Ексклузивно във Флагман! Плюсовете на социалната изолация и новите възможности, които се откриват
Хората намират иновативни начини да подобрят своя социален живот, използват различни приложения за игри, виртуални шоута, караоке, конкурси и други
Пандемията от Ковид 19 затвори света за няколко часа и промени живота ни в много аспекти. Година и половина в изолация, здравни мерки и ограничения, част от животът се премести в онлайн пространството – от образование, работа, пазаруване до свободно време. Именно затова технологиите в ежедневието ни се развиват по-бързо от всякога. Появиха се множество нови инструменти, които да ни забавляват, да се грижат за здравето ни, да подобряват производителността на работа и дори да изследват от разстояние чужди места.
Това коментира Калоян Валентинов Данчев, който вече е част от елитната общност на Forbes САЩ. Той е член на Съвета за фирмено развитие, приносът му за елитното издание е, благодарение на опита му, който има в сферите на туризма и технологиите. Именно там е развил голяма част от професионалната си кариера.
Как точно ни помагат технологиите? И в коя област се оказват най-полезни?
Една от индустриите, сериозно засегнати от пандемията COVID-19, са пътуванията. Още в началото повечето страни международните и вътрешни въздушни пътувания ги спряха изцяло. Тази „спирачка“ повлече със себе си всички компании, свързани с туристическия бранш - ресторанти, хотели, туроператори и курорти. Много от тях вече не са на пазара, други се опитват да изплуват на повърхността.
В същото време за потребителите се появиха редица технологични иновации, които им помагат да „утолят“ жаждата си за пътуване. Виртуалното турне е едно такова нововъведение, което позволява на обикновения пътешественик да изследва очарователни руини на маите, призрачни къщи като като тази в Уинчестър или дори да разгледа Мона Лиза в Лувъра, всичко това от уюта на собствения си дом.
Значителен е процентът от хората, които претърпяха някаква форма на психично безпокойство по време на пандемията /според доклад от Световната здравна организация установява/. През месеците на изолация те са се борили с лекарства или злоупотребили с упояващи вещества.
Друга статистика показва, че мнозина са избягвали да посещават редовен лекарски кабинет за превантивни грижи или да търсят лечение за заболявания поради опасения от заразяване с вируса.
Една от новите технологии позволява прегледи с видео връзка, за предотвратяване на депресии и предприемането на превантивни здравни мерки
Социален живот
Най-трудният момент за мнозина в карантината от месеци наред е общуването и ограничаването на социалната среда. Друга статистика показва, че процентът на „старомодните“ телефонни обаждания, заедно с използването на приложения за онлайн комуникация като Zoom, се увеличават. Хората намират иновативни начини да подобрят своя социален живот, използват различни приложения за игри, виртуални шоута, караоке, конкурси и други.
За тези, които искат да изпитат някои групови забавления от разстояние, изпълнителите също намират начини да оцелеят чрез технологиите. Много комедианти и актьори провеждат стендъп или театрални вечери в Zoom, където публиката може да си купи билети и да получи достъп до представлението. Някои дори имат виртуални предни редове, където публиката може да бъде видяна от изпълнителите, а в някои случаи да участва в техните предавания.
Бизнес
Пандемията принуди стотици малки и средни предприятия да се затворят, броят на безработните нарасна с геометрична прогресия. Не малко на брой безработни обаче използваха пандемията и свободното си време за стартиране на бизнес, коментира Калоян Валентинов Данчев.
Според експерта сега е идеалният момент да поставим основите за ново начинание.