Шефът на РУГ-Бургас работи на педал
Източник: Снимки Добромир ДОСКАЧАРОВ
Педалите на велоаргометъра, който наш екип засне в кабинета на Румен Желев – шефът на РУГ-а в Бургас са силно протрити. Това е достатъчно убедително доказателство, че горският началник яко ги върти, докато е на работното си място. Попаднахме случайно на този кадър, защото вратата на кабинета бе леко открехната, докато Желев и колегите му даваха отчетна пресконференция в отсрещната заседателна зала. „Не се изненадвайте на тази гледка, г-н Желев откакто е тука, работи по 10-12 часа, няма друг начин да поддържа физическата си форма и да отпусне малко от нервното напрежение“, казаха ни негови подчинени, които забелязаха от какво се вълнуваме.
Румен Желев
|
Действително Желев правеше впечатление с високата си, добре сложена фигура преди да стане голям началник, докато си беше в управлението само експерт. Ядовете, които му създаваха големите шефове в министерството през периода, докато бе понижен на експертното ниво, обаче са несъизмерими с това, което работи от около година. Според думите на негови близки, той си създал много вътрешни врагове с опитите да сложи ред в дърводобива и в ловните полета. Непрекъснато бил под натиск при всеки опит да сложи ред.
Ето какво сподели той пред журналистите: „Нарушенията в горите и ловните стопанства продължават, като техният брой е най-фрапиращ в „Ропотамо“. Там е била незаконно отстреляна кошута, а преди няколко дни – два елена.
РУГ Бургас е първенец в страната по разкрити престъпления по Закона за горите. Наскоро на територията на управлението са монтирани първите две видеокамери.
Те се намират на високите кули на мобилните оператори в местността Босна и до Вълчаново ханче. Периметърът, който обслужват, е до 60 километра, с възможност за многократен зум. Предстои да бъдат поставени още такива съоръжения.
Бургас обаче отива към новото Държавно горско предприятие-Сливен, е основната болка на Желев.
„Според новия закон Регионалната дирекция в града ни ще съществува, но само като контролен орган. Всички горски и ловни стопанства в областта се прехвърлят под шапката на новото предприятие в Сливен. В момента все още работни групи обмислят преструктурирането. Реформите са, за да се съкратят разходите, затова и съкращения на хората в досегашната структура на Регионалното управление не се изключват.
Нормално е работещите в сектора да се плашат, особено при такава радикална реформа. При обединяването на горските предприятия чрез единно управление, щели да се намалят щетите на държавата от губещите лесничейства.", смята Румен Желев.
Новият закон за горите влиза в сила на 9 април.