Правителство с третия мандат било по-вредно от служебното, ИТН се обезличава заради Радев
Когато не знаем какви ще са основните кандидати за президент, е рано да прогнозираме какъв ще е следващият парламент, каза Петко Георгиев
Няма шанс за съставяне на правителство с третия мандат на БСП. Като гледам какво шоу правят в последните месеци партиите в парламента, може да се предположи, че едно управление ще донесе повече вреди на България, отколкото служебният кабинет. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия политическият анализатор Владимир Сиркаров.
„Наблюдаваме началото на предизборната кампания. Всеки ще се стреми да изгради лицето, което ще иска да покаже пред своя електорат. Ако Възраждане премине 4-процентната бариера на предстоящите избори, в следващия парламент ще имаме още по-голяма каша и още по-трудно сформиране на правителство, тъй като от тази партия няма да седнат на масата за преговори с нито една от останалите политически сили“, добави той.
Според журналиста Петко Георгиев пък няма драма в това, че не може да се състави правителство.
„България има популярно и успешно работещо правителство, както и парламент, който е на път да приеме промените в бюджета, за да може служебният кабинет да продължи да действа до следващите избори“, добави той.
„Новината не е връчването на мандата, а какво ще каже Слави Трифонов довечера в интервюто си пред БНТ. Възможно е преговорите за властта да свършат още преди да са започнали“, коментира Георгиев.
„Не смятам, че внушенията, че следващият парламент ще е същият като този, са верни. Този продължителен период на неуспешни опити за сформиране на правителство със сигурност дава един малко по-ясен образ на участниците в играта, отколкото избирателите са го имали преди да гласуват за тях. Това в особена степен се отнася за „Има такъв народ“, уточни той.
„Ако вървим към президентски и парламентарни избори, т.е. 2 в 1, което е доста вероятен и разумен вариант, издигането на кандидат-президенти на ключови политически сили също се превръща в много сериозен фактор. Това в голяма степен важи за „Демократична България“ и за ГЕРБ, защото партиите, които ще подкрепят Румен Радев вече са заявили кои са“, коментира журналистът.
„С цената на собствено обезличаване те ще вървят натам, с изключение на БСП, която е някак родствено свързана с президента“, добави той.
„Важно е за „Демократична България“ кого ще издигне за президент, защото е естествено избирателите да гласуват пакетно и за него, и за партията, която подкрепят. Същото важи и за ГЕРБ. Съвсем не е безразлично дали начело на кампанията ще стои някой като Младен Маринов или като Томислав Дончев“, подчерта Георгиев.
„На този етап, когато не знаем какви ще са основните кандидати за държавен глава, е рано да прогнозираме какъв ще е парламентът. Може въобще да не е същият като този“, каза още той.
Междувременно политологът проф. Румяна Коларова заяви в „Тази сутрин“ по бТВ, че вече сме в предизборна ситуация. Политическата логика показвала, че едва ли Корнелия Нинова ще успее да получи подкрепа, добави тя.
По думите ѝ предложението на Мая Манолова от „Изправи се БГ! Ние идваме“ да се даде втори шанс на „Има такъв народ“ с третия мандат – е недопустимо.
„Наблюдава се намаляване на подкрепата в ИТН. Аз мисля, че третата вълна на популизъм показа своята управленска немощ и сега се надявам избирателите да покажат здравословен скептицизъм към онези популистки заявки, които имаше в началото на този парламент“, коментира проф. Коларова.
Колежката ѝ доц. Мария Пиргова се съгласи, че сме на прага на нови избори – за президент и парламент.
„БСП успява да преодолее образа на системна партия, особено в последните седмици. И БСП, и другите партии показват липса на парламентаризъм, отдавна трябваше БСП да влезе нормално в политическия живот. Виждаме, че това не се случва. Това се дължи на поведението на автентичната десница, които отхвърлят наличието на социалистическа партия в България. Това е крайно незряло като поведение“, допълни Пиргова.
Според Коларова няма загуба на време при връчването на мандатите, защото те се дават и връщат при максимално бързо темпо. Тя добави, че БСП се е променила от партия на статуквото в такава, с която може да се преговаря, но засега никой не е дал заявка да се коалира с нея.
Тя уточни, че в развитите парламентарни републики коалициите са широко застъпени, но винаги се прави блок или около левите, или около десните.