Източил 6 млн.лв. от „Океански риболов“ ходи 15 години без присъда
Вече 15 години се препраща по трите съдебни инстанции делото срещу Пламен Маринов – бившия ликвидатор на „Океански риболов“.
Първото обвинение е за длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай, при което наказанието е лишаване от свобода от десет до двадесет години. През 1995 – 1996 г. качеството си на длъжностно лице присвоил, като се разпоредил в свой личен 6 239 291 неденоминирани лева.
Второто обвинение е за безстопанственост. Причинените щети на фирмата са 50 559 681 лв. , които са в особено големи размери и случаят е особено тежък, пише в прокурорът в обвинителния акт.
Пламен Маринов е признат за виновен и осъден на седем години затвор за първи път през 2005 година от Бургаския окръжен съд. На следващата година присъдата бе потвърдена и на втора инстанция.
По-късно ВКС го върна в Апелативния съд в Бургас заради съществени процесуални нарушения. Магистратите го препратиха на окръжния, който потвърди присъдата.
После делото пак мина по всички инстанции и върховните магистрати отново го върнаха.
Днес процесът стартира от самото си начало за трети път. Маринов обаче бе изпратил само болничен лист, на който липсваше задължителното отбелязване на лекуващия доктор, че не може да се явява в съда. Затова му бе наложена и глоба от 500 лева. Делото ще продължи на 22 март.
Ето и самата история, според обвинителния акт на прокуратурата:
В началото на 1995 г. Пламен Маринов заминава за Женева и започва преговори с швейцарската фирма "Матрама СА" за чартиране на кораби, собственост на "Океански риболов".
През юли 1995 г. той получава разрешение от тогавашния министър на земеделието - Васил Чичибаба, за сключване на сделка с швейцарската фирма "Матрама СА" за "беър боут чартър".
В хода на разследване е установено, че в Малта ликвидаторът на "Океански риболов" регистрира три собствени офшорни компании. Едната носи почти същото име като швейцарското дружество, наело корабите - "Матрама" ООД, а другите две са "ц.
След това Маринов сключва два чартърни договора със себе си. През октомври 1995 г. неговата офшорка "Лазур маритайм" наема транспортно-хладилния кораб "Лазурен бряг", а шест месеца по-късно другата му фирма - "Съни оушън", получава "Слънчев бряг". И двата плавателни съда са собственост на "Океански риболов", но са чартирани чрез третата офшорка на Маринов - "Матрама"ООД.
Хладилните кораби са наети за срок от две години, месечният наем на всеки от тях е 20 000 щ. долара, а договорите от "малтийска страна" са подписани от съпругата на ликвидатора Катя Маринова.
Освен това при сключването на договорите със собствените си офшорки Пламен Маринов превежда от сметките на "Океански риболов" в своята си сметка в малтийската "Мид мед банк" 53 000 долара, които били за адвокатски услуги при ипотекирането на корабите.
По време на съдебния процес стана известно, че печалбите от чартърите на двата хладилни кораба - "Лазурен бряг" и "Слънчев бряг", са постъпвали в личната сметка на Маринов, а прикриването на отклонените средства е ставало чрез документи с невярно съдържание.
Прокуратурата бе категорична, че само от експлоатацията на тези два кораба държавата е ощетена с 260 000 долара.