Марин Марковски: Брендо може да е на свобода, след като навърши 91 години
До 20 септември вече може да е екстрадиран в България, прогнозира адвокатът
Евелин Банев, за когото спорят три държави, може да излезе от затвора, след като си изтърпи наказанията. Тогава ще е на 91 години. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ адвокат Марин Марковски.
Предприемачът, писател и бивш професионален борец, който е осъден за наркотрафик, няма да бъде наказан за това, че е избягал от правосъдието. Може би законодателят е преценил, че и най-опасната птица има право да счупи клетката и да излезе на свобода, коментира юристът.
„Не може да се каже коя държава е с предимство. Българската прокуратура е реагирала веднага след задържането на Брендо с искане за екстрадиция. Ако се спазва правилото, което съществува в историята „пръв по време – пръв по право“, може държавата ни да е с предимство. Това обаче е правен принцип в теорията, а не е действаща задължителна норма“, заяви Марковски.
Нормално е украинците да го изпратят в България, добави той.
В Италия Банев има присъда за 20 години за трафик на кокаин, в Румъния – 10 години, а в България – 6 години за пране на пари.
„Бях адвокат на Александър Русов, който бе обвинен за убийството на Луканов, а съда го оправда. Руските криминали обаче казват „человек с наручники не человек“ (човекът с белезниците вече не е човек). Има голяма истина в това, а Брендо дори вече е осъден“, изтъкна юристът.
„Нашите служби в Украйна трябва задължително да му окажат консулска помощ. Консулът е длъжен да се срещне с него, да му осигури защитник“, добави той.
Когато си изтърпи присъдата тук, нашите власти са длъжни да изпълнят искането за екстрадиция, обясни Марковски.
Заместник-градския прокурор на София Иво Илиев пък каза пред бТВ, че няма регламентирана правна уредба за това какво ще се случи с Евелин Банев, ако три държави си го искат. Логиката е като български гражданин да бъде предаден от Украйна на България, добави той.
„Ако не бяхме предоставили документи, украинците щяха да го пуснат. Ние ги преведохме на украински език и ги изпратихме“, заяви Илиев.
Украйна може да го предаде веднага, но при условие, че ще им бъде върнат за разследването в Киев, предполага адвокат Людмил Рангелов.
„Може би Италия има най-големи шансове да получи Брендо, защото едно от условията, които преценяват властите в Украйна, е тежестта на наказанието и съответно на престъплението, което е извършено. Нищо сигурно обаче няма“, коментира юристът.
Адвокатът Людмил Рангелов пък каза в „Здравей, Балгария” по Нова телевизия, че случаи като този с Банев се уреждат от Европейската конвенция за екстрадиция, която е ратифицирана както от България, така и от Украйна.
"Обсъждат се няколко варианта, но не се споменава и още един - той да остане известно време в Украйна, ако наистина живее там с неистински документ. Ако действително участва в производство и продажбата на високорисков наркотик, какъвто е марихуаната, властите в Киев може да допуснат екстрадиция за някоя от тези три държави, но да отложи нейното изпълнение”, обясни той.
Украйна трябва да отговори на искането за екстрадиция, но първо може да поиска да приключи отношенията с него, заяви Рангелов.
„Условията за избор на една от трите страни са посочени обтегаемо в конвенцията. На първо място е размерът на наказанието, зависи от гражданството, както и от това коя държава е депозирала желанието за екстрадиция. Има записани и „други обстоятелства”, добави той.
По думите му Украйна решава кое от исканията за екстрадиция да уважи, като най-голяма тежест се отдава на размера на присъдата.
„Най-вероятно той ще изтърпи най-голямото наказание, независимо дали ще бъде предоставен на България да излежи тук наказанието”, каза още Рангелов.
- следните страни от ЕС: Австрия, Малта, Белгия, Нидерландия, Германия, Полша, Гърция, Дания, Румъния, Словакия, Словения, Испания, Унгария, Италия, Франция, Хърватия и Чехия.
- следните страни извън ЕС: Албания, Швейцария, Северна Македония, Сърбия, Великобритания, Китай, Саудитска Арабия, Босна и Херцеговина, Сингапур, Турция, Норвегия, Ливан, Украйна и Катар. Общо количество внесени опасни отпадъци за периода от 1 януари до 31 май е 14 431.358 тона.
нооо.....тоя,, банкомат,, няма току-така да го изпуснат.....има да се протакат делата и да се точат с години.....най-много съда да постанови домашен арест.....