Крадли и побойнички в бургаските училища
За тази нова тенденция съобщиха от местната Комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни / МКБППМН/. Комисията направи годишния си отчет в петък. Телесната агресия според подрастващите расте, като за първата година за побои са регистрирани повече момичета, отколкото момчета алармираха психолози и педагози.
Няма данни тази проява на садизъм да е финансово подплатена. Иначе казано, тийнейджърките изпитват удоволствие от раздаването на шамари и ритници, но не взимат пари, за да млатят връстнички.
Най-често причините са свързани с конфликти между момичетата, има замесено момче и женска завист. В един от фрапиращите случаи за миналата година в интернет се появяват некролози на няколко ученички. Разпозналите се са много афектирани, не споделят с родителите си, а започват организиране на бой. Елементарни на пръв поглед ситуации пораждат агресия. В друг казус боят тръгва от хвърляне на стрелички, които случайно уцелват момиче.
На замесените в конфликтите е назначена работа с психолог и обществен въпитател. Повечето инциденти обаче се развиват на неутрални територия извън школата, най-често в квартала, показват наблюдения на социалните разбойници.
„момичетата искат да покажат, че са достатъчно силен пол и са наравно с момчетата. Нямат умения за добра комуникация. Когато имат проблеми, не търсят начин да го разрешат, говорейки. Затова в превенцията акцентът е да ги научим да общуват. В противен случай проблемът става дълготраен. Те излизат от млаежка възраст, стават пълнолетни и после наблюдаваме прояви на родители, които бият децата си.”, коментира Десислава Василева, секретар на МКБППМН.
Младите дами заемат и друга почти изцяло „мъжка” територия – тази на кражбите. Хит са кражбите от мола, за които са заловени и регистрирани само ученички. Те са на възраст между 16 и 18 години. Има случаи на поединично действащи, но на полицията вече са известни две групи, които са се „специализирали” в отмъкването на маркови дрешки. Едната е от комплекс „Меден рудник”, а другата от „Зорница”. Предпочитаните за набезите в мола са марките „Ню Йоркър” и „Тера нова”. Момичетата има разработена техника – влизат в пробната с по няколко артикула, разкъсват тъканта и изваждат сигнализатора при кражби, обличат дрехата и отгоре слагат своето облекло. След това връщат част от дрехите по закачалките, като в джобовете им слагат изрязаните сигнализиращи устройства.
„Може би е мода, изпитват покачването на адреналина. Първия път те самите казаха, че са го направили просто ей така, на майтап, защото са избягали от час. Отишли в мола, решили да се пробват и се е получило. Имат няколко успешни кражби, след което са били заловени и са си признали”, опитват се да обяснят новата „мода” експертите.
Родителите не са забелязали, че отрочетата им сменят често гардероба. При разговор със специалистите, те отговарят, че не им е направило впечатление, защото децата често разменят помежду си дрехи. Други питали, но получавали тоговор, че новите блузки или дънки са на приятелка.Проявите на кражби в мола вече имат и рецидиви. въпреки, че са хванати, момичетата отново посягат на марковите магазини. Мярката, която е приложена спрямо непълнолетните крадли, е общественополезен труд. това е най-плашещата възпитателна мярка, но най-често оспорваната в съда, казват от комисията.