Фарадеев кафез пазел машините за гласуване от външно влияние
Писмо на гражданин предизвика дискусия по въпроса в ЦИК
Корпусът на машините за гласуване у нас представляват Фарадеев кафез. Това обясни членът на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева на заседание в понеделник. Тя бе провокирана от доклад на неин колега за писмо на гражданин на име Тотю Вълчев. Той изразил своите съображения за машинното гласуване.
„Счита, че може дистанционно да се влияе на машините и противодействието на това е Фарадеев кафез. Прави и предложение за бюлетина само с номера, без имената на партии и кандидати“, докладва членът на ЦИК, който предложи писмото да остане за сведение.
Росица Матева обаче се ядоса и реагира: „Аз правя предложение много внимателно да си четем докладите, преди да ги докладваме в зала, защото тук се създава внушение, и за втори път се случва с това писмо хора, които не е ясно с каква квалификация и образование са, да бъде изчитано на микрофон и да стават публично достояние частни мнения. Още повече, в изследванията на Българския институт по метрология става ясно, че самият корпус на машината представлява Фарадеев кафез, но това твърде малко хора го знаят (така известната Фарадеева клетка), защото не знам колко от тях са си направили труда изобщо да прочетат публично достъпните доклади на трите агенции – Държавна агенция „Електронно управление“, Български институт по метрология и Български институт по стандартизация, които са направили установяване съответствието на типа машина. И според мен, когато публично, на заседание на Централната избирателна комисия се четат такива частни становища на неизвестни лица с неясно каква квалификация, по някакъв начин легитимираме такива становища и създаваме у обществото съмнения в това, че такива твърдения може би са верни. И наистина смятам, че трябва да бъде правена много точна преценка какво или каква част от тези становища да бъдат публично изразявани в заседания на ЦИК.“
Фарадеев кафез е затворена заземена метална клетка, която блокира външни статични и нестатични електрически полета. Наречен е на английския учен Майкъл Фарадей, който открива свойствата на този вид устройство през 1836 г., припомня Уикипедия.
Външно статично електрическо поле предизвиква преразпределение на електрическите заряди в рамката на проводимия материал на клетката, така че да компенсира ефекта на полето във вътрешността на клетката и практически да го анулира. Това се използва, например, за защита на електронно оборудване от мълнии и електростатични заряди.
Фарадеевият кафез може да защити само от електрични полета, магнитните все още могат да проникнат. Но ако клетката блокира променливо електрическо поле, магнитно поле няма да се генерира.