често през лятото вилнее огънят Тръгна делото срещу КирилПетков за ареста на Борисов Тръгна делото срещу КирилПетков за ареста на Борисов Вината му ще бъде доказана, уверен е прокурор Ангел Кънев Невиждан прецедент в Капките от създаването им За първи път в историята на музикалното шоу журито отказа да оценява участниците Закопчаха 26-годишен бургазлия с близо 250 грама друсан чай Закопчаха 26-годишен бургазлия с близо 250 грама друсан чай Мъжът е арестуван за срок до 24 часа Мъж пострада при катастрофа на бургаската ул. „Одрин” Мъж пострада при катастрофа на бургаската ул. „Одрин” Инцидентът е станал около 11:15 ч. в отремонтирания наскоро участък Срив в мрежата на мобилен оператор блокира повикванията Срив в мрежата на мобилен оператор блокира повикванията Оттам съобщиха, че работят усилено по отстраняването на проблема Галерия от 23-ото заседание на ОбС Бургас Галерия от 23-ото заседание на ОбС Бургас Специален гост бе областният управител Влазимир Крумов
Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Най-малко 26 души загинаха при експлозия Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... По неволя: Транзисторите се връщат на мода Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака В Мадрид обаче не бързат с констатациите Мъск с много интересно изказване Мъск с много интересно изказване Милиардерът коментира технологичния напредък Мъничко куче впечатли мнозина Мъничко куче впечатли мнозина Животното оцеля 529 дни само Продадоха писмо от "Титаник" за невероятна сума Продадоха писмо от "Титаник" за невероятна сума 399 000 долара за вещта
Володимир Зеленски, президент на Украйна Володимир Зеленски, президент на Украйна Ние ценим живота на хората, а не парадите Виц на деня Виц на деня Тя разбра, че трябва да си обръсне краката, когато Той я погали и каза:
- Шаро, махай се!
Виц на деня Виц на деня - Като малък исках да стана гробар...
- Защо?
- Спокойна работа, клиентите не се оплакват.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Село - място, където кокошките ходят сурови по улиците.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори