Байдън: Социалните мрежи „убиват хора“ с невярна информация
Единствената пандемия, която имаме, е тази сред неваксинираните, коментира държавният глава
Американският президент Джо Байдън обвини остро социалните мрежи, които според него „убиват хора“, позволявайки разпространението на невярна информация за ваксините срещу коронавируса.
„Вижте, единствената пандемия, която имаме, е тази сред неваксинираните“, каза Байдън в отговор на въпрос за социалните мрежи в петък в Белия дом. „И те убиват хора“, категоричен бе държавният глава, цитиран от Bloomberg.
Коментарът на президента бе направен малко след като ръководителят на Американския център за контрол и превенция на заболяванията заяви, че в САЩ има „пандемия при неваксинираните“ в частите на страната, където степента на имунизация е слаба. Едва четири щата отговарят за 40% от случаите на Covid-19 през миналата седмица, като средната стойност за последните седем дни на новозаразени сега е нагоре със 70% спрямо предходната. Според официалните данни дневно в САЩ има по 26 300 нови случая на коронавирус, предава investor.bg.
Към момента 55% от американците са получили поне една доза от ваксината, а темпът на имунизация се забавя все повече въпреки усилията на Белия дом за популяризирането ѝ.
По-рано тази седмица от администрацията на Байдън призоваха социалните мрежи да направят повече за следенето за постове с невярна информация за пандемията или такива, които разубеждават потребителите да се ваксинират.
В петък говорителката на Белия дом Джен Псаки призова социалните мрежи да създадат „силни“ стратегии за прилагане на правилата, за да се справят с дезинформацията.
По-рано от Facebook съобщиха, че са премахнали милиони публикации от едноименната социална мрежа и приложението за снимки Instagram заради нарушаване политиките на компанията, засилвайки мерките срещу многократни нарушители. Псаки обаче посочи, че администрацията „очевидно“ не вярва, че това е достатъчен отговор на този проблем „на живот и смърт“.
„Очевидно е, че има какви (мерки) да бъдат взети“, посочи тя.
В отговор от Facebook заявиха, че обвиненията „не са подкрепени с факти“. От компанията също така припомниха, че над 3,3 млн. американци са използвали техния инструмент за намиране на места за ваксинация. „Фактите показват, че Facebook помага за спасяването на животи“, заяви говорителят на компанията Кевин Макалистър.
На искане за коментар от Twitter припомниха публикация от четвъртък, в която се казва, че „с еволюцията на пандемията от Covid-19 по света“ компанията ще продължи да изпълнява ролята си за разпространение на достоверна информация.