С този темп на развитие до 10 години регион Бургас ще изпревари София
Във втората част от разговора ни с Деница Николова, чиято професионална биография не се нуждае от представяне, говорим за личните й срещи с хората и липсата на дебат по най-важните за държавата въпроси
- Г-жо Николова, в първата част от разговора ни Вие отчетохте основното, което е направено с Вашето участие при разпределянето на средствата от еврофондовете в МРРБ за развитието на Бургаския регион. Но при срещите Ви с хората, имате ли усещане, че оценяват новата жизнена среда, изказват ли задоволство?
- Трудно е да стигнем до хората, когато говорим в глобален мащаб. Всеки се интересува от личното си благосъстояние, от това как може неговата тясна микросреда да бъде подобрена. Много често ми задават практични въпроси – кога ще бъде саниран блокът ми, кога ще бъде повишена пенсията ми? Това са важни неща за хората и в немалка степен ние можем да дадем ясни послания и отговори, защото в управленската ни програма за бъдещето са заложени и мерките за санирането на блоковете, които ще бъдат разширени и за еднофамилни сгради, както и разбира се да подобрим живота на възрастните хора, като повишаваме плавно, солидарно и справедливо възможностите за увеличаване на пенсиите.
- Темата с ниските пенсии има измерения на цялостна народопсихология и всяка партия злоупотребява с неизпълними обещания по време на избори. От друга страна пенсионерът е най-дисциплинираният гласоподавател. Важен е. Мярката с 50 лв. добавка месечно няма как да продължи без ясен нормативен регламент. Какво ще направи ГЕРБ, ако сформира правителство?
- Имаме заложен приоритет, в рамките на който да постигнем нов модел на преизчисление на пенсиите. Това е акцент, който под една или друга форма буди дискусии, включително между политическите партии. Казусът е да увеличим ли минималната пенсия. Тогава обаче се получава неравнопоставеност – немалко хора са работили цял живот и са плащали осигуровки, те ще бъдат ощетени. Другият вариант е да се създаде изцяло нов начин, по който да се калкулира размерът на пенсиите, за да може всеки справедливо да получи пенсия в зависимост от това, което е внасял през годините в хазната на държавата.
Деница Николова заслужава подкрепата на Бургас, ето какво тя даде, за да се развие регионът
- Реалистични ли са пенсионните реформи, които бяха предлагани бурно в краткото 45-то НС?
- Трябва широка дискусия. Това, с което се сблъскахме в последното НС, беше съвкупна прибързаност от проекти, представени от нашите опоненти от гледна точка на модели за осъществяавне на пенсионни реформи и нови модели за изчисления. Всичко това обаче трябва да бъде пречупено през призмата на бюджета. Не можем да разходваме повече от това, което произвеждаме и това трябва да е ясен принцип на всеки.
- Най-важната задача пред ГЕРБ, ако продължи да управлява през идните 4 години?
- Имаме желание да влезем в еврозоната. Това е много сериозен приоритет за ГЕРБ, в случай, че продължим да управляваме страната.
- Липсва реален политически сблъсък в този вот, факт е, че опонентите Ви нямат експерт с толкова опит в областта на управление на еврофондове по важни оперативни програми, за да се получи смислена дискусия и да се очертаят най-добрите политики, идеи, да покажете Ваши постижения. Впрочем в хода на предизборната кампания получихте ли покана за публичен дебат?
- Лично аз не и това, което виждам досега, е, че всички опоненти не желаят да влязат в дебат, има липса на техни програми, които да могат да отговорят на нашите акценти, а те са много ясни, с много ясна визия за бъдещето. Много ни се искаше да можем наистина да покажем с какво нашата програма е по-добра от всички останали, но за съжаление нямаме и програми, с които да сравняваме. Особено предвид това, че става въпрос за нова политическа сила, която сега набира скорост и би следвало да даде своята визия за приоритетите и бъдещето в следващите 4 години. Въпреки всичко се опитваме в максимална степен да сме близо до хората. Кампанията ни този път е насочена към лични срещи и да говорим за важните за тях дори микротеми, да се опитаме да ги обясним през призмата на националната политика. Не трябва да забравяме, че това са национални избори. Те са свързани не с микросредата, а с това как да управляваме една държава. Това не може да се постигне на микрониво, а трябва да се случи на макрониво. Не е лесно, защото посланията трудно могат да бъдат пречупени, включително и терминологията трябва да бъде представена на хората по начин, по който да могат те да я разберат. Но аз смятам, че посоката, в която сме тръгнали, е позитивното ни желание да помагаме. Това дава реален резултат.
- Необходим ли Ви е преференциален вот? Вие сте трета в листата, от гражданската квота, като водачът Любен Дилов-син. Притеснявате ли се, че Вашата експертиза, от която партията Ви се нуждае, може да бъде пренебрегната, ако местен кандидат от задна позиция успее да събере около 3 500-3 900 лични гласа?
- Всеки работи за преференциален вот. Изборният кодекс е така направен, че фокусът да е върху личността. Надявам се хората да ме възприемат позитивно дори не толкова заради факта, че работя с евросредствата, но и като човек, който може да помогне немалко за развитието на Бургас. През годините винаги съм била в помощ на всички, защото съм работила с всички общини на територията на страната и с всички сме преминавали през немалко предизвикателства, за да можем да стигнем до края на всеки проект. Факт е, че именно през МРРБ се реализираха най-добрите инвестиции. Факт е, че има много неща, които могат да бъдат подобрени. Въпреки всичко и особено за Бургас, смятам, че промяната е много видима. Хората тук живеят в едни от най-добрите условия за живот в България, дори сравнение с много цивилизовани градове по света. Ако трябва да сравняваме европейски град с Бургас категорично бих казала, че тук е по-добро място за живеене и аз бих се върнала тук, а не някъде другаде. Разбира се, трябва да работим изключително много за подобяването на стандарта.
- Казвате „бих се върнала“. Какво Ви свързва с Бургас?
- Брат ми от около 20 години живее в Бургас. Познавам добре този изключително красив и развит град. Цялата професионална работа на брат ми е свързана с този град. Затова винаги казвам, че се връщам, защото много често се налага да идвам по семейни дела. Ако бях в Европа, приемайки покана за работа, аз бих се върнала в Бургас. Не бих стояла там, бих живяла тук. Средата е по-подходяща – за образование и за личностно развитие, за отглеждане на деца. Разбира се, пак казвам – с условността, че трябва да работим за подобряване на стандарта, което означава повишаване на доходите. Това ще изтласка Бургас към развитите региони, към което аз се стремя.
- На кое място класирате Бургас сред развитите региони на България?
- В България имаме само един регион, който догонва по развитие Европа и това е столицата София. Аз смятам обаче, че Бургас е с добри възможности и потенциалн да го надмине. Да, да надмине София. Това трудно ще се случи за 4 години, но смятам, че за 10 години с тези темпове, е постижимо. Тук и предпоставките са по-добри. И от гледна точка на развитие на морското пространство и морски транспортни коридори. Има много потенциал, който до момента е неоползотворен. Смятам, че към това трябва да насочим нашите усилия. Аз съм кандидат за народен представител от Област Бургас и категорично мисля за Бургас повече отколкото за тези други два региона, които споменавате. Ще бъда отговорна за тези думи, те ще останат написани и бих искала след години да дам отчет на моите избиратели.
- Правите облог. Утре ще бъдете отново народен представител, ще е добре да влезете и в управлението на държавата, защото ние няма да забравим, че сте била народен представител от Бургас и ще разчитаме на Вас. Но сега кажете какви са Вашите надежди за 11 юли. На какво разчитате?
- Аз разчитам на това, че хората ще подходят с мисъл към избора си. Стихийното даване на вот не е най-доброто. Отричането на нещо само защото е било - не е добро. Виждали сме го назад във времето. Затова смятам, че хората най-вече разумно трябва да подходят към вота и да отидат да гласуват – това е по-важното. Защото утре същите тези хора ще изискват народните представители да работят за тях. Ако ние не направим така, че да включим в представителността на НС хора, които са важни за Бургас и могат да допринесат за развитието му, тогава трудно ще можем да поискаме и нещо повече.
- Вашата препоръка към хората е да огледат хубаво имената в листите и тогава да определят за кого да дадат гласа си?
- Смятам, че човек трябва да бъде информиран за този, за когото гласува, особено когато дава преференциален вот. Трябва да се води от това с каква експертиза разполага човекът и доколкото той наистина може да свърши нещо полезно за региона, а не стихийно да се подхожда към вота. Затова водя и този открит разговор, надявайки се на тези, които четат и искат да направят информиран избор.