30 % скок на цените за строителство "на тапа" в Бургас, ето какви са причините
Строителните материали поскъпнаха значително, а майсторите вдигнаха драстично надниците си
Заради драстичното поскъпване за кратко време на материалите себестойността на строителството в Бургас е скочила драстично. Цената "на тапа" се е увеличила с 30 % от началото на годината, а инвеститорите бюджетират съвсем насляпо, без да имат устойчив модел.
Те твърдят, че в момента, ако се строи качествено, минималната цена е 600 евро за кв.м. без в тази цена да е включена стойността на парцела. Едновременно с това двойно са скочили и надниците на работниците. До миналата година заплащането при зидари, мазачи и кофражисти е било 50 лева на ден, а сега пазарлъкът започва от стотачка за ден. Фаянсаджиите пък са вдигнали цените от 15 на 30 лв. за квадрат, разкриват инвеститори.
В днешния си брой вестник Монитор прави анализ по темата и уточнява, че в национален план новите жилища са поскъпнали с 18 % от началото на годината заради скъпите материали.
„Топлоизолационните материали са поскъпнали с 50%. Циментът също, но с 30%. Най-голям е скокът при арматурата - цели 60 на сто. Засега бетонът не е поскъпнал, но сигурно скоро и неговата цена ще бъде повишена. Това всичко довежда до 18% нарастване на цената на крайния продукт - новопостроените жилища“, каза Георги Шопов от организацията на строителните предприемачи.
Той добави, че една от основните причини за нарастването на цените на строителните материали е ръстът на стойността на транспорта от Китай, който е в рамките на 2-3 пъти. „Оттам се внася хидрофобен шперплат, използван за кофражите, плочки, санитария, които се използват у нас“, поясни предприемачът.
Според него обаче поскъпването на новите апартаменти няма да доведе до намаляване на търсенето, защото все още има много свободни пари в България. „Освен това ускоряващата се инфлация кара все повече хора да инвестират в нещо сигурно като имоти, за да защитят парите си от обезценяване.
От един от складовете за строителни материали в столичния кв. „Модерно предградие“ казаха, че засега циментът не е поскъпнал. Служителката поясни, че в първите 2-3 месеца на всяка година винаги имало леко поскъпване, но след това цените на тухлите при тях не са се качвали. Същото било положението и с керемидите. Георги Стоичков, собственик на магазини и складове за строителни материали, каза, че от началото на януари всички метали, използвани в строителството, са поскъпнали. Например един лист ламарина, която преди се продаваше за 15 лв. на едро, сега я предлагаме за 27 лв. Дървеният материал също поскъпна много. ОСБ плоскостите от 20 лв. цената също им е скочила почти двойно, а те не са вносни и се произвеждат в България. Грундовете и латексите са поскъпнали, защото в Европа са малко заводите, които ги предлагат. Латексът е поскъпнал с около 20%.
За увеличаващите се цени на други строителни материали Стоичков посочи голяма чужда фирма, която в началото на всяка година през април оскъпява продукцията си съобразно инфлацията. Тази година обаче промени на цените нагоре са били направени и през юни, и сега от септември. На практика са се получили две допълнителни поскъпвания от по 5%. По същия начин процедират и други доставчици, които променят офертите си доста често. Търговецът добави, че тераколът и другите зидарски разтвори и смески са поскъпнали с около 10%. С около 30 на сто е поскъпването на внасяните от Китай крепежни елементи и помощни материали. Арматурното желязо е скочило с над 30-40%. Търсенето остава високо, защото сега през лятото хората са започнали нещо да строят или да ремонтират и трябва да го завършат. След това обаче не се знае какво ще стане.
Янислав Янчев от една от строителните борси в София каза, че едно от най-големите поскъпвания - почти двойно, е на екструдирания пенополистирол - XPS, използван за топлоизолация. Същото е положението и при дървения материал. Строителните смеси запазиха цените си, както и тухлите и керемидите. Основно поскъпването засяга материалите, произведени с вносни суровини.
В резултат на много места в страната хората се запасяват за планираните ремонти.
В Добрич купуват сега изолация, която ще правят след 2 месеца. Лист OSB там от 34 лева вече се купува за 80 - 99 лева; гипс картонът от 2.40 е поскъпнал на 3.10 лв. за кв. м. Всички строителни лепила са с 30 процента нагоре.
Във Варна майсторите установяват невиждано за последните години поскъпване на всичко. Според тях това е резултат най-вече на високото потребление и създаващия се недостиг на стока на пазара.
Майсторите в Хасково се оплакват най-вече от поскъпването на инструментите, металите и сплавите, използвани за инструменти и леки режещи машини като дрелки, винтоверти и шлайфове, където цените са скочили до 60-70 на сто. Всичко това рефлектира върху крайните цени в новото строителство. Поскъпнали са и кабелите за електрически инсталации, както и всички инструменти, необходими на елтехниците.
В Пазарджик пък е един от малкото градове, където не е отчетено осезателно поскъпване, а в 2 от строителните хипермаркети е имало промоция на фаянсови плочки и гранитогрес.
Цената до ключ е между 230-330 €/м2
Всичко друго е спекулация и интереси , а тези статии и псевдо журналя за някой лев си продават г*за и пишат глупости и манипулации ..Разбираемо , цени беззаконие и хаос и всеки селски тарикат търка ръце , да не говорим за брокерите и те са едни ла*на по тази верига ..
Той балона се надува 20 г и не се е спукъл.И аз чаках криза да паднат цените а те скочиха С 30%
, следва инфлация заради изпечатаните милиарди миналата година, те стигнаха и до нашите банки и се раздават в несвяст на строители , бизнеса и частни лица
След инфлацията цените няма да паднат а ще останат същите и плавно ще вървят отново нагоре докато хората отново събират пари , това са нормални процеси в капитализма винаги паричния оборот се "рестартира" шоково и после отново всичко тръгва нагоре, тези които са купили имоти сега след 10 години имотите им ще струват двойно.
Но ако някой инвестира в имот по добре да не го прави в апартамент в момента има прекалено много празни апартаменти които се отдават под наем и прекалено малко желаещи да наемат говорим за Бургас, най-добре да се инвестира в търговски имоти, фирмите ще започнат да се възстановяват много по бързо от частните лица защото ще получават финансови инжекции и много бързо наемите ще скочат както и цените на търговските площи, сега има много помещения на ниски цени сега е момента да се купи , има помещения на булевард , обикновенно на булеварди никой не продава но сега е момента да се купуват търговски площи
Все по-ясно се открояват междусъседските проблеми, свързани с вдигането на шум.
А, ако ни затворят, съвсем ще се видят и то ясно.
Нормално, града се напълни с чобани!!!!!