Ще се самоизчегърта ли и 46-ото Народно събрание
БСП и ДПС могат да подкрепят "партиите на протеста" просто като не участват в ключови гласувания
В сряда започва работа 46-ото Народно събрание. Какво ново ще ни предложи то?
Най-важният въпрос, разбира се, е дали този път ще успее да излъчи правителство. Това е основната функция, която предишният парламент безпрецедентно не успя да изпълни. Поради което и се разпадна след по-малко от месец работа. А народът се наложи да гласува наново в разгара на лятото.
Ситуацията сега като че ли не е много по-различна, като основната причина за това е, че антисистемната партия „Има такъв народ“ на Слави Трифонов не иска да води диалог с никого. Все пак ледовете в жегата може и да се поразчупят. В късния следобед днес бургаският депутат от ИТН Ивайло Вълчев даде индикации пред репортери, че вече са склонни да разговарят с колегите си от другите парламентарни групи, преди да предложат нов състав на правителство.
Най-важните потенциални партньори на „Има такъв народ“, разбира се, отново са „Демократична България“ (ДБ) и „Изправи се! Ние идваме!“ (както е новото име на формацията около Мая Манолова).
До момента все още официални разговори с тях за кабинет не са водени. Неофициалните пък, изглежда, не са по същество. От ДБ ще настояват за ревизия на вече обявения проектокабинет. След предложения за министър-председател Николай Василев те ще искат да бъде оттеглен и Николай Радулов – издигнат за вицепремиер и вътрешен министър. Отрицателно отношение към него има и Татяна Дончева от „Изправи се! Ние идваме!“ (ИНИ), а причината е службата му като офицер в тоталитарната Държавна сигурност, а и биографията му по времето на прехода.
ДБ и ИНИ по-скоро нямат претенции за министерски постове въпреки тиражираните слухове и обвинения от страна на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. От двете формации искат най-вече да има някакво споразумение за общи действия в Народното събрание по определени теми.
В този парламент влязоха същите шест формации като в предишния. Макар „партиите на промяната“ - ИТН, ДБ и ИНИ, отново да нямат мнозинство от 121 депутати, сега силно се приближиха до него. В 45-ото Народно събрание те излъчиха общо 92 членове на парламента, а сега стигнаха до 112.
Майсторският фокус, който ИТН като че ли искат да направят, е хем да излъчат правителство, хем то да не бъде подкрепено от т. нар. партии на статуквото – ГЕРБ, БСП и ДПС. Последните обаче имат мнозинство от 128 депутати и сметката не излиза.
Все пак сега има една съществена разлика спрямо 45-ото НС. В предния парламент ГЕРБ и ДПС имаха общо 105 депутати – видимо повече от „партиите на промяната“.
Сега ситуацията е с обратен знак – 112:91 в полза на ИТН, ДБ и ИНИ.
БСП, макар и партия на статуквото, е всъщност някъде по средата в настоящата политическа констелация. „Червените“ все пак се включиха в протестите миналата година; твърдят, че искат оставката на главния прокурор Иван Гешев и претендират, че са истински противници на ГЕРБ.
Но как да помогнат на „партиите на протеста“, ако не са желан партньор? Ами, например, в ключови моменти в парламента депутатите от БСП биха могли просто да не гласуват (в пълен състав) и по този начин хем да не подкрепят Слави и компания, хем да оставят да минават техните решения. Така би могло да бъде избрано и правителство на ИТН.
Мистерия остава какво ще е поведението на ДПС. След изборите те, както и БСП, обявиха, че този път не са склонни да дадат безусловна подкрепа за кабинет, излъчен от „партиите на протеста“.
Защо обаче ДПС да не пусне правителството на Слави Трифонов да мине, включително по гореописаната схема – неучаствайки в гласуването? От партията на Доган в миналия парламент обещаха, че няма да променят негативното си отношение спрямо ГЕРБ и в 46-ото Народно събрание.
ДПС обикновено се присламчва към победителя, включително, гледайки кой ще е той с няколко хода напред. А в близко бъдеще превес се очаква да имат именно партиите на протеста, а не ГЕРБ или БСП.
Показателно ще е обаче дали ще се позволи ДПС отново да имат ключова роля във важни моменти. Това според съпредседателя на ДБ Христо Иванов е от върховно значение. За него е много по-съществено зануляването на задкулисната роля на Доган, отколкото „изчегъртването“ на модела ГЕРБ, което пък е топ приоритет за Слави Трифонов.
Любопитно е, че за сформиране на новото мнозинство някои допускат дори отцепване на депутати от БСП и ГЕРБ.
Сондажите на „Флагман“ сред политическите сили в новия парламент показват все така тревожна ситуация заради многото неизвестни. От ИТН към момента продължават да странят от разговори с когото и да било. Математиката с мнозинствата не излиза. Но от друга страна, изглежда, че никой в новото Народно събрание няма интерес от нови предсрочни избори веднага. Включително най-важният играч - „Има такъв народ“.
Ако искат обаче да излъчат правителство и парламентът да оцелее поне за няколко месеца, депутатите в него ще трябва да намерят нестандартно решение. А какво е то, изглежда, все още никой не знае.
. Кой ще ни подаде плана за парите от Европа? Доган ли? Ще продължат да се окопават горе и да ни вкарват в блатото.
Паноптикум на лакоми,дърти корумпета и пИдали.....
изчегъртането ще продължииии
още 4 годинииии
2. Жените са дарени от природата с устойчивост, инстинкт и грижа за поколението...