Боледували от COVID-19 с антитела за 1 година
По-тежкото състояние изгражда по-силна защита
Преболедувалите COVID-19 имат антитела в продължение на поне една година, показва проучване на Международния институт за научни изследвания Ирси Кайша (IrsiCaixa).
То е направено съвместно със суперкомпютърния център в Барселона (BSC) и Центъра за изследване на здравето на животните (CReSA). Обхванало е 332-ма души, които са боледували от коронавируса и са били наблюдавани в продължение на 15 месеца.
Изследването установило, че тежестта на заболяването е това, което определя нивото на антителата и ефективността на имунитета, който се изгражда. А именно, че хоспитализираните пациенти произвеждат повече антитела. Но пък способността им да блокират нови варианти на коронавируса след това е по-ниска в сравнение с тази на пациенти без симптоми или с леки такива, които генерират по-малко антитела, но са по-защитени от повторна инфекция.
В процеса на изследването станало ясно още, че ако не се ваксинират, няколко месеца след като са боледували от COVID-19, 50% от пациентите са податливи на повторна инфекция с Бета варианта на коронавируса и 30% от тях могат да изкарат отново оригиналния вариант от Ухан.
В анализ на данните за напълно ваксинирани, които въпреки това са се разболели от коронавируса, берлинският институт “Роберт Кох” посочва, че мутациите на вируса изглежда намаляват ефективността на имунизациите. Освен това тя намалява и с времето - броят на антителата спада. При хората с по-слаба имунна система рискът да се заразят след ваксинация е по-висок.
Учените предупреждават и че ваксинираните пренасят вируса, както е тези без имунизация, но вероятно за по-кратък период от време.
Източник: Труд
Явно им е ясно, че почти никой не чете тия тъпотии и затова съвсем се гъбаркат с малкото отворили ги.