Дражев получи 7 години за тройно убийство, брат му протестира с палатка срещу магистрати
Пет години затвор за катастрофата, в която уби двама души, е окончателната присъда на бившия президент на футболния клуб "Черноморец" Ивайло Дражев. Това реши Върховният касационен съд (ВКС), съобщи Дневник.
Освен това върховните съдии постановиха Дражев да лежи още две години в затвора, тъй като през 1998 г., когато причинява катастрофата, е в изпитателен срок на условна присъда. Тя също е за катастрофа, но от 1996 г., при която Дражев шофира пиян и умира приятелката му. Присъдата сега става ефективна и общото наказание за двата инцидента е 7 години затвор.
ВКС всъщност потвърди присъдата на Дражев, която през лятото му наложи Апелативният съд в Бургас. Освен затвор тя предвижда и забрана за шофиране за 5 години и обезщетение за майката на една от жертвите.
В катастрофата през 1998 г. починаха Димитър Кехайов и 20-годишната Румяна Димитрова. Заедно с тях в колата тогава е пътувала и майката на Димитрова – Верка Димитрова, която е единствената оцеляла. ВКС осъди Дражев да плати на Верка Димитрова 22 500 лв. обезщетение за лично претърпените от нея вреди и още 32 500 лв. кръвнина за смъртта на дъщеря й.
По време на процеса, който се проточи 13 години, Дражев твърдеше, че не е виновен, защото не е шофирал автомобила. По думите му колата карал негов бизнес партньор от Турция. Проверка на съда обаче установи, че човекът, посочен от Дражев като шофьор на колата, не е бил в България по време на инцидента. След това подсъдимият даде ново име на турски гражданин. Проверка на Интерпол в Анкара обаче установи, че лице с тези имена не фигурира в турския граничен регистър, нито живее на сочения от Дражев адрес, нито има фирма.
По делото е доказано, че Дражев е шофирал с 2.6 промила алкохол в кръвта.
Процесът срещу него стана емблематичен със забавянето си заради злоупотреби с процесуални права от страна на бившия футболен шеф. Магистратите бяха засипани с болнични от подсъдимия и адвокатите му, а Дражев сменяше защитниците си през няколко заседания, за да получи поредното отлагане с мотив, че те трябва да се запознаят с фактите.
Делото беше проверявано няколко пъти от Висшия съдебен съвет и приключи на първа инстанция след ареста на Дражев и след като съдията заседаваше дни наред до късно през нощта. Съдията дори подаде сигнал срещу следователя по случая Стефан Димитров , който след това беше осъден за престъпление срещу правосъдието.
Докато с години разследва катастрофата, Димитров прави всичко възможно да спаси Дражев. Изготвя протоколи за разпити на несъществуващи свидетели (на първия турски бизнес партньор на Дражев, който дори не е бил в България по време на инцидента), освобождава автомобила на Дражев и го предава за съхранение в гараж, собственост на фирмата му. Димитров дори излиза със заключение, че катастрофата е причинена не от Дражев, а от неразкрит извършител.
В същото време по-големият брат – Георги Дражев, известен борец срещу мафията, се включи в протеста срещу прокураторута, който започна с опъване на палатка пред Бургаския съд. Недоволството на хората избухна, след като преди дни бе пуснат под гаранция лихваря Иван Донков.