Тестват с близалки учениците за COVID-19
Директори плащат от школския бюджет преди старта на масовия скрининг
Здравните власти са предприели действия за закупуването на щадящи антигенни COVID тестове за децата в училищата. Става дума за изследвания от т.нар. тип близалки. Безплатният скрининг на учениците ще започне до десетина дни, научи „Монитор“ от свои източници в Министерството на здравеопазването.
Предвижда са те да се правят от медицинските сестри в училищата. Не във всяко школо обаче работят такива. Препоръката за скрининг на децата в училищата бе включена в Насоките за обучение и действия в условията на извънредна епидемична обстановка в училищата. Там бе посочено, че при осигурени безплатни тестове и съгласите най-малко на 90% от родителите в конкретното школо хлапетата ще бъдат изследвани поне веднъж седмично.
Голяма част от настойниците обаче не бяха съгласни хлапетата им бъдат изследвани със стандартните COVID тестове, с които се бърка прекалено навътре в носа. Затова и се наложи закупуването на по-щадящите близалки, които доскоро не бяха одобрени за прилагане. Тези тестове са по-специфични, не са толкова масови, колкото стандартните, което затруднило процедурата.
След като близалките бъдат доставени у нас, те ще бъдат разпределени по РЗИ-та и впоследствие към училищата. Едва тогава реално ще бъде възможно безплатното изследване на децата в училищата за коронавирус с щадящ тест. Училищата ще заявяват пред РЗИ-тата необходимостта от подобни тестове, както и нужните количества. От здравното ведомство уверяват, че ще бъде осигурено нужното количество тестове, но не уточниха бройка. Заявка за тях ще правят директорите, но само когато се налага и то при определени условия.
Здравните власти не предвиждат скрининг за децата, ако няма съгласие на 90% от родителите в школото, тъй като темата е чувствителна за голяма част от хората. Не се предвижда възможност за тестване с близалки да се прави, ако в дадена паралелка има съгласие от страна на възрастните. Тоест родителите ще трябва сами да решат – да тестват децата си и да се продължи присъствено обучението, или да се премине към дистанционна форма. Миналата седмица МОН препоръча веднъж седмично на скрининг за коронавирус да минава и целият персонал в училищата.
Очаква се безплатното тестване в училищата да започне до дни, тъй като от здравното ведомство заявиха, че вече всички РЗИ са обезпечени с антигенни тестове за учителите. За целта от ведомството са осигурили 74 000 теста, които са за персонала в учебните заведения. Училищата ще заявяват отново пред РЗИ-тата нуждата от такива тестове.
Здравните власти обаче не предвиждат да се прави изследване за всеки учител, както препоръчва МОН, а само при усложнена епидемична обстановка. Там където в училищата няма установени случаи на коронавирусна инфекция, или където е ваксиниран персоналът, няма смисъл да се правят тестове.
От ведомството вече са инструктирали РЗИ-тата да раздават антигенните тестове при нужда от училищата. Преди това да се случи, за да са сигурни, че няма да пламнат ковид огнища, директорите са принудени да плащат за тестове от училищния бюджет. От здравното министерство обаче няма как да им възстановят парите за това.
С цел превенция в столичното 51-во училище „Елисавета Багряна” учители и ученици ще се изследват за COVID-19 сами с по-щадящи тестове – само със слюнка. „Идеята ни е да тестваме всяка седмица учителите, както и отделни паралелки или ученици, ако мислят, че са се срещнали с някой болен или със симптоми“, обясни директорът Асен Александров.
Той допълни, че така вече е тестван клас, в който дете е имало положителна проба. Директорът на 51-во училище подчерта, че за да не се натоварва училищният бюджет, е добре да има отделно перо, по което да могат да се възстановяват направените разходи.
„Миналата година получихме възможност да кандидатстваме по специален параграф за възстановяване на средства за маски, дезинфектанти и други материали. Възстановяваха ни по 800-900 лв. средно на месец. Ако мислим тестване на учителите и децата, за да не се разболеят всички, трябва да има отделно перо в бюджета“, заяви Александров.
По думите му няма нито една паралелка или училище, в която да са достигнали 90% съгласие сред родителите. Той даде пример, че дори и при тях в паралелката, която е тествана, е имало ученици, които са отказали.
--------------
Всеки бюджет трябва да е направен на база очаквани разходи и приходи. Няма как да се плаща за извънредна дейност от изпиленият школски бюджет