Водата поскъпва заради скока в цената на тока
С над 123% набъбнали сметките за електроенергия на ВиК – Бургас
ВиК дружества в цялата страна са пред фалит заради скъпия ток. Високата цена на електроенергията без никакво съмнение ще вдигне и на водата, но с колко ще поскъпне тя зависи от Комисията за енергийно и водно регулиране. Не може всяко дружество да си я вдигне само, трябва да мине през държавния регулатор, който да я одобри, обясни репортерът Стоян Георгиев в „Тази сутрин“ по бТВ.
Той изтъкна, че разходите за ток на ВиК – Бургас са набъбнали със 123% през август спрямо същия период през 2020 г.
722 183 лева е сметка за ток през август 2020 г., а през тази година е 1 611 222 лева, уточни Георгиев.
„ВиК дружествата работят на загуба. Притесняват се от фалити. Пречистването на водата също е свързано е енергоемко“, добави той.
Председателят на Съюза на ВиК операторите Ангел Престойски пък прогнозира рязък скок в цената на водата от 1 януари.
Не е хубаво да стресираме хората, каза той, след като бе попитан от водещите с колко ще поскъпне водата.
„От следващата година започва новият регулаторен петгодишен период. Дружествата трябва да дадат нови 5-годишни бизнеспланове и да има нарастване на цената на услугата от следващата година“, обясни шефът на Дирекция „ВиК услуги“ в КЕВР Ивайло Касчиев.
„Ние сме поискали такава корекция още от 1 юли. КЕВР е предупреден от профсъюзите, че ще преминат към протестни действия, ако не се вземат мерки за стабилизиране на ВиК дружествата. Ясно е, че като са в криза, са застрашени работните заплати на трудещите се“, заяви Престойски.
„За съжаление регулаторът не се е активизирал, което ще доведе до много рязък скок на цените от 1 януари. ВиК дружествата нямат интерес от рязък скок на цените. Практиката показва, че в такива случаи веднага намаля потреблението и много се забавят плащанията“, добави той.
„Знаем, че сме в криза. Единственото, за което ще настояваме, е да може да съществуваме и да предоставяме услуги. Не говорим за рентабилност, за печалби. Ние сме в положение, при което трябва да оцелеем“, подчерта шефът на Съюза на ВиК операторите.
„По-високи цени няма как да има през тази година, защото така е направена регулаторната рамка, че изисква едногодишен транзитен период, т.е. когато ефектът от едно такова извънредно събитие се е случило през миналата година, той се допуска в цените не за текущата, а за следващата година“, обясни Касчиев.
"Бизнесплановете, които са внесени от дружествата, са публикувани на страницата на комисията. Предложените цени са различни. Има дружества, които искат 3-4% поскъпване, а други – 30% още за първата година. В тези заявления не е отразен резкият скок в цената на електроенергията", добави той.
„Започва обсъждането на бизнесплановете. Ще има корекции в цените. Дружествата имат възможност да коригират прогнозите си за разходите за електроенергия. Това означава, че предложените цени ще бъдат завишени“, подчерта експертът от КЕВР.
Престойски пък поиска държавата да отпуска не само енергийни, но и водни помощи.
Набелязани са три ВиК дружества, в които да бъде направен анализ за възможността да се пристъпи към даването на такива помощи, за да може бедните хора да бъдат компенсирани, добави той.
А водата която се лее в ромските квартали и си перът килимите по улиците кой я плаща? Защо за тях има безплатна вода за пране на килими, а за българите само увеличение на цените?
Иде Радевата зима, а с нея ни чака само студ, глад, болести и смърт. Нека "благодарим" на дрогаря Румен РадеФ че докара народа ни до просешка тояга и разединение!