Георги Манолов: Има по-добър модел на управление и ние може да го предложим
Време е да се решат реалните проблеми на туризма, категоричен е кандидат-депутатът от "Изправи се! Мутри вън!"
Георги Манолов е кандидат-депутат от гражданската квота в „Изправи се! Мутри вън!“. Той заема символичното 28-мо място в листата, с което показа, че ще разчита на силна преференциална кампания. Манолов е прагматик, визионер и експерт с добър опит в местната политика, който безспорно ще е полезен и в националната. Подкрепата си за Георги Манолов обяви и именитият проф.Мартин Шварц, който е светило в туризма. (ВИЖТЕ ТУК) Флагман.бг разговаря с Манолов в заключителната седмица на вота. Той представи амбициозната си програма за развитието на Бургаска област. Стратегията „Манолов“ е впечатляваща и би променила коренно туристическия сектор в региона.
-Г-н Манолов, Вие сте кандидат от гражданската квота в листата на „Изправи се! Мутри вън!“, какво Ви накара да се включите в тази битка – времената са смутни и много трудни за прагматичните политици, какъвто определено сте Вие?
-Първо искам ясно да кажа, че не се възприемам, като политик и напълно осъзнавам огромната отговорност, която поемам. Заради това решението не беше лесно. Опитът ми натрупан през годините в сферата на туризма и европейските програми, огромната подкрепа, която получих и най-вече голямата ми любов към родното място ми дадоха необходимото самочувствие и увереност да се кандидатирам и да кажа ясно, че има по-добър модел на управление, който да подобри качествено живота на всички.
-Изключително активен сте по време на предизборната кампания, какви са основните проблеми, с които ви запознават хората?
-За мен беше важно да направя една кампания различна и пълна с енергия. Да бъда близо и да се срещна с колкото се може повече хора. По това време не обещах нищо, което не може да се изпълни. Разговаряхме за реалните проекти и идеи за региона. Исках да покажа ясно, че имам енергията да ги осъществим, защото сме уверени, че – културата, историята, природата и огромният човешки капитал може да ни превърне в модерна европейска дестинация и атрактивен туристически център. Всички тези срещи ме убедиха напълно, че сме на прав път, защото видях, че това което ни обединява е много повече от това, което би ни раздалечило. И ми дава смелостта да вървим напред.
-Проф.Шварц, който е светило в туризма, изрази подкрепата си за Вас. Даде ли ви някакъв съвет и какъв е той?
-Покрай чисто професионалната сфера, с професор Мартин Шварц ни свърза и приятелство. Ще ви кажа нещо, което може би не знаете. Майка му е българка и той има огромен сантимент към нашата родина, като често се връща в детските си спомня за незабравимите мигове през ваканциите които е прекарвал на нашето прекрасно море. Често ми казва, че имаме невероятен потенциал и сегашният имидж на евтиното пиене и масовия туризъм трябва да се промени. Международната статистика показва, че над 80% от туристите в световен мащаб са склонни да посетят природен, исторически или културен обект, нещо което Бог е дарил на нашия регион в изобилие. А 65% от тези туристи са склонни да оставят до 200 евро на ден в дадената дестинация. Това са туристи с по-добри финансови възможности, по-добро образование, които се връщат отново и отново на същите дестинации. Но за да се случи всичко това трябва да се запитаме: Искаме ли го наистина и как да го постигнем? Просто трябва да решим.
Новите лица във вота: Георги Манолов от „Изправи се! Мутри вън“ – човекът, който носи духа на промяната
-Очаква ни трудно лято, какво трябва да се направи в най-кратки срокове, за да очаква туристическият бранш едни по-добри времена?
-От 1989 год. до днес се изредиха много правителства, но проблемите остават и те са от различно естество. През годините се направиха много малки инвестиции в туризма, които в никакъв случай не са достатъчни, за да поддържаме и развиваме високо ниво. Трябва да се работи по инфраструктурата в региона. Проблем остава визовият режим за рускоговорящите и други туристите извън ЕС. Концесионните условия, експлоатацията и поддръжката на плажовете също могат да бъдат подобрени. Активна работа на държавата и общините за засилване на въздушният транспорт, като освен Сарафово, разглеждане и на алтернативни варианти, като Приморско например, където има условия да се обособи летище за малки чартърни полети и т.н. Голям бич за нашият туризъм е и олинклузивът. В този си вид тази система съсипва бранша и е основна причина да си отидат качествените туристи. А и добрият персонал, което също е много сериозен проблем. Нямам нищо против съществуването, но трябва да отговаря на някои минимални изисквания, регламентирани от Министерството на туризма – минимум барове, ресторанти, водна площ, шезлонги, атракции, паркоместа и др. Сега всеки може да работи по тази система и това създава хаос, което е пагубно за туризма. Ние имаме всички условия да предлагаме много по-добър туристически продукт.
-Какви икономически мерки в туризма са нужни на Бургаския регион, за да се справи бизнесът с последствията от ковид кризата?
-Частично посещението на туристически борси и печатането на рекламни материали от отделни общини и други субекти без ясна стратегия, не е правене на туризъм. Резултатът е видим! Държавната имиджова политика и продуктовата реклама също е доста неясна. Аз съм привърженик за разработването на дългосрочна стратегия в туризма, разделена на етапи като всеки един от тях ще е обвързан с конкретни резултати, които ще работят за развитие и устойчивост на туризма. Създаването и налагането на региони със своите силни страни би било добро начало за една нова силна заявка в туризма. Например регион на юг от Бургас с магията на Странджа планина и невероятно красивите и романтични малки населени места със своята култура и история и все още съществуващите девствени плажове. И друг регион – с град Бургас като, административен център и на север - освен известните курорти с голяма леглова база и с обширните си плажове, прекрасни винаро-лозарски райони и множество културни, природни и исторически забележителности включително и под закрилата на ЮНЕСКО. По същия начин, могат да се обособят туристически региони и в другите части на нашата родина, но е необходима целенасочена експертна държавна политика за да има устойчиви резултати.
-Какво ще се случи след 11 юли, каква конфигурация от депутати ще има Бургаският регион?
-Изборният ден е пред нас. Предстои ни да вземем важно решение за живота си. Решение до което трябва да стигнем сами. Кампанията приключва съвсем скоро и за момент не съм подценил мъдрата способност на хората да оценяват и сравняват самостоятелно. Преференциалното гласуване дава възможност на избирателите да се вгледат в листите на партиите и коалициите и от всички кандидати да изберат най-стойностните за Народното събрание, които достойно ще защитават интересите на жителите на нашият регион. Неограниченият ресурс, който е дала природата на това кътче от Родината ни, чудесното съчетание на море и планина, културното и историческо наследство, което притежава е едно съкровище, което трябва да се развие и да направи съществуването и бизнеса на всички жители по-богат, по-хубав и по-смислен. Не направим ли живота си по-добър, значи сме си губили времето.
Уверен съм, че можем и ще го постигнем заедно.