Министерството на транспорта безжалостно: Комари, хапете бургазлии!
От ведомството са издали преди 2 месеца забрана да пръскаме с делтапланери, наземните дейности са крайно неефективни
Комарите, които в последните две седмици подлудиха бургазлии, придвижвайки се на цели ята и хапейки поголовно, се оказаха покровителствани от Министерството на транспорта. Причината звучи абсурдно, но е факт, че става въпрос за нови изисквания в нормативната уредба за въздухоплаването, в която се забранява ползване на делтапланери за дезинфекция. Този технически прийом през последните години даваше идеален резултат, тъй като за кратко време безшумният летателен апарат можеше да обезвреди огромни площи около езерата и блатата, работейки денонощно и без да смущава нощем съня на бургазлии. Сега обаче, изведнъж, делтапланерите се оказаха опасни за полетите и кацането на самолетите.
Предписанията, които са дадени на бургаската дезинфекционна станция, са повече от абсурдни: разрешават се хеликоптери за целта, но проблемът е, че тези машини са много шумни и обслужването им е тромаво, иска се специфична подготовка на пилоти и оборудване.
От Дезинфекционната станция отказват да потвърдят информацията на Флагман, но и не я отричат. Те продължават да пръскат против вредителите, но вече само с наземна техника - крайно неефективен метод, защото той третира само имагото на комара - последната фаза на развитието му, когато вече е полово зрял и е започнал да се размножава. Ефектът е краткотраен – около 10 дни, след което новите популации се раждат отново от ларвите и продължават да жилят безжалостно жителите на морския град. А градът е изключително уязвим заради огромните сладководни площи с трите езера и редица блата.
През последните 8 години пръскането против комарите с делтапланер таргетира именно водните площи и унищожава нахалните насекоми още преди да се излюпят.
„Графикът ни за пръскане се спазва, но не е достатъчно, защото не можем с наземната техника да обхванем езерата. Пречи още и нестабилното време, през няколко дни вали дъжд, който бързо отмива отровата. Комарите са основно от вида аедес, които са характерни с това, че при толкова влажни и топли климатични условия се множат скорострелно“, уточниха от Дезинфекционна станция-Бургас.
Нещо повече – до миналото лято комарите бяха по-едри и шумни - чуваха се заради жуженето, това лято те са дребни, тихи и подли, което ги прави още по-неприятни, успяват да се промушат в домовете на хората дори през най-малките пролуки.
Дали обаче от Министерството на транспорта ще върнат вече наложената наша практика за пръскане с делтапланер или ще оставят бургазлии на произвола на съдбата да се борят сами с тази напаст, остава неизвестно.
Въпрос: защо огромните площи са сладководни? Целият комплекс Атанасовско езеро е свързан с морето със шлюзове като идеята на проекта е да е солена водата, за да няма комари. От няколко години, обаче, има много комари и мирише силно от езерата на блато - т.е. водата не е солена. Разбра се наскоро, че всичката сладка вода от всякъде, а най-вероятно и кенефи, се зауства в езерата. Е, кой позовли това и защо не се поддържа солеността, питам?
Ухапването от комар предпазва от ревматизъм...