Служебният кабинет готви нови правила за плажовете – концесионерите плащали малко и строяли незаконно
Премиерът Стефан Янев дори предлага да се създаде нова държавна структура, която да стопанисва част от ивиците
Служебното правителство готви промени в правилата за отдаване на плажове на концесия. Преди две седмици Министерският съвет (МС) мистериозно отложи решения за избор на концесионери за седем пясъчни ивици след съответни проведени процедури. От стенограмата на заседанието става ясно каква е причината. Служебният премиер Стефан Янев се учудва, че концесиите са внесени за приемане сега, при положение че летният сезон вече е приключил.
„На практика какво правим? Обяснете моля“, зове той министърката на туризма Стела Балтова на заседанието на 6 октомври.
Тя отвръща, че седемте процедури за избор на концесионери са започнати през март с решения на кабинета „Борисов 3“. Две са свързани с плажове в област Варна, а пет – в Бургас.
Варненските са за плаж „Камчия“ и за „Кабакум – юг“, а бургаските – за „Василико“ (Царево), „Созопол - запад“, „Червенка“, „Свети Влас - централен“ и „Сарафово - юг“.
„За шест от процедурите е постъпило само по едно заявление за участие. Само за една от тях - за морски плаж „Свети Влас–централен“, има постъпили две заявления с оферта за участие“, обяснява г-жа Балтова на правителственото заседание.
От думите й става ясно, че забавянето на процедурата е било по няколко причини. Едната е мораториумът на 45-ото Народно събрание върху разпоредителни действия на кабинета „Борисов 3“.
След това вече бившият служебен финансов министър Асен Василев сложил друго препятствие пред седемте концесии.
Балтова коментира: „В хода, обаче, на предварителното съгласуване, тъй като ние отново ги подложихме на съгласуване, постъпиха бележки от Министерство на финансите, които не одобриха финансовите обосновки, като посочиха за мотив ниски размери на концесионните възнаграждения, макар че последните са вследствие на вече проведени процедури, определени за спечелили ги оферти на участниците. И, с дискусия с Министерство на финансите и потвърждаване от тяхна страна, беше отправено искане за изработване на нова методика за определяне на минималния размер на концесионните възнаграждения. Поради тази причина в изпълнение на това искане аз със заповед създадох такава работна група, която започна своята работа. Това е моя заповед от 13 септември. Работната група проведе първо заседание, днес имат даже от 10 часа второ заседание.“
Стела Балтова обяснява и защо сега е внесла седемте концесии за одобрение от МС.
„Това, което бих желала да кажа, е, че самата липса на интерес, специално към тези плажове, може да ги определи като неатрактивни. В смисъл такъв, че предложените концесионни (възнаграждения – б.а.) не могат да се определят като ниски. Бих желала също така да кажа, че концесионирането на плажовете, както и отдаването им под наем е един непрестанен процес, който има единствена цел да осигури живота и здравето на плажуващите. Също така да предотврати някои от плажовете да останат неохраняеми, вкл. един от тези седемте е неохраняем и също така има голямо значение за развитието на туризма, на обществото. Поради тази причина внасяме. Това ни мотивира да приключим стартираните процедури, а именно с финалния акт – Решение на Министерски съвет, да се определи концесионер“, казва министърката.
Според нея не следва да се пренебрегва и рискът от несигурност в туристическия сектор, който не само в България, а в световен план е засегнат от ковид кризата. Министър Балтова се аргументира и с „необходимостта от спазването на закона и провеждането на процедурите в съответствие с установените норми, като се гарантира и правната сигурност в държавата“.
„И на финала само искам да кажа, че работната група работи успоредно със законосъобразното провеждане на концесионните процедури и като цяло не е налице правна пречка за приключването им по установения в закона ред. Също така се подготвят около 15 нови такива процедури“, добавя Стела Балтова.
Тук обаче изненадващо се намесва правосъдният министър Янаки Стоилов.
„Този въпрос, разбира се, не е в компетентността на Министерство на правосъдието, за да влизаме в подробности, но смущава ме това, че процедурите са проведени още преди сезона“, казва Стоилов и добавя: „Влизането на мораториума ги е прекратило. Отпадането на мораториума обаче е след приключване на сезона. Впечатлението ми е, че тези концесионери са добре разпределени, след като никъде почти не е имало конкурентно участие и не знам дали не е по-добре финализирането да бъде отложено. Освен това гледам, че за плажовете на Камчия са определени цени 13,50 лв. на чадър и по 13,50 лв. на шезлонг, което означава за туристите 40 лева на ден. Така че, нека да преценим този въпрос. Според мен нищо положително няма да постигнем с приемането на това решение, поне в публичен план. Това е моето мнение.“
„Аз и затова зададох въпроса - защо сега“, коментира от своя страна премиерът Стефан Янев. „Защото, от една страна, това, което разбрах от изложението на г-жа Балтова... е хубаво да затворим процеса и на практика да узаконим това, което се е случило със задна дата. Което е добре от гледна точка на това, ако има някакви спорове – дали правни, дали финансови, ще бъде в помощ на всички заинтересовани страни. От друга страна обаче тези въпроси, - като се влезе в детайли и като стане въпрос за цени, и защо така, защо иначе, - пораждат много въпроси, които не знам дали има смисъл да се затваря този дебат или няма. Това е въпросът.“
Дори и екоминистърът Асен Личев решава да вземе отношение, като подкрепя отлагането на седемте концесии: „Аз считам, че предоставянето на концесия е осъществяване на политика в туризма. Считам, че след като едно редовно правителство е започнало да осъществява тази политика, редовно правителство трябва да я завърши. Още повече че, както каза колежката, те са неатрактивни. Почти всички имат само по един кандидат. И при това се очаква, ако продължи тази процедура, да има нова методика за изчисление на концесионните възнаграждения. Затова предлагам да не ги приемаме сега.“
Стефан Янев и Асен Личев предлагат отлагане на точките.
Тук обаче в дискусията се включва и регионалната министърка Виолета Комитова: „Уважаеми господин премиер, уважаеми колеги министри, аз ще Ви дам примера с концесионера на „Смокиня – юг“, с който започна скандал в началото на нашето служебно правителство...“
След това Комитова обяснява как е имало „изключително тежък случай“ на незаконно строителство.
„Преместваем обект, който по смисъла на ЗУТ не е строеж и ние не се занимаваме с такива строежи. Това е като пейките и чадърите в градината. Те не са строежи. Не можем да ги премахнем. Превишени права на концесионера. Главният архитект го санкционираме, че е допуснал административна грешка. Но, никой не може да премахне тези строежи на „Смокиня – юг“ и най-накрая ние се показахме една безсилна държава“, коментира г-жа Комитова.
След още обяснения тя заключава: „Смятам, че към концесионерите освен таксите, чадърите и другите ангажименти в техните договори трябва да има ангажимент към тези строежи. Мога да помогна, защото ние навсякъде се натъкваме на този проблем. Ние сме по-слаби от концесионерите.“
Тук Стела Балтова се съгласява: „Това е така. Подкрепям министър Комитова. Да, цяло лято се занимаваме с този проблем на предишния плаж.“
А Стефан Янев разпорежда: „Даже да не се занимавате с тези проблеми аd hoc, включете представители на министър Комитова в тази работна група и подгответе този резултат, който ще излезе като анализ, като предложение за бъдещи действия да бъде съобразено с цялата законова база на държавата, а не да се налага отделни институции да влизат и да се разправят по такъв начин. Едва ли не с пиратски способи концесионерите да ни извиват ръцете.“
На заседанието на МС тогава присъства и областният управител на Бургас Мария Нейкова, на която премиерът Янев дава думата за становище - „като по-близо до морето“.
Тя отсича: „Мисля, че трябва да се работи по отношение на нормативната база от гледна точка на това, къде е състезателното начало, когато само един концесионер задава искане да използва един плаж. В същото време действително се оказва, че държавата е като един разграден двор. Ние не можем да се справим с тези незаконни строежи, с всичките тези безумия, които са по Черноморието.“
А служебният министър-председател приключва дискусията с идеята за създаване на държавна структура, която да се грижи за част от плажовете.
Стефан Янев заръчва: „Включително тази работна група, госпожо Балтова, да разгледа възможността там, където има един кандидат концесионер, държавата да не отдава този плаж на концесионер, а да си направи структура, която да си наема базисните спасители и държавата да си прибира таксите, и да се грижи за плажа. След като плажът е държавна собственост, държавата трябва да се грижи за него.“
„Доколкото разбирам, предложението на колегите е да ги отложим тези точки и когато имаме по-голяма яснота, тогава да мислим за тях“, заявява Стефан Янев за седемте концесии, след което правителството решава те да отпаднат от дневния ред.
Тиквата раздаде феодалите концесии на верните си кучета за 20 години....
Пробвам си нещо...