Всички 400 сгради на Колокита били законни, проблем имало само с 14 огради
Подстъпите към района са опасни, има само един плаж, доколкото може да се нарече плаж, обясни кметът на Созопол пред комисията "Буджака"
В защитената местност „Колокита“ няма сериозни строителни нарушения. Това стана ясно на заседание на т. нар. парламентарна комисия „Буджака“ в сряда, в което участие взеха представители на Община Созопол и на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК).
Главният архитект на общината Радост Георгиева обясни, че й било интересно да се върне 20 години назад в документацията след писмото от депутатите, но била притеснена.
„Първото ми чувство беше на притеснение – какво ще следва сега и какво толкова незаконно ще открием. С радост установих, че за всички 400 сгради, които лично изброих в сайта на Агенцията по геодезия и кадастър (понеже е най-лесно), ние имаме само 14 преписки по незаконно строителство и то на огради. Нито една сграда няма в отклонение от закона, т.е. не е построена без разрешение за строеж. С което считам, че както общината, така и държавната администрация си е свършила чудесно работата през всичките тези години“, каза г-жа Георгиева, която е назначена за главен архитект от кмета Тихомир Янакиев след избирането му на поста през 2019 г.
Дори и нарушенията с оградите не били фрапантни. Те били свързани с дългите срокове, които в случая били нужни за съгласуване с Министерството на културата заради ограниченията в тази местност. Хората не ги дочаквали.
„Когато просто за една ограда ти трябват 2-3 години, разбира се, че човек просто ще си я построи. Смятам, че това е причината за преписките, що се отнася до незаконното строителство на огради“, добави главният архитект на Созопол.
Преди това шефът на ДНСК Влади Калинов изнесе дълъг доклад за установените нарушения на Колокита. Дирекцията му нямала задължение да има тази информация, но тя разполагала с нея по стечение на обстоятелствата – заради искане за проверка от страна на Върховната административна прокуратура.
Докладът на арх. Калинов също показа, че няма сериозни проблеми с незаконно строителство.
Затова бургаският депутат Живко Табаков от „Изправи се БГ! Ние идваме!“ призова да не се истеризира темата, все едно че в района е имало бум на незаконни строежи. Това можело да засегне очаквани инвестиции.
Кметът на Созопол Тихомир Янакиев също взе думата. Той изрази увереност, че всички присъстващи са ходили на място на Колокита.
„Г-н Калинов каза, че там са установени някакви нарушения, които обаче, както и г-н Табаков отбеляза, не са някакви генерални неща, с които да визираме някакви престъпления или да изискват много сериозно внимание. Това са неща, които са от компетенциите на съответната администрация. И както вие виждате и както г-н Калинов каза, ние сме взели необходимите мерки за отстраняване на пропуските“, заяви Тихомир Янакиев.
Подстъпите към защитена местност „Колокита“ били около 18-20. Почти всички били отворени. Но там нито общината, нито държавата положили достатъчно усилия за една нормална зона за разходка, за отдих и достъп към морския бряг.
„На територията на тази област има един единствен плаж. Няма плажове. От изказванията, които чух тука, се остава с впечатление, че има множество плажове. Това не е така. Това е плажът на Райския залив, доколкото може и той да се нарече, че е плаж. Всичко останало е скали. Една много голяма част от достъпите излизат буквално в нищото и даже според мен лично е по-добре да бъдат преградени. Би трябвало да бъдат преградени, защото някои от тях са и опасни за хората. Както е и в случая с достъпите, които са в частта там на прословутата вила на г-н Прокопиев (Иво Прокопиев – издател на в. „Капитал“)“, добави г-н Янакиев.
В комисията отново бе припомнен казусът с оградата на Иво Прокопиев, която трябвало да е висока 60 см, а била два метра. Съдебното дело по случая обаче все още продължавало.
Както и на Росенец ще се окаже.
А иначе, концепцията на Буджака, както и на много други места в България , си беше изначало сбъркана - строителство можеше и трябваше да има ....но на 300 метра от бреговата ивица !
И сега високото място на Буджака си стои незастроено, защото не представлява интерес -намира се на цели 200-300 метра от камъните на брега !