Става страшно: Талибаните пратиха главорези срещу съпротивата в Панджшер
Националният фронт за съпротива се подготвя за "продължителен конфликт" с талибаните, ако не успее да се споразумее с тях
Талибаните обявиха, че стотици техни бойци са се насочили към долината Панджшер, североизточно от Кабул, който район е един от малкото в Афганистан, останали все още извън контрола на ислямистката групировка, предаде Франс прес.
"Стотици муджахидини на Ислямското емирство се насочват към щата Панджшер, за да поемат контрола над него, след като местните служители отказаха да го предадат по мирен начин", посочиха талибаните на арабски в акаунта си в Twitter.
Талибаните влязоха на 15 август в столицата Кабул без да срещнат сериозна съпротива след мълниеносна офанзива, започнала през май с началото на изтеглянето на силите на САЩ и НАТО от Афганистан.
Огнище на съпротивата срещу тях се стана долината Панджшер, отдавна известна като бастион на противници на талибаните. Техният Национален фронт за съпротива (НФС) е предвождан от Ахмад Масуд, син на полевия командир Ахмед Шах Масуд, убит през 2001 г. от джихадистката групировка Ал Каида.
Говорител на НФС каза пред АФП, че Фронтът се подготвя за "продължителен конфликт" с талибаните, ако не успее да се споразумее с тях за съставяне на включващо различни политически фракции правителство.
- Николай Митрохин, историк и социолог
Ако съдим по реакциите на руското, китайското и иранското посолство, вече е очертан кръгът от приятелите на талибанския режим.
Победата на талибаните напълно удовлетворява днешна Русия. Според специалиста по нелегални контакти с брадати радикали Максим Шевченко, почти целият команден състав на талибанските войски се е обучавал с съветски висши военни учебни заведения. Можем да вярваме, че повечето са били вербувани от ГРУ по време на обучението си, както и че с руски пари им е плащано за всеки убит американец на афганистанска земя.
Според официалната руска геополитика, крахът на демокрацията от европейски тип в Афганистан е историческа победа за консервативния авторитарен интернационал, в който Русия играе съвсем не второстепенна роля.
Важно е не само удоволствието от вида на унижения противник, но и фактът, че талибаните установиха контрол над ключова държава в Средна Азия. Сега средноазиатските държави са притиснати между интересите на Китай, Турция, Руската федерация и опасните южни съседи.
Турция е твърде далеч и не би посмяла да води война в този регион. Ето защо пред Русия се отваря нещо като "прозорец на възможности" да разположи наоколо свои гарнизони, както направи през миналата годин в Южен Кавказ. А после системно и полека-лека да притиска другите.