Протест на съдебни изпълнители затвори сайта им
Докато ние обикаляме по гишета, длъжникът се разпорежда с имуществото си както си иска, твърдят недоволните
Частните съдебни изпълнители прекратиха достъпа до националния си сайт в знак на обществен протест. Той е предизвикан от промени в Гражданско-процесуалния кодекс, с които се въвежда задължителното заплащане на такси за информацията, която съдебните изпълнители получават за имущественото състояние на длъжника от държавни и общински органи. Тези такси се заплащат от взискателите по изпълнителните дела, но са за сметка на длъжника и с тях се увеличава размерът на задължението му. Не техния размер, който е от порядъка на 2 – 3 лева до над 100 лева, а фактът, че се изисква заплащане на таксите по отделно и на парче, в момента блокира работата на съдебните изпълнители, негодуват те.
В България в момента има висящи няколко стотин хиляди изпълнителни дела, по които се извършват и предстоят да бъдат извършвани милиони справки. Заплащането на всяка справка по отделно не е по силите на никой взискатал, както и не е в правомощията на съдебните изпълнители. Държавните и общински органи, от които се добива информация относно имущественото състояние на длъжника са стотици / всички общини, всички териториални поделения на Агенция по вписванията ( Търговски регистър, Имотен регистър, Регистър Булстат, Регистър на имуществените отношения на съпрузите ), всички служби КАТ към МВР, общински и областни служби Земеделие и Гори, Централен Депозитар, Централен регистър на особените залози, териториалните поделения на Националния осигурителен институт и Националната агенция по приходите, държавни агенции, изпълнителни агенции, други съдебни и административни служби и т.н. /. Нито е възможно физически, нито е целесъобразно заплащането на такси да става по този начин. Докато взискателят обикаля от гише на гише, докато плаща такси на хиляди места, длъжникът се разпорежда с имуществото си и прави всички по нататъшни действия срещу него безпредметни.
Съдебните изпълнители искат отмяна на текста на чл. 431, ал 4 от ГПК, с който се въвежда задължението за заплащане на такси за всяка справка извършена по изпълнително дело и въвеждане на една единна еднократна авансова такса към държавния бюджет, която се заплаща от взискателите още със самото образуване на изпълнителното дело.