Ало, АПИ, в Айтос положението става взривоопасно, протестът им иде на жълтите павета!
Вижте видеоматериал от обществено обсъждане на проект срещу тежкотоварния трафик, което не успокои местните хора след толкова много смърт
Обществено обсъждане на проект с много варианти за краткосрочно и трайно решаване на проблема с транзитния трафик на тежкотоварните автомобили прерасна в сериозен публичен скандал, който показа, че населението в този град е докарано до критична точка на търпение.
Ръководството на Института по пътна безопасност събра хората в Заседателната зала на Общинския съвет, за да покаже разработения проект, по който Агенцията по пътна инфраструктура и конкретно Държавата чрез Министерския съвет, да започнат поетапното въвеждане на ред с вилнеещото беззаконие, скрепено от корупционните връзки между държавната пътна инспекция, босовете на големите транспортни фирми и липсата на връзка с АПИ.
След трагедията в Айтос на 13 септември вечерта, в която претоварен със зърно тир отне живота на 32-годишен баща и двете му деца, нетърпимостта на айтозлии се изля в гневни протести, след които се взеха палиативни мерки. Трафикът на транзитните тирове е изведен извън града, но проблемът с неспазването на нормативните изисквания се прехвърли в околните населени места. За това днес Айтос поиска без никакво забавяне държавата да отпусне пари за готови два проекти за кръгови кръстовища в рамките на града, така и конкретно посочване на сума и срок за изграждане на крайно наложащия се обходен път.
Тази вечер се очакваше хората да чуят експертите от Института по пътна безопасност, който работи изцяло на доброволчески начала, да чуят началника на отдел "Охранителна полиция и КАТ" при ОДМВР-Бургас комисар Неделчо Рачев и на началника на КАТ-Бургас гл. инспектор Пламен Николов, както и, евентуално, представител на Областното пътно управление, като еманация на АПИ в региона.
Оказа се, че ръководството на АПИ е изпратило твърде скромен чиновник, за чието присъствие стана ясно едва към края на срещата и човекът отнесе целия гняв на айтозлии и близките на загиналите през годините жертви от претоварените и без контрол тирове. Сред присъстващите на първа линия бе и братът на загиналия на 13 септември Нури Хюсеин - Хамди.
Вижте заснетото от Флагман.бг кратко видео, в което кметът на Айтос Васил Едрев опитва с прости думи да обясни защо местната власт няма как да разполага с финансов ресурс и право да се разпорежда с пътната мрежа - собственост на държавата.
Пристигналият да представи проекта на Института по пътна безопасност Богдан Милчев попадна също под обстрела на кмета, тъй като на практика предложенията бяха окачествени като добри, но неприложими трайно поради неяснота кой поема отговорността.
Самият директор на Института Богдан Милчев посъветва препълнената зала да използват своя кмет като оръжие в дългогодишната му битка да се реши проблемът с тангентата на града, а в кратък срок да се изградят кръговите кръстовища - едното на мястото на последната катастрофа и второто малко по-надолу по ул. "Хаджи Димитър", която от години е превърната по високоскоростна писта за недосегаемите транспортни.
В залата бяха общински съветници, пострадали, близки на жертви, сред които и Хамди - брат на загиналия на 13 септември Нури Хюсеин.
За прословутия Динко-едно зло куче за града.
За обходния път-има стари, но истински проекти. Първо кръговите, че поне ще спасят нещо и станат по-бързо, а после пътя с План и Срокове от Държавата.
Каква легитимност имат тези ,освен да пращат емисари при семействата на пострадали от ПТП и да ги принуждават с лъжи и обещания да дарят на тази НПО голям процент от обещетенията за неимуществени вреди,които дават застрахователните компании по гражданската отговорност. Кой им дава право да участват в обсъждане с общината, кого представляват? Кой ги е упълномощил? Хайде,стига вече!