Какви са основните заключения след бомбената атака на летището в Кабул
Байдън се показа неспособен да управлява криза, а талибаните изглежда „играят“ със САЩ
Най-малко 63 загинали и поне 140 ранени. Сред невинните жертви – деца, майки и американски граждани, опитващи да се евакуират. Това е крайният резултат от двойната бомбена атака на летището в Кабул, където вчера двама неидентифицирани засега се взривиха в самоубийствени атентати. Медиите побързаха да определят, че те са от позабравената вече Ислямска държава, а нео-талибаните „осъдиха“ атаката и се заклеха, че ще открият извършителя. Две обаче са основните заключения след атаката, за която самите талибани предупредиха рано сутринта вчера – първото е, че действащият президент на САЩ е неадекватен в лицето на криза, а може би и като цяло; а второто – че САЩ и талибаните изглежда работят заедно с определени цели. От второто става ясно, че новия-стар торбалан ИДИЛ ще трябва отново да бъде „борен“ на цената на „световния мир“.
От Белия дом вчера излязоха с близо 4-часов брифинг на живо. В него за известно време се включи и президентът Джо Байдън, който обаче се държа меко казано неадекватно. Интересни бяха и фразите, които използва – „Няма да забравим, няма да простим. Ще ви издирим и ще ви накараме да си платите“, обърна се той към тези, отговорни за атаката, в която загинаха и 12 американски военни. Подобен е слоганът на „Anonymous” –друга, добре позабравена организация, съставена от интернет „хактивисти“. Сюреалистично изглеждащото му изказване включи в себе си цитати от Библията, минута мълчание, обвинения към Доналд Тръмп и приключи с това, че Байдън заяви, че е готов да изпрати обратно войници в Афганистан, за да помагат при изтеглянето от държавата, която в момента се намира изцяло под контрола на новите талибани.
Президентът заяви, че е в постоянна връзка с военни командири на терен чрез „писма“ и че ги е помолил да изготвят план за действие, който да му изпратят – може би с пощенски гълъб. Байдън, в класически за него момент, тъй като припомняме – мнозина считат, че той страда от деменция – заяви, че „Първият човек, на когото бях инструктиран да се обадя, бе Кели О‘Донъл от NBC“. Защо и кой „инструктира“ президента, остава мистерия, но едва ли това изказване е било включено в аутокюто му.
Той призна, че се чувства отговорен за случилото се, но минута по-късно опита да обвини Тръмп със следното изречение: „Причината досега да е нямало атаки над американци в Афганистан е, че президентът Тръмп е дал заявка, че ще изтегли войниците до 1 май, а в това време, вие (вероятно визира талибаните или ИДИЛ, бел.а) няма да атакувате нас. Такава е била сделката“. Явно необмислено, това изказване противоречи на себе си. Пресконференцията на Байдън завърши изненадващо – „Имам друга среща, наистина“, каза той, прекъсвайки поредните въпроси на журналистите.
Междувременно, официалните говорители на талибаните, които са активни в Туитър, за разлика от баннатия бивш президент на САЩ, силно „осъдиха“ атаките – ход, с който показват, че не са били част от планираните действия на летището и че на практика са на страната на САЩ – държавата, която буквално допреди 10 дни, 20 години се бореше против тяхното връщане. На този етап е очевидно, че между тях и Щатите има договореност. Дали обаче това е споразумението, което Тръмп постигна преди повече от година и половина, или е нещо ново – тепърва ще става ясно. Засега е факт, че новите талибани прекратиха износа на хероин, но пък в същото време успяха да завладеят и сега контролират едни от най-големите находища на литий в страната – химичният елемент, който се използва в производството на батерии, с които се захранват мобилни устройства и дори автомобили – индустрия, която не изглежда в скоро време да не е печеливша.
Възможно е атентатът на летището в Кабул сега да стане и причина за подновяване на „войната срещу тероризма“, която в последните 20 години не успя да постигне нищо повече от това да изхарчи трилиони долари на данъкоплатците. „Войната приключи – да започваме войната“. В същото време случаят пряко може да облаготелства и бившия президент Доналд Тръмп, който отсега не крие плановете си да се кандидатира в надпреварата през 2024 г. Нещо повече – катастрофалното изтегляне от Афганистан доведе до огромен спад в рейтинга на Джо Байдън в рамките на часове и демонстрира ясно, че популярността му сред американците зависи единствено от обслужващите го медии, които в сегашната ситуация се обърнаха срещу него – не без причина.
Мнозина пък вече започнаха да описват атентата от вчера, макар и не съвсем основателно, като „новият 11 септември“. Може би по-скоро метафорично – като искрата, която да запали нови вмешателства в Близкия изток, и то на границата с Иран. Но докато самолетите, които събориха двете кули на Световния търговски център през 2001 г. и събитията, които последваха след това, демонстрираха, че САЩ е световна военна сила, то сега ситуацията е обърната. Защото бомбите в Кабул може би дават началото на края на влиянието на Щатите не само в арабския свят, но и като цяло в Евразия. А Китай и Русия отдавна чакат да се отвори такава възможност за тях.
Кабул - Сарафово