Турска делегация на посещение в Сунгурларе по проект за опазване на околната среда
На кръглата маса бяха представени резултатите от природозащитните дейности в общините Сунгурларе и Сюлоглу
Кметът на община Сунгурларе д-р Георги Кенов посрещна делегация от Сюлоглу, Турция. Представителите на турската община са в България, за да участват в кръгла маса на тема: „Опазване на природата от всички“ по трансграничен проект.
"Днес на този форум съм изключително щастлив да поздравя двата екипа от общинската администрация, които работят от Сунгурларе и Сюлоглу. Чрез осъществяване на дейностите по проекта, ние имахме възможността да почерпим от опита на нашата съседка и да популяризираме постигнатото в нашия регион. Убеден съм, че и за напред ще продължим да си сътрудничим в сферата на околната среда, защото има още много идеи за реализиране в Сунгурларе" каза кметът д-р Георги Кенов при откриване на събитието.
Кръглата маса имаше за цел да информира всички заинтересовани страни за вредите върху околната среда, които могат да бъдат причинени от ежедневието на всички хора и методите за защита на природата, включително защитените територии в общините Сунгурларе и Сюлоглу.
Официални гости на събитието бяха представители от Община Сюлоглу, Басейнова дирекция Черноморски район, Българска Фондация Биоразнообразие - регионален клон Бургас, НЧ "Просвета 1882" - Сунгурларе и СУ "Христо Ботев" - Сунгурларе.
На кръглата маса бяха представени резултатите от природозащитните дейности в общините Сунгурларе и Сюлоглу, проведени в рамките на проекта, обмен на ноу-хау и най-добри практики в опазването на околната среда и природата с акцент върху опазването на специфични видове и естествени местообитания, както и методи за залесяване. Модератор на събитието беше Радостина Ценова от Българска Фондация Биоразнообразие - регионален клон Бургас.
По време на презентацията бяха представени теми свързани със замърсяване на почвата, водата и как да пазим околната среда. На територията на община Сунгурларе съществуват 14 територии с висока консервационна стойност. Осем от тях са включени в общоевропейската мрежа – НАТУРА 2000, съставена от защитени зони, целяща да осигури дългосрочното оцеляване на най-ценните и застрашени видове и местообитания за Европа. На територията на община Сунгурларе има две защитени местности: ЗМ „Лаликото“ и ЗМ „Орлиците“. ЗМ „Лаликото“ е обявена за ПЗ през 1985 с цел опазването на Урумовото лале и други редки растения. Урумовото лале вирее единствено в България, на надморска височина от 0 до 1000 метра в сухи, главно варовити територии, върху хумусно-карбонатни и по-рядко канелени и ерозирани почви. Природни забележителности на територията на община Сунгурларе – „Корията“, „Находище на Черни боровинки“, „Чифликова нива“ и „Пробитият камък“ – Бероновска скална гъба. В района има природно местообитание 91М0 “Балкано-панонски церово- горунови гори” и територии в защитените зони по Натура 2000 – “Котленска планина” BG0002029 и “Горна Луда Камчия” BG0000136.
На събитието представиха флора и фауна в община Сюлоглу, които са изключително богати на биоразнообразие най-вече по отношение на птиците и бозайниците.
Зелената зона около Язовир Сюлоглу се използва като зона за отдих от жителите на Одрин през летния сезон. Язовир Сюлоглу и езерото Гечкинли допринасят за развитието на местния туризъм в областта. След направени проучвания, са открити 106 различни вида птици. В подножието на язовира има стари тополови дървета и храсти.
Най-забележителният вид в този район е царският орел. "Консервационни дейности" в Сюлоглу са почистване на коритото и крайбрежната среда на река Сюлоглу; залесяване с фиданки бързорастяща върба, ясен и мъждрян с цел предотвратяване на ерозията.